Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia prądu stałego

07 Lut 2012 22:15 3347 7
 • Poziom 9  
  Witam, jestem nowym użytkownikiem oraz początkujący elektronikiem(jeśli można to tak w ogóle nazwać :D ), od pewnego czasu próbuje wykonać zasilacz 12V o regulowanym napięciu. Mam trafo 12V, prąd został już wyprostowany mostkiem prostowniczym, oraz przefiltrowany kondensatorem 1000µF, została kwestia regulacji napięcia napięcia od przynajmniej 3V do 12V. Szukałem informacji w internecie, znalazłem że taki regulator można wykonać na LM317 lecz takiego nie posiadam, a mieszkam daleko od jakiegokolwiek sklepu elektroniczne, ale posiadam LM393 i moje pytanie brzmi czy można czy można taki regulator wykonać na komparatorze(?) LM393. Jeśli tak to prosił bym o jakieś schematy. Z góry dziękuje.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  To nie musi działać tylko jak komparator ale po prostu jako wzmacniacz błędu. Potrzebny będzie jeszcze tranzystor (średniej) mocy npn w roli wykonawczego, tranzystor średniej mocy lub małej npn w roli sterującego nim ( a moze masz jakiegoś Darlingtona w zapasach?), dioda Zenera jako źródło napięcia odniesienia, choć jak byś miał coś lepszego to można by użyć, potencjometr do regulacji tego napięcia - tu można liniowo to zrobić.
  Wspomniałeś o transformatorze 12V i kondensatorze 1000uF jako głównym filtrującym - nie poszalejesz na tym, choć 12V przy niewielkim obciążeniu da się uzyskać. Powiedz najpierw co masz ze wspomnianych rzeczy.
 • Poziom 9  
  Posiadam tranzystor średniej i małej mocy NPN, Kilka potencjometrów, dioda Zenera na pewno się jakaś znajdzie.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Napisz co tam masz, po typach. Nie myślałeś o zamawianiu części na wiadomym serwisie aukcyjnym? Jak pokombinujesz to można sporo i tanio kupić.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Jak masz zamiar dokupywać części, to lepiej kup LM317 i na nim zrób zasilacz, kosztuje 1,5zł-2zł.
  Zasilacz musi mieć jakieś zabezpieczenia termiczne i nadprądowe, w przypadku budowy zasilacza na tranzystorach musisz o tym pamiętać ponieważ jedno zwarcie lub za mały radiator i po sprawie.
  LM317 posiada praktycznie wszystkie zabezpieczenia i przy tym dość dobre parametry stabilizacji no i 1,5Ampera na wyjściu.
  A jak mało to kup LM350 kosztuje 2-3zł i masz to wszystko co wyżej ale 3Ampery na wyjściu
 • Poziom 9  
  Jeśli chodzi o tranzystory NPN posiadam:
  - c1815,
  - c9014,
  - c33725,
  - c4408,
  - 4x c1684,
  - c1921.

  Oraz posiadam potencjometry:
  -10k,
  -1k.

  Jeśli chodzi o zakup części " na wiadomym serwisie aukcyjnym" to nie wiem czy to się tak opłaca, a z resztą przesyłka trwa bardzo długo, lepiej by mi się chyba opłacało pójść na przystanek i pojechać PKSem z tej nory do miasta :D .
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Te tranzystory praktycznie mają dwa zastosowania - w ograniczniku prądowym oraz ew jako tranzystory sterujące. Lepiej przejedź się do miasta lub pomyśl o tym portalu, bo jak by nie było u jednego sprzedawcy części można na ogół w jednej przesyłce dostać więc jak dobrze poszukasz to kupisz bardzo okazyjnie nawet z kosztem przesyłki w stosunku do sklepu. Zrób sobie jakieś porównanie jak sie ma opcja siedzenie na fotelu i wysłaniu zamówienia, które może nieraz przyjść w max 3 dni a opcja jeżdżenia gdzieś dalej. Pomyśl też o częściach zapasowych.
 • Poziom 9  
  Sprawa załatwiona, właśnie przed chwilą zamówiłem zestaw do montażu oparty na LM350.