Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cb radio słaby zasięg Przypuszczalnie wina mikrofonu kupić nowy czy przerabiać?

spellofbelator 08 Feb 2012 11:07 6340 13
    spellofbelator
    Level 9  
    Witam jestem kompletnie nowym użytkownikiem to mój pierwszy post, Choć czytam forum już od miesięcy(jak czas pozwoli i temat zainteresuje) Poruszam się małym mobilem i nie umiem żyć bez CB radia miałem poczciwego lemm tiger 27 (made in China) z presidentem ml-145 zasięg ponad 20 km w mroźne dni na trasie krajowej 11 Koszalin - Szczecinek. Czyli zalesienie pagórkowatość terenu, w centrum Koszalina zasięg ok 6-8km (słowo zasięg oznacza kontakt w stopniu komunikatywnym).

Zmieniłem radyjko bo była okazja chyba można je zaliczyć do miana "wstęgowych"poprawcie jeżeli się mylę, sory za jakość fotki ale tel komórkowy był pod ręką :)
    producent: Contact
    model: 246
    kraj produkcji Japonia tak jak mój wehikuł (rzecz jasna to nie mało żadnego znaczenia ale miło się komponowało :) )
    + Antena President ML-145 - anteny nigdy nie zmienię wiem że długa i szpeci ale wiem też że w swej prostocie jest najlepsza + głośnik zewnętrzny Nokia CB ma dobry głośnik ale poco go używać jak ma swoje latka trza dbać

Radyjko ma przyjemny filtr NB i przyzwoicie działa na Anl jak i bez załączenia tych 2ch cudeniek praktycznie zero szumów przy dobrym ustawieniu RF Gain i PA/SQ - tego własnie szukałem.

Jednak jest zero wiadomości o tym modelu radia co się zemściło. Radio jest zestrojone z ML-145 Presidentem, stroił kolega, który tym się zajmuje nie znam się osiągam dobre osiągi strojenia wręcz idealne(tak samo było z lemm Tiger 27)z tym że zasięg na moim nowym radiu jest słabszy na granicy 3km nie zależnie czy filtr jest wyłączony czy nie.

Problem może polegać na mocy wyjściowej nie przekraczającej 2W. Chciałbym mieć skuteczny zasięg na min 8km w dwie strony. Proszę o radę co zrobić i czy mam szanse czy też radio na półkę a szukać innego ?

1)Wzmocnienie do mikrofonu (mam oryginalny)?
    2)Dopałka?-podobno zakłóca odbiór ?
    3)Jeżeli dopałka to wiem, że nie warto słabszych niż 100-200W jak to wpłynąć może na działanie radyjka szczególnie pytam o odbiór
    4) czy można coś pogrzebać w środku i czy ma ktoś schemat tego radia?

informacje dodatkowe o jakie czeto pytacie:
    1- cb używam codziennie o różnych porach dnia i nocy, potrzebuje je do wiadomego kontaktu i wymiany informacji czasem kogoś poprowadzić czasem poprosić o prowadzenie mój próg wymagań to 8km min 4 w mieście bez zbędnych szumów - jeżeli jestem niepoprawnym marzycielem poprawcie mnie:)
    2- silnik Benzynowy (zero zakłóceń czy odgłosów silnika w radyjku)
    3- radio podpięte pod bezpiecznik 15kę bodajże tak jak poprzednie
    4- antena na środku dachu zestrojona magnesowa niestety ale montaż odpada podstawa ciągle w tym samym miejscu

pozdrawiam i dzięki za sugestie.
    bc211
    Level 30  
    Z tego co zrozumiałem, to radio ma problem z czułością mikrofonu. Radykalnie wpływa na zasięg.

No bez przesady, mikrofon wpływa na zasięg? czy czytelność? Sam już nie wiem, to może tak, jaki mikrofon zastosować, by podnieść odczyt u korespondenta np. o 2S? /Olek II/
    spellofbelator
    Level 9  
    czyli sugerujesz kolego zmienić mikrofon czy zabawić się w tuning?

