Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

S7-300 Komunikacja profibus i MPI ze sterownikami i robotem ABB

Przemasbmw 08 Feb 2012 06:52 6573 14
SterControl
 • #1
  Przemasbmw
  Level 9  
  Witam kolegów mam dzisiaj pytanie do was na temat komunikacji sterowników s7-300 z innymi urządzeniami a konkretnie chciał bym poszerzyć swoją wiedzę z zakresu komunikacji siemensa oczywiście ta problematyka pomoże nie tylko mi ale myślę że wielu forumowiczą i szczerze mówiąc chce te połączenia zrealizować w najbliższej przyszłości i proszę was o pomoc w tych tematach chodzi mi o połączenie w sieci dwóch sterowników S7-300 po profibusie jak to zrobić i może jakiś przykład programu , połączenie s7-200 z s7-300 po MPI mam do tego połączenia manual i zrobiłem je chyba działa między tymi sterownikami ma być przesyłane 10 bajtów ale nie wiem jak to zrobić w programie jak wysłać ten stan jednego markera albo jakąś wartość analogową proszę o pomoc jakiś przykład i opis , no i ostatnia sprawa połączenie s7-300 z robotem ABB IRB 460 po profibusie jak to zrobić czy będę mógł czytać jakieś wartości analogowe czy tylko stan wejść i wyjść jakieś materiały i może jakiś program bardzo proszę o pomoc wiem że to trudne tematy ale może znajdzie się ktoś kto mi pomoże proszę o wszelkie pomoce wszystko się przyda z góry dziękuje za wszystko pozdrawiam.
 • SterControl
 • #2
  asher
  Level 17  
  1. Profibus wymusza architekturę Master/Slave. Na MPI nie ma tego zagadnienia. Skoro masz już połączone po MPI S7200 z S7300 dołącz do tego kolejne S7300. W takim przypadku każde PLC może czytać/zapisywać dane do każdego innego. Używa się w tym celu bloków X_PUT (SFC68) i X_GET (SFC67)
  Więcej tu: Link
  2. To w jaki sposób zagospodarujesz owe 10 bajtów zależy wyłącznie od potrzeb. Dla transmisji nie ma żadnego znaczenia czy dany bajt jest częścią zmiennej FLOAT czy masz w nim zapisane stany I/O. Można takie dane wrzucać do oddzielnego bloku DB który może już mieć dowolną (prawie ;) ) organizację.
  3. Czy dany robot ABB ma interfejs PB? Jeżeli ma to powinien mieć również dokumentację tego interfejsu (między innymi adresację) oraz plik GSD pozwalający na dodanie go w HW Config jako urządzenie PB
 • #3
  Przemasbmw
  Level 9  
  Witam jeżeli chodzi o połączenie s7-200 i s7-300 to mam już zrobiony kawałek programu do komunikacji w s7-300 właśnie te instrukcje (X_GET,X_PUT) i w s7-200 też mam zrobiony kawałek tylko jakoś nie mogę w s7-300 nic odczytać z tych 10 bajtów ani nic wysłać tzn nie wiem jak to zrobić może ma kolega jakiś kawałek programu przykładowego gdzie chociaż jeden marker jest przesyłany i jedno słowo wsumie to nie wiem jak to mam adresować w tym połączeniu? a jeśli chodzi o robota to pan Jakub Stec ma mi przysłać plik GSD z jakąś instrukcją tylko mimo wszystko nie wiem czy będę umiał to wykorzystać może ma kolega jakiś przykładowy program bardzo bym prosił o pomoc z góry dziękuje.
 • #4
  asher
  Level 17  
  S7-300 Komunikacja profibus i MPI ze sterownikami i robotem ABB

  Na powyższym obrazku jest działająca komunikacja pomiędzy dwoma sterownikami S7-300. Blok X_GET czyta ze sterownika o adresie MPI 10, z bloku DB20, 5 kolejnych bajtów rozpoczynając od zerowego. Zapisuje je w DB200.
  W celu diagnostyki trzeba zapoznać się z kodami błędów w RET_VAL.
 • #5
  Przemasbmw
  Level 9  
  No dobra w moim programie też tak to wygląda ta komunikacja tylko przykładowo jak od DB20.DBX0.0 BYTE 5 zaczynają się te bity do przesyłania to jak w programie zrobie

  I0.0---------------(db20.dbx0.0)

  to marker zerowy bajtu zerowego będzie jeden tak to mam rozumieć że jak w drugim sterowniku wykorzystam go tak

  db20.dbx0.0-----------------Q0.0

  to zadziała i w s7-200 załączy się wyjście? czy jak mam nazywać ten marker w s7-200 bo on chyba nie obsługuje takich zmiennych jak db20.dbx00 bo tam są VB albo VW takie jak to ma wyglądać?
 • SterControl
 • #6
  asher
  Level 17  
  Wszystko o komunikacji S7200-MPI-S7300/400 łącznie z przykładem:
  Link
 • #7
  Przemasbmw
  Level 9  
  Witam nie wiem czemu ale nie mogę otworzyć tego programu pisze że mogę otworzyć tylko bibliotekę. Bawiłem się wczoraj tym moim programem w domu i próbowałem wysłać do s7-200 jakąś wartość i zauważyłem że w s7-200 mogę zmienić wartość jednej zmiennej ale gdy z s7-300 włączam wysyłanie do s7-200 właśnie tej samej zmiennej to wartość w s7-200 się zerowała więc połączenie jest i chyba działa tylko nie rozumiem dlaczego się zerowała jak np wysyłałem do tej zmiennej liczbę 3 czy znowu coś źle adresowałem zakres pamięci w s7-200 do której wysyłałem to VW30 i 10 kolejnych bajtów a w s7-300 te zmienne to db1.dbw30 i 10 kolejnych bajtów tylko że ja chciałem wysłać jedno słowo db1.dbw32 do VW32 tylko że jak nie było wysyłania to mogłem w s7-200 wpisać coś do tej wartości a jak włączyłem wysyłanie to vw32 w s7-200 się zerowało mimo że wysyłałem jakąś wartość którą wpisywałem do db1.dbw32 a kolega może mi coś pomóc w temacie połączenia z robotem ABB?
 • #8
  Przemasbmw
  Level 9  
  Witam kolegów udało mi się to zrobić to było takie proste tylko popełniałem bardzo podstawowy błąd odwoływałem się do złego obszaru pamięci w s7-200 myślę że z s7-300 drugim jak bym się łączył to nie popełnił bym tego błędu :D Panowie nasuwa się kolejne pytanie czy taka komunikacja po profibusie wygląda tak samo czy dużo się różni? I kolejny raz proszę o pomoc w połączeniu s7-300 z robotem ABB jakiś przykładowy program i konfiguracje z góry dziękuje pozdrawiam.
 • #9
  Marek K
  Level 13  
  http://wikimarek.referata.com/wiki/Siemens_S7

  Co do komunikacji między sterownikami to trzeba wybrać który z czym :) a potem szukać sposobu. Cały ten bałagan jest opisany w tym dokumencie

  http://support.automation.siemens.com/WW/llis...objaction=csview&extranet=standard&viewreg=WW

  Najprościej to mi się udało zrealizować przy pomocy Global data Table (na mojej stronie). Udało mi się również S-300 (klijent) S-400 (serwer) przy pomocy instrukcji X_put X_Get (Za góra dwa dni dodam opis na stronie). Gdyby klijentem była S400 a serwerem S300 można by Put Get zastosować.:P
 • #10
  bigmaster
  Level 15  
  witam twoja strona nie dziala
  a interesuje mnie komunikacja po profi miedzy s7-300 i s7-300
  pozdro
 • #11
  Marek K
  Level 13  
  Strona działa. Była przez jakiś czas niedostępna - ale tak to już jest z darmowymi serwisami :(

  Po profibusie nie robiłem ale robiłem po Ethernecie i MPI Jeśli chodzi o profibus to jakimś rozwiązaniem są tzw "DP/DP coupler" małe urządzonko co ma dwa wejścia profibus i może udostępniać przestrzeń danych z jednego sterownika do drugiego
 • #12
  bigmaster
  Level 15  
  Witam po przerwie znowu na budowie. wiec tak

  obecnie siec mam zbudowaną tak
  SCADA inTouche po Ethernet
  Master CPU 315-2PN/DP
  llave CPU 315-2 DP
  panel SIMATIC HMI Station(1)
  swith scalance x005
  S7-300 Komunikacja profibus i MPI ze sterownikami i robotem ABB S7-300 Komunikacja profibus i MPI ze sterownikami i robotem ABB

  Obecnie podliczając się do swith'a widzę mastera i slave (mogę przejść w tryb oniline cego do koca nie rozumiem, jeszcze nie próbowałem w ten sposób wgrać program di slave'a). panel widzi obydwa sterowniki.
  czy inTouche podłączony do swith będzie widział slave?
  czytał zmienne, czy muszę przepisać wszytko na mastera?
 • #13
  Marek K
  Level 13  
  Takiej konfiguracji nie testowałem.
  Ale jeśli działa ci routing między Ethernetem i Profibusem. Inaczej mówiąc. Jeśli możesz przy pomocy laptopa podłączonego do Ethernetu podejrzeć sterownik, który wisi na profibusie (wejść w tryb monitor) to i nie powinieneś mieć problemu z dobraniem się do niego z poziomu intoucha (choć pewnie łatwiej by było zamiast intoucha użyć wincc Bo w panelu OP byś miał prawie gotowy projekt bazowy).

  Ps. Właśnie po to się konfiguruje i wgrywa konfigurację sieciową, żeby taki routing zrobić. Czyli, żeby sterownik przekazywał pakiety z sieci Ethernet do profibusa.
 • #14
  bigmaster
  Level 15  
  w slave tworze FC
  A I 1.0
  = Q 50.0
  w master
  L ID 50
  T DB100.DBD 0

  I niestety się nie przepisuje

  w zaoczniaku konfiguracja komunikacji

  23,34
  dałem rade jutro opisze

  23:50
  jak przerzucić cale db do VAT automatycznie?
 • #15
  bigmaster
  Level 15  
  asher wrote:
  S7-300 Komunikacja profibus i MPI ze sterownikami i robotem ABB

  Na powyższym obrazku jest działająca komunikacja pomiędzy dwoma sterownikami S7-300. Blok X_GET czyta ze sterownika o adresie MPI 10, z bloku DB20, 5 kolejnych bajtów rozpoczynając od zerowego. Zapisuje je w DB200.
  W celu diagnostyki trzeba zapoznać się z kodami błędów w RET_VAL.


  to czyta bity
  a cale słowa?
  próbowałem adresować "DB2.dbw 0" i nic