Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termogenerator z modułów Peltiera 5V

08 Lut 2012 14:38 6658 9
 • Poziom 17  
  Jaki jest koszt budowy czegoś takiego?
  (chodzi mi o koszt 1 wata)
  Gdzie kupić odpowiednie do tego celu moduły Peltiera i jak to złożyć do kupy?


  Link
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 39  
  Ogniwo z pokazanego filmu ma na oko moc ok 100W (co nie znaczy że taką moc DAJE) . Jak chcesz się bawić to nic mi do tego, jak chcesz z tego zrobić coś co ma mieć sens, to to nie ma sensu, żeby zapalić tą żaróweczkę 1W koleś musiał palnikiem gazowym dostarczyć kilkaset wat mocy cieplnej.

  Teraz do sedna
  1. Kupisz wszędzie (google się pogniewały?)
  2. Potrzebne będą
  -ogniwo (~100W/12V), klej termoprzewodzący, radiator (koszt zamknie się w 100zł...)

  Generator to jest szumnie nazwane, raczej pasuje tu słowo gadżet. No i jeszcze jedna sprawa.... generator tego kolesia przestał by szybko działać gdyby dłużej potrzymał go na tym gazie i nie chłodził niczym radiatora, to tylko tak fajnie wygląda na youtube w rzeczywistości już nie bardzo. Nie da się tego użyć do generowania prądu. Sam wentylator który musiał by chłodzić radiator pobierze więcej prądu jak ta żarówka, jasne można chłodzić wodą ale gaz też kosztuje , mamy słonce... ale wtedy moc spada do 0,1W ;D no i mamy generator do jednej diody za 100zł :D

  Za 100zł to można sobie sklecić solarną (ogniwa słoneczne) ładowarkę do komórki a nie zasilać jednego leda :lol:

  Wniosek : robienie "generatora" z pompy ciepła to głupi pomysł .
 • Poziom 17  
  No ale takie właśnie generatory termoelektryczne są w sondach kosmicznych m.in Voyager i Pioneer.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Radioizotopowy_generator_termoelektryczny
  Fakt że żródłem mocy cieplnej są tam pręty paliwowe z izotopu plutonu - nie ma nic do rzeczy, bo można użyć źródła na tradycyjne paliwo, np palnika gazowego.
  Zasada działania jest ta sama co na tym filmiku, z tym że one działają już 40 lat a sprawność po tym czasie spadła do jakis 60% (z początku dawały 400W mocy)
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 17  
  W kosmosie stosuje sie rozwiązania które na Ziemi nie maja ekonomicznego, czy innego prawa bytu. Poza tym w takiej sondzie jest większa różnica temperatur, więc sprawność takiego ogniwa jest większa.
 • Poziom 39  
  Ja tam nie zabraniam, jak wydasz z 1500zł może uda ci się naładować telefon ogniwami bez pomocy gazu ;) i to wątpię bo z samego słońca to za mała różnica temperatur , nie wspomnę że musiał byś chłodzić wodą z własnej studni , wentylatory odpadają bo same zeżrą prąd a wodociągom trzeba płacić aleeeee chwila hydrofor też pobiera prąd no i masz babo placek ;)

  Na ziemi widzę dwa zastosowania
  -gadżet
  -pomoc naukowa w szkole (czyli też gadżet ;p)

  Jak koniecznie chcesz zrobić coś głupiego to zrób klimę z peltierów , też będzie kosztować ze dwa klocki ale coś przynajmniej schłodzisz ( i kurczaka upieczesz ;p)
 • Poziom 25  
  Tak tak niech ten autor z jutuba potrzyma tego peltiera dłużej na gazie to się z nim pożegna, da się czerpać parę watów z tych ogniw ale jest to ekonomiczne tylko wtedy gdy nie mamy innych źródeł prądu elektrycznego w danym miejscu lub sytuacji a ciepła jest pod dostatkiem, poszukaj na elektrodzie , gdzieś był gościu który pisał że wykonał coś takiego z kilku ogniw i wykorzystywał to w górach do zasilania radia czy czegoś tam dawało to parę watów a źródłem ciepła było ognisko albo jakiś palnik gazowy do kuchenki, dokładnie nie pamiętam ważne jest jedno koszt wykonania kilkaset zł, moc kilka - kilkanaście wat. I najważniejsze aby nie przekroczyć maksymalnej temperatury pracy ogniwa o czym autor filmiku który wrzuciłeś nie wiedział albo wiedział i dlatego ten filmik trwa tak krótko bo ogniwo by się przegrzało.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Są produkowane ogniwa Peltiera generacyjne o temperaturze pracy do 360-380°C

  W zastosowaniach przemysłowych już używa się ogniw w celu odzysku energii - sprawność jeszcze jest dość niska.
 • Poziom 39  
  Sady napisał:
  Są produkowane ogniwa Peltiera generacyjne o temperaturze pracy do 360-380°C

  W zastosowaniach przemysłowych już używa się ogniw w celu odzysku energii - sprawność jeszcze jest dość niska.


  Chyba mi się obił o oczy projekt oparty o wydech ciężarówki , zgadza się ? ;) (jakiś Amerykanin zdaje się bo to był truck - z dziobem)
  Co nie zmienia faktów że to dalej ciekawostka...
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W Polsce jest już parę rożnych konstrukcji. Na wydechu samochodowym także (np. konstrukcja na AGH)

  Badania i projekty są jednak u nas dość nie liczne w tej kwestii.
  Lecz użycie przy reaktorach jądrowych, ciepłowniach/elektrociepłowniach - nie uznał bym za gadżet.
 • Poziom 25  
  Witam ponownie, pewnie że są peltiery o wyższej temperaturze pracy tylko że nie są już tak tanie i łatwo dostępne jak te klasyczne służące do wytwarzania różnicy temperatur za pośrednictwem przepływu prądu elektrycznego, które można kupć w wielu sklepach internetowych i u innych dostawców. Szalenie interesujące jest to że są źródła niskotemperaturowej energii cieplnej której jeszcze w nawet niewielkim stopniu nie wykorzystujemy ze względu na ujemny bilans kosztów instalacji przetwarzającej tą energię na energię elektryczną a zyskami z jej wytworzenia. moim zdaniem jeszcze cos się da z tym zrobić i jest to tylko kwestia czasu.
  Tak jak ogniwa słoneczne sa one opłacalne tylko tam gdzie nie mamy dostępu do instalacji sieci energetycznej lub jej stworzenie jest nieopłacalne.