Żaden z kolegów w okolicy nie ma takiej gruchy tj jak podpinam od innych to nadaje jak jestem na nasłuchu a jak wciskam nadawanie to jest nasłuch, tylko pytanie wzmacniacz mikrofonu czy nowy mikrofon? Teoretycznie radio kosztowało mnie niewiele jak za to co ma więc mogę się trochę pobawić w jego jakieś wzbogacenie choć postaram się jeszcze dziś sprawdzić zasięg na innej gruszce

jak sprawdzę to podzielę się obserwacjami. podziękował bayo

Jednak będę wdzięczny za więcej sugestii bo jednak też jestem słyszalny np na 1km w stopniu wzorcowym więc nie koniecznie musi być mikrofon :(

Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/
    bc211
    Level 30  
    Zasięg pogorszył się wraz ze zmianą radia zatem najbardziej podejrzanym jest mikrofon/czułość mikrofonu w radiu.
    Radio może też być rozstrojone/uszkodzone np. 2 waty mocy w antenie mogły by wskazywać na jakieś uszkodzenie.
    Nie mniej jednak moc obniżona o połowę nie pogorszy zasięgu w dużym stopniu. Trzeba posłuchać siebie na innym radiu.
    spellofbelator
    Level 9  
    bc211 wrote:
    Zasięg pogorszył się wraz ze zmianą radia zatem najbardziej podejrzanym jest mikrofon/czułość mikrofonu w radiu.
    Radio może też być rozstrojone/uszkodzone np. 2 waty mocy w antenie mogły by wskazywać na jakieś uszkodzenie.
    Nie mniej jednak moc obniżona o połowę nie pogorszy zasięgu w dużym stopniu. Trzeba posłuchać siebie na innym radiu.

Tak kolego dokładnie na starym aczkolwiek nowoczesnym radyjku z dolnej półki o mocy 4W (lemm tiger ) zasięg szokował wielu natomiast na nowym choć sędziwym radyjku z tych zaliczanych do grona dosyć elitarnego z racji opinii że radia składane ręcznie w Japonii były bardzo udane okazuje się zasięg niski.

Czyli radzisz sprawdzić po pierwsze mikrofon po 2gie uszkodzenie radia jak można to przetestować tzn po czym poznam uszkodzenie a dokładniej jak je zdiagnozuje? (antena wiem w 100 % że jest dobra) wtyki anteny są też ok wtyk przy radiu nie ma żadnych oznak uszkodzenia , w ogóle jest bardzo zadbane wizualnie.
    bc211
    Level 30  
    Nie wiem no co mam Ci poradzić....to jest tak proste, że aż trudne ? Jeśli radio ma dobrą czułość mikrofonu, to mówiąc z bliska głębokość modulacji powinna osiągnąć 90%, napięcie sterujące ogranicznikiem zmienia wtedy swoją wartość i znaczy, że jest dobrze. Być może AM w tym radiu jest traktowany jako "dodatek" nie znam tego radia jakbyś wrzucił foto wnętrzności było by łatwiej. Można też podłączyć do radia miernik modulacji. Tylko skąd go weźmiesz. Albo zrobić sobie można taki prosty układ:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1170265.html

Najprościej po prostu porównać jakość (natężenie) dźwięku z innym radiem.
    spellofbelator
    Level 9  
    spokojnie :) mam dużo czasu w końcu kontakt mam a głęboko wierze że to nie wina sama w sobie z radia tylko jakaś pierdoła... Szczerze jestem wręcz zakochany w tym radiu jak raz ustawie parametry PA/SQ ,RF GAIN, i barwe głosu to nieraz kręce z obawy czy radio mi nie padło... Śmieje się że radio wyłapuje nie pełne słowa a pełne zdania :) o radyjku można powiedzieć jedno jest na serio idealne szukam tylko tematu z zasięgiem i tak poszukuje różnych sugestii dzięki w ogóle za kontakt. w załączniku jest rozebrane radyjko (nie moje ale jak moje ) mojego fotkę będę robił po weekendzie nie mam czasu teraz do niego zajrzeć ale było przestrajane więc może coś też tu było nie tak (przestrajane z 5tek na zera )

dodatkowo nie wiem czy można ale jak wpiszesz w you tube

fraze:

" UNIKAT " Made in Japan

wyskoczą ci 3 filmiki z moim radyjkiem, wpierw sprawdzę gruszkę może kupie coś z modulacją i wzmocnieniem jeżeli to się okaże grucha a jak nie to zbiore wszelkie sugestię i zawiozę do jakiegoś elektro maga sam nie wiele umiem :) i powiem co chciałbym zeby sprawdził dla niego to pewnie godzina roboty w czarnej strefie hehe

Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    spellofbelator wrote:
    ... tj jak podpinam od innych to nadaje jak jestem na nasłuchu a jak wciskam nadawanie ...

