Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorów żelowych - zasilanie z innego zasilacza.

_pieczas 08 Lut 2012 15:16 4627 0
    _pieczas
    Poziom 12  
    Chciałem poskładać sobie ładowarkę akumulatorów żelowych i zalazłem schemat:

Przerysowałem go w eagle:

Z tym ,ze w sklepie w którym się zaopatruje nie posiadają BC158, więc poszukałem jakiegoś zamiennika - BC556. Moje pytanie brzmi czy to odpowiedni zamiennik?
    Kolejna sprawa to to, że posiadam zasilacz, zbudowany na podstawie jednego z przedstawionych tutaj schematów ( standardowy zasilacz warsztatowy, regulowany 30V, 3A, z regulacją, ale nie o sam zasilacz chodzi, wiec to mało istotne) i chciałbym wrzucić to w jedną obudowę z tym zasilaczem aby nie powielać przyrządów pomiarowych. I tu moje pytanie czy bez problemu mogę ominąć mostek prostowniczy i podłączyć stałe napięcie wyjściowe zasilacza? Nie chce kupować nowego transformatora , bo zdaje się, że 30 V w zasilaczu będzie zbyt duży. Czy jednak muszę dać osobne, kompletne zasilanie dla tej ładowarki?
    Nie znam dokładnie istoty ładowania akumulatorów żelowych więc nie jestem pewien czy tymże zasilaczem będę mógł je ładować, więc wole a wszelki wypadek złożyć coś co będzie do tego odpowiednie. No i oczywiście czