Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik silniczka elektrycznego

kukiz84 08 Lut 2012 15:12 1245 4
  • #1 08 Lut 2012 15:12
    kukiz84
    Poziom 13  

Witam.

Mam pytanie, potrzebuje złożyć prowadnicę zasilaną silniczkiem elektrycznym. Chodzi o coś w stylu wysuwanej podstawki dvd tylko zamiast podstawki będzie podnoszący się kawał blaszki max 0,5kg. Pomyślałem że zrobię to na jednym lub 2 szeregowo spiętych silniczkach. Tylko potrzebował bym schemat sterowania takimi silnikami. Chodzi też o to aby wymyślić sposób na wyłączenie wysuwania po odpowiednim czasie tzn jak się wysunie do końca żeby się zastopowało i odwrotnie jak się wsunie żeby się zastopowało.

Czy macie jakiś pomysł ?

Pozdrawiam

0 4
  • #2 08 Lut 2012 15:16
    Lutek49
    Poziom 36  

A wyłączniki krańcowe nie będą się nadawały?

0
  • #3 08 Lut 2012 16:43
    bogdan_p
    Poziom 39  

Krańcowych pozycji układu nie możesz określać " na czas " tylko faktycznie określić położenie za pomocą krańcówki . Taki układ zbudujesz na 2 przekaźnikach , 2 krańcówkach i 2 przyciskach można ewentualnie dodać 3 przycisk powodujący zatrzymanie w dowolnym momencie będzie to typowy układ L / P sterowania silnika .

0
  • #4 08 Lut 2012 17:26
    kukiz84
    Poziom 13  

A możecie mi Panowie napisać konkretne typy krańcówek itp, które wg was będą potrzebne. Może jakiś schemat by się dało.

Pozdrawiam

0
  • #5 08 Lut 2012 18:21
    Madrik
    Moderator Robotyka

To już niestety zbyt duże lenistwo z twojej strony.
    Wyłączników krańcowych jest tyle na rynku, że można o nich referat napisać.
    Dzielą się na kontaktowe i bezkontaktowe. Kontaktowy to np. wyłączniki dźwigniowe. Bezkontaktowe to np. czujniki magnetyczne. Zasada ich stosowania jest dziecinnie prosta. Ale trzeba coś poczytać i się wysilić.

Temat zamykam. punkt regulaminu 3.1.17.

0