Czyli inaczej jest tak :
    - podłączony mikrofon - to nadajesz
    - wciśnięty PTT - to jesteś na nasłuchu

Porada - doprowadź mikrofon oraz przycisk PTT - do tzw. Ładu i Porządku.

Quote:
    tylko pytanie wzmacniacz mikrofonu czy nowy mikrofon?

Naprawić oryginalny i będzie OK.
    Quote:
    ... postaram się jeszcze dziś sprawdzić zasięg na innej gruszce

Gruszka to taki owoc z ogonkiem a to o czym piszesz to Mikrofon albo Mikrofonogłośnik lub mikrotelefon .

Pozdrawiam.
    bc211
    Level 30  
    Czyli mamy w radiu transformator modulujący. Głębokość modulacji można więc oszacować zwykłym multimetrem.
    Być może wkładka mikrofonowa jest do wymiany i to wszystko.
    spellofbelator
    Level 9  
    SP5ANJ wrote:
    Witam.
    spellofbelator wrote:
    ... tj jak podpinam od innych to nadaje jak jestem na nasłuchu a jak wciskam nadawanie ...

Czyli inaczej jest tak :
    - podłączony mikrofon - to nadajesz
    - wciśnięty PTT - to jesteś na nasłuchu

Porada - doprowadź mikrofon oraz przycisk PTT - do tzw. Ładu i Porządku.

Quote:
    tylko pytanie wzmacniacz mikrofonu czy nowy mikrofon?

Naprawić oryginalny i będzie OK.
    Quote:
    ... postaram się jeszcze dziś sprawdzić zasięg na innej gruszce

Gruszka to taki owoc z ogonkiem a to o czym piszesz to Mikrofon albo Mikrofonogłośnik lub mikrotelefon .

Pozdrawiam.

1)hehe ale ja mam oryginalny mikrofon i na nim nadaje gdy wciskam przycisk przy mikrofonie do nadawania a odbieram gdy jestem na nasłuchu tylko odpowiedziałem tu koledze na forum że chętnie bym sprawdził inny mikrofon ale (są na 4ry bolce) inne działają na odwrót po podłączeniu (zakładam ze mikrofon ma przestawione gniazda pod ten właśnie model * co jest rzeczą normalną)
    2)oryginalny tak jw jest w użyciu tylko kolega poradził abyśmy się upewnili czy jest sprawny w pełni i to zamierzam zrobić jak znajdę mikrofon na którym bede mógł porównać działanie z oryginałem :)
    3) gruszka szczekaczka mikrofon nadajnik to to samo jak bulwa pyta kartofel ziemniak czy pire haha czyli dyskusja wyższości św ... ale dziękuje za to że się włączacie ...

osobiście zacząłem temat choc wiele podobnych było lecz w każdym zawsze są sugestie do anten i zestrojenia czy dopałki czyli wzmacniacza ja wiem że wszystko prócz wzmacniacza mam ustawione ok, antenę mam mocniejszą jak wiele tu polecanych, głośnik zewnętrzny dobrej klasy... jeden był post gdzie kolega słyszał na 60 metrów ale ja mam kontakt śmiało na 2 km więc też nie idę tym tropem. Reasumując na razie sugestie dotyczą:
    - mikrofonu
    - możliwego uszkodzenia mechanicznego wewnątrz (lecz pytam czego?)

postaram się po weekendzie wkleić foto radyjka jak wyglądają jego bebechy

zapraszam też na yt (tu jest dziwne dodawanie tych filmów) z hasłem " UNIKAT " Made in Japan . Na oględziny.

A może jest Ktoś z ok Koszalina co się zna na tym ?

Dodano po 43 [sekundy]:

bc211 wrote:
    Czyli mamy w radiu transformator modulujący. Głębokość modulacji można więc oszacować zwykłym multimetrem.
    Być może wkładka mikrofonowa jest do wymiany i to wszystko.

oo i od tego zacznę .

Dodano po 49 [minuty]:

ok byłem w plenerze tj wybrałem punkt dość wysoki zaparkowałem , ok 300m do najbliższych zabudowań (wiem że za blisko ale ) na wł silniku zgaszonych światełkach i radiu CD odpaliłem CB słyszałem dosyć dobrze z +- 5km w lini prostej nad doliną w której jest miasto (RF Gain prawie przy końcu ale PA/SQ działał szumu nie było zbyt uciążliwego :) natomiast zacząłem nadawać i byłem słyszalny na max 1 km i to bez szaleństw. Więc zabieram się za mikrofon może wpierw go przeczyścić moje pytanie :

Są jakieś sugestie co zrobić z mikrofonem ? na śmieci czy coś dolutować ?

rozebrałem go (nie chwale się :) bo to 3 śrubki ) wygląda bardzo solidnie brak oznak jakiś korozji nie jest zaśniedziały przewody czyste niepoprzecierane po weekendzie postaram się zrobić fotodokumentacje dla potomnych.

