Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subwoofera - wybór przetwornika

BoltarPrime 08 Lut 2012 13:57 3927 16
  • #1 08 Lut 2012 13:57
    BoltarPrime
    Poziom 7  

Po przygodzie z podłogówkami i po 3 nocy spędzonej na elektrodzie postanowiłem złożyć subwoofer. Kolegi brat kiedyś się tym zajmował (grał na bębnach) i w piwnicy pozostawiał sporo gratów.
    Mam do dyspozycji 2 przetworniki Tonsil GDN 30/120/1 i Eminence Kappa Pro12 (ten chyba estradowy)do tego kilka sztuk głośników z kolumn Vermona, no i ten który został z budowy podłogówek czyli GDN 20/80 8Ω. Za symboliczne pieniądze mogę je mieć wiec stawiałbym na nie. Na budowe ścianek dysponuje płyta mdf 38mm.
    Jak myślicie który by mógł okazyjnie pozamiatać w pokoju 4mx6m? Dążyłbym do miękkiego i soczystego basu. Jeżeli macie sprawdzone i dobre przetworniki również polecajcie. Poproszę o wypowiedzi poparte konstrukcjami. Jeszcze nie mam napędu do subwoofera ale z tym się wstrzymam bo kupić panel czy końcówkę to nie problem już.

• #2 08 Lut 2012 16:30
    Herethic
    Poziom 28  

Tonsil GDN 30/120. Jeden wystarczy.

Pozdro.

• #3 08 Lut 2012 21:47
    RaStol
    Poziom 18  

Kappe sobie odpuść, to głośnik na estradę, a na dodatek mid-bas.

• #4 08 Lut 2012 22:10
    BoltarPrime
    Poziom 7  

No na temat Tonsila 30/120/1 trochę się naczytałem.Pytanie czy na tej powierzchni on potrafi narozrabiać. Dodam ze słucham ciężkiego electro i tech-house sporadycznie D'N'B. Jest to dość spokojny bit ale z dużą ilością Grove i niskich pociągniętych zejść.

• #5 09 Lut 2012 09:59
    Herethic
    Poziom 28  

Sprecyzuj określenie " narozrabiać". Jeśli uważasz, że jeden GDN 30/120 to za mało,
    zrób sub-a na dwóch i załatw sobie zniżki u szklarza... :wink:

Jeden w zupełności wystarczy do normalnego słuchania muzyki.
    Dwa to już przesada. Bo o coś takiego Ci chyba nie chodzi?
    http://www.youtube.com/watch?v=LqNG4gl1P_M

Pozdro.

• #6 09 Lut 2012 21:36
    BoltarPrime
    Poziom 7  

Nie jestem jakimś tam wariatem muzycznym:P Ale pozostałości zostały jakieś po spędzonych latkach za konsolą. Lubie czasem "poczuć" muzykę!
    Nie popadam w skrajność, myślę ze we wszystkim zdrowy jest umiar, ale jak każdy wie czasami zabawa zaczyna się jak przekraczamy granice :)
    Ma on po prostu uzupełniać podłogówki, jednocześnie pozostawiać możliwości do wykorzystania.
    Teraz kolejne pytanie Kupić używany GDN 30/120/1( nie wiem jak był traktowany) czy dorzucić grosza i kupić nowy? Jeżeli tak to gdzie najlepiej go zamówić?

• #8 10 Lut 2012 10:08
    BoltarPrime
    Poziom 7  

Zdecydowałem się na nowy z podanej strony Tonsila. Tamten ma czarna membranę i wygląda na zmęczony, ogólnie w porównaniu z foto wrażenia wizualne nieciekawe.
    Czy jest jakaś granica w doborze materiału na subwoofer? Dysponuje płytą MDF-38mm, czy może ona być wykorzystana do budowy?
    Na forum ludzie używają grubych płyt ale raczej 22-25mm, czy te 38mm nie będzie przesadzone? No i czy przy takiej płycie (jeżeli takowa może być) konieczne są wzmocnienia?

• #10 10 Lut 2012 16:08
    Herethic
    Poziom 28  

Rysunek pochodzi z niemieckiego Hifi forum. Bardzo fajnie zrobione wzmocnienia:
    Budowa subwoofera - wybór przetwornika
    Może to lekka przesada w Twoim przypadku (38mm), ale.... z pewnością nie zaszkodzą...
    Mogą być oczywiście zrobione z cieńszej płyty - 22-25 mm.

Pozdro.

• #11 10 Lut 2012 22:09
    BoltarPrime
    Poziom 7  

Wyciąć to nie wielki problem.Pytanie czy konieczne tego typu wzmocnienie przy tak ciężkich ściankach. No i myślę ze 70l to i tak sporo, dodając do tego wzmocnienia i komora na panel może podbić do 90l, a to już nie zbyt dobrze może wyglądać.
    Poproszę osoby które to cudo budowały i z jakich płyt, czy wzmocnienia przy 38mm MDF jest konieczne.
    Dodatkowe pytanie czy BR mogę wytoczyć z aluminium. Do GDN 30/120/1 dokupię pierścień dla wykończenia + maskownica. Mam możliwość zrobienia BR z aluminium dwu częściowego gwintowanego co daje płynna możliwość strojenia. Pytanie jaki wpływ ma metal na całokształt takiego cudaka. Pomijam fakt ze super by się to komponowało z pierścieniem na Tonsila

• #12 11 Lut 2012 09:54
    Herethic
    Poziom 28  

Nie, nie jest konieczne. Ale zawsze to plus. Można też dać poprzeczne listewki łączące przeciwległe ścianki.
    Jaki wpływ ma metal na BR? Jeśli nie zrobisz go ze spożywczej folii aluminiowej (:wink:), to nieistotny.
    Dwumilimetrowa ścianka rury aluminiowej to już "pancernik". Pierścienie można kupić.
    http://www.skleptonsil.pl/294035/pierscien-ozdobny-do-kolumn-np-typu-altus-30cm-1szt
    Na aukcjach też bywają.

Pozdro.

• #13 12 Kwi 2013 15:21
    BoltarPrime
    Poziom 7  

Odkopie ten temacik. Sporo mnie nie było, subb prawie ku końcowi sie zbliża. Zastanawia mnie fakt filtra dolnoprzepustowego. Jaki zastosować. GDN napędzany jest końcówką SHARP 7700.
    Czy ta końcówka wystarczająco napędzi ten przetwornik i czy jest sens modyfikować te końcówkę dorzucając aktywny filtr, czy tez zastosować jakiś sprawdzony filtr pasywny?

• #14 12 Kwi 2013 23:56
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Czy ta końcówka wystarczająco napędzi ten przetwornik i czy jest sens modyfikować te końcówkę dorzucając aktywny filtr, czy tez zastosować jakiś sprawdzony filtr pasywny?

A jaki to jest "sprawdzonyfiltr pasywny"? Filtry pasywne nie sprawdzają się w subwooferach, ze względu na to, że:
    -powodują duże straty mocy
    -wprowadzają zniekształcenia
    -słabo filtrują (II rząd) lub są rozbudowane (IV rząd)
    -są drogie w wykonaniu.

• #17 24 Kwi 2013 20:49
    2183180
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME