Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja antenowa TV+Radio+Sat

diabel4you 07 Feb 2012 23:38 9042 10
    diabel4you
    Level 11  
    Chciałbym zaprojektować instalację TV+Radio+Sat do domku jednorodzinnego.
    Sygnał miał by być rozdzielony na trzy pokoje:
    I pokój - TV , radio i sat
    II pokój - TV i sat
    III pokój - TV, radio i sat
    Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak: miejscowość Uzdowo 53°20′49.5″N 20°06′09.4″E, odbiór sygnału DVB-t z nadajnika Iława Kisielice 66 km w prostej lini
    I pokój - jakaś stara antena 13-elementowa typu yagi znaleziona na strychu + tylko symetryzator odbiór DVB-t z nadajnika Ilawa Kisielice, MUX-2 dobry odbiór, MUX-3 brak sygnału w dni z kiepską pogodą, brak instalacji radiowej, sat z talerza 90 cm plus zez jakiś przełącznik DiSEq i jednym kablem do dekodera. TV LCD z dekoderem MPEG4
    II pokój - TV CRT, antena szerokopasmowa popularna siatkowa ze wzmacniaczem, sat drugi talerz 90 cm bez zeza kablem do dekodera.
    III pokój - brak obecnie instalacji

Założenia co do instalacji : jak najprostsza, najlepiej bez żadnych wzmacniaczy jeśli się da, jak najmniej kabli, nie wiem czy nie lepiej było by odbierać sygnału DVB-t z Olsztyna Pieczewo 52 km w prostej linii ale niewiem jak by było z MUX-3.

Wymyśliłem sobie to tak:
    Jedna antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO + może ta moja obecna antena 13-elementowa typu yagi + antena radiowa dookulna to wszystko do zwrotnicy i jednym kablem do jakiegoś rozgałęźnika i następnie do każdego pokoju jednym kablem ale nie wiem co z sat czy też można to puścić jakoś wszystko jednym kablem czy trzeba pociągnąć drugi kabel do sat ??
    Proszę o poradę czy to w ogóle się da bez żadnych wzmacniaczy, jakie konkretne modele urządzeń (zwrotnice, rozgałęźniki itp), chciałem zrobić na balkonie taką skrzynkę centralną w której te wszystkie urządzenia sumujące i rozgałęziające by się znajdowały ale nie wiem czy to dobry pomysł ??
    kizek
    Level 35  
    Polecam stronę. www.dipol.com.pl Multiswitch może koledze rozwiązać ten temat. Pamiętaj kolego o tunerach satelitarnych które posiadają podwójne głowice, funkcja PVR co innego oglądasz i co innego nagrywasz.
    seba65310
    Level 21  
    Zacytuje irekr:
    Quote:
    Jeżeli to możliwe staraj się nie stosować wspólnych kabli dla anteny naziemnej i satelitarnej. To pozorna oszczędność.
    Nie podajesz gdzie chcesz zainstalować anteny ale wspólny kabel ma sens tylko przy instalacji dachowej dla obu anten. Ale i tak ja zalecam i zakładam dwie niezależne instalacje. Wspólne kable to zawsze kłopoty z masami, śmieciami z przetwornicy dekodera satelitarnego, do tego zwrotnice jakie mamy na rynku są niezwykle prymitywne i maja straszne przesłuchy. Podawane przez producentów "tłumienie poza pasmem >20 dB" to śmiesznie słabe tłumienie, by nazwać taki "diwajs" zwrotnica/sumatorem (powinno być >70 dB).

Więc osobiście puściłbym 2w1.

Sprawdzałem, gdzie najlepszy sygnał będziesz miał i stanowczo RTON Iława/Kisielec - MUXY-2[50kW],3[100kW] i 1[100kW- od 31maja 2012r.]. Odległość około 45km.
    Do Olsztyna jest dalej o 10km i np. MUX3 tylko 2,5kW .

Dałbym osobiście mocną kierunkową antenę, jaką jest np. ATX-91 albo Dipol 94/21-69 .Na początku z symetryzatorem,jak nie zadziała to przedwzmacniacz.
    Antenę radiową np. Dipol 3/RZ B ustawiłbym na Olsztyn(więcej radiostacji emituje).Połączyłbym je porządnym sumatorem bądź zwrotnicą.Następnie np. Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 Signal .Jeśli sygnał byłby za słaba to potrzebny będzie rozgałęźnik aktywny. Stare kable wymieniłbym na TRISET-113 , na zewnątrz żelowany(czarny) ,jest tylko o kilka groszy droższy od zwykłego.Instalacja sat oddzielnym kablem najlepiej. Co do skrzyneczki na balkonie to najlepiej gdyby była w domu(wilgoć itd.). Można zainwestować w multiswitcha, ale po co ?? Koszt to około 160zł - to tyle ile 73m TRISET-113 PE żelowany
    User removed account
    Level 1  
    romeok01
    Level 35  
    Zrób to sobie raz i porządnie na multiswitchu np. 5/8 w przypadku jednej satelity.
    Nie wykorzystane wyjścia obciążysz tłumikiem i będziesz miał w przyszłości mozliwość podłączenia dodatkowych pokoi, kuchni, łazienki i wc :D