Dodano po 3 [minuty]:

ZOBOWIĄZUJE SIĘ ZGODNIE Z REGULAMINEM FORUM (3.3) ŻE ZARAZ PO ZAMKNIĘCIU PROBLEMU ZAMKNĘ NINIEJSZY TEMAT JEDNAK NA TEN MOMENT WIEM ŻE MOŻE BYĆ TO WINA W ELEMENTACH CB RADIA POD KTÓRE PODŁĄCZAMY MIKROFON LUB W SAMYM MIKROFONIE TYM SAMYM TEMAT UZNAJE ZA NIEROZWIĄZANY I GO NA TYM POZIOMIE NIE ZAMYKAM. JEŻELI OBRAZIŁEM KOGOŚ NIEPOPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ PRZEPRASZAM SZANUJE MÓJ JĘZYK OJCZYSTY I NIE MIAŁEM TAKIEGO ZAMIARU...

Moderated By c2h5oh:

Na forum nie piszemy wielkimi literami.
    Pisanie wielkimi literami oznacza krzyk. Nie wiem czy czytający sobie życzą byś na nich krzyczał.
    Po raz ostatni upominam i proszę o poszanowanie czytających.

spellofbelator
    Level 9  
    bc211 wrote:
    Głębokość modulacji można więc oszacować zwykłym multimetrem.
    Wybacz może laickie pytanie ale jak to zrobić :) ? mam standardowy Wielofunkcyjny miernik elektryczny jak pamiętam z lekcji fizyki jest to elektroniczna wersja starego analogowego multimetra, więc chyba się nada tylko badanie robie kiedy (domyślam się że na włączonym radiu) i jak przykładam (gdzie) mierniki . Pozdrawiam.
    bc211
    Level 30  
    Po prostu napięcie obwiedni zależy od napięcia zasilania. Robię 2 pomiary przy mocy 1W i 4W i wyznaczm współczynnik wzmocnienia, który następnie podstawiam do wzoru na głębokość modulacji i korzystając ze zmierzonych wartości napięcia zasilania i napięcia sinusa mam przybliżoną wartość głębokości modulacji. Chcesz wiedzieć jak to się robi, chcesz pomóc ? Kolega jak widać nie ma najmniejszej ochoty naprawiać tego radia poza tym Twoją wypowiedź uważam za ironię i brak poszanowania.
    spellofbelator
    Level 9  
    heh ok podziękował . Z wykształcenia jestem prawnikiem a z zawodu doradcą klienta (PGE) prowadzę ludzi za rączkę na płaszczyznach na jakich zupełnie się nie znają (nie zawsze odpłatnie) liczyłem, iż tu ktoś mnie poprowadzi - nie moja wina,że jestem laikiem przyznałem się do tego na wstępie. Radio chcę naprawić bo miesięcznie dzięki niemu wiele oszczędzam więc Twój zarzut mnie dziwi to tak jak byś wynajął mnie do obrony w sądzie zadając setki pytań bo nie rozumiał byś sformułowań w prawie a ja bym powiedział że nie chcesz wygrać tej sprawy bo Twoje pytania mnie by zapewne śmieszyły... . Dzięki za próbę pomocy najlepiej zrobię jak pojadę do serwisu położę kasę na stół to może sprawi większą wyrozumiałość śród was "ekspertów" podziękował szerokości bayo ... zamykam temat , jeżeli ktoś jest ciekaw jak się zakończył problem lub szuka info o tym radyjku zawsze można znaleźć mnie na yt i tam się odezwać pozdrawiam.
  • Helpful post
    Olek II
    Moderator
    spellofbelator wrote:
    heh ok podziękował . Z wykształcenia jestem prawnikiem a z zawodu doradcą klienta (PGE) prowadzę ludzi za rączkę na płaszczyznach na jakich zupełnie się nie znają

To ja też chcę kolegę przeprowadzić za rączkę, przez nasz regulamin forum. Jako prawnik, chyba kolega wie, że pisane jest ważne. Nie mam zamiaru w kierunku kolegi kierować żadnych złośliwości, ale regulamin, to regulamin. Na razie, to pkt 3.1.13.