Tu masz przykład takiej instalacji -> Link

Instalacja antenowa TV+Radio+Sat
    diabel4you
    Level 11  
    Czyli są dwie opcje albo pociągnąć dwie oddzielne instalacje DVB-t + Radio i sat oddzielnie lub wszystko jednym kablem na multiswitchu, tylko cena multiswitcha może dobić.
    Opcja I
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/6998845300_1328700491_9032.jpg
    i Opcja II którą podał romeok01

Jeśli chodzi o odbiór DVB-t to się nie martwię już teraz odbiór z Iławy kisielice na starej 30-to letniej antenie typu Yaggi z symetryzatorem jest zadawalający tylko nieraz mux-3 przy brzydkiej pogodzie nie odbiera. Myślę, że gdybym zastosował lepszą antenę nie było by problemu z odbiorem.
    Jeśli chodzi o długość kabli to zewnętrznego od anteny na maszcie do miejsca podziału sygnału (myślałem o jakiejś hermetycznie zamykanej skrzynce umieszczonej na balkonie) potrzebowałbym około 12-15 m.
    Ilość kabli wewnętrznych wyglądał by następująco:
    Pokój I - DVB-t - około 8-10 m , kabla sat 8-10m
    pokój II - Na razie TV analogowa około 8m, sat też około 8 m
    Pokój II - DVB-t około 5m, sat też 5 m

Niewiem która antena była by lepsza do DVB-t i tv analogowej ta
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_eco_A2660.htm
    czy ta
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm
    Antena radiowa lepsza dookulna czy kierunkowa ??
    A może pomyśleć o zastosowaniu dwóch anten Tv do odbioru z dwóch nadajników jedną była by ta nowa kierunkowa a druga ta obecna co mam 13-elementowa typu yaggi ??
    A co myślicie o takim sumatorze http://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalu_z_kon...quad_z_sygnalem_tv_naziemnej_ssc-4_R85348.htm
    który podał _cheetah_ ???
    seba65310
    Level 21  
    Antena UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO bądź ATX-91 dają Ci pewność świetnego odbioru. ATX-91 ma większy zysk o około 2dB, ale jest za to WIELKA. Kwestia estetyki??!
    Nie łączyłbym tej YAGI, bo po co ??
    RTON Iława/Kisielec - MUXY-2[50kW],3[100kW] i 1[100kW- od 31maja 2012r.] ,więc odbiór z dwóch nadajników byłby bezsensu.
    Co do anteny radiowej to wydaje mi się, że lepsza będzie kierunkowa skierowana na Olsztyn, ze względu na ilość nadawanych radiostacji.np.Dipol 3/RZ B .

Co do sumatora to kwestia została poruszana powyżej. Poza tym kable będą tańsze:-) Koszt 23m TRISET-113 to 45,54zł ,a sumatora 53,15zł ;)
    User removed account
    Level 1  
    Sławos
    Level 11  
    Witam.
    Należało by sobie też zadać przed tym pytanie, niby tak na przyszłość:
    - jeśli mamy np tv "n" na DVB-S to po co mi wogóle to całe DVB-T, oferta programowa praktycznie wcale się nie różni, na dziś jest uboga jak wodzionka i myśle że bogatrza niż prywatnych platform nigdy nie będzie , no może jedynie to że jest za darmo ale tylko w "teorii" ;) no i na pewno dla tych po 70 -tce ;)
    - po co rekorder gdy mamy tvn player lub ipla w necie, chyba że mamy tv lub dekoder bez dostępu do neta.... ale te dostępne teraz i w przyszłości mają i nawet bezprzewodowo ;) Docelowo każda stacja tv będzie mieć swoją ofertę on-line i z ich serwera oglądniemy prawie wszystko kiedy tylko będziemy chcieli nawet w rozdzielczości HD ;) Także nagrywanie i 2 głowice myśle zbędny gadżet i na krótko.
    Żeby to naprawdę było uniwersalne to tylko multiswitch i obojętne czy jeden kabel czy dwa TRISETY 113 bo jeśli zdażyło by się tak że w 2 pokojach dwoje ludzi zachciało by sobie pooglądać co innego z satelity i to jeszcze jeden z ASTRY a drugi z HOTBIRDA a w 3 posłuchać trójki UKF to na tych prostych rozwiązaniach by to zawisło jak kilo kitu u sufitu....Tak myśle... A jak jest z tymi gniazdami abonenckimi, czy posiadają 2 wejścia osobno na (radio i DVB-T) i na DVB-S bo u mnie jest tylko jedno przy końcowym lub przy przelotowym wejście i wyjście do kolejnego gniazda. Na to też trzeba zwrócić uwagę. A może znów sumator przed gniazdkiem z tych 2 kabli albo wogóle 2 osobne gniazdka po 60 PLN ;);)
    Ja bym zrezygnował z DVB-T i anteny za 150PLN a zainwestował w multiswitcha który można zasilać okresowo wpinając do prądu przez sterownik czasowy za 25zł i oparł bym się tylko na DVB-S. Jak na schemacie wyżej podanym. Zawsze można dołożyć to DVB-T. I jeszcze jedno im więcej elementów pasywnych w układzie oraz innego ustrojstwa typu sumatory, rozgałęźniki, f-ki, gniazdko też rozdziela i tłumi - tym słabszy sygnał końcowy i jego potrzeba wzmacniania. To moje zdanie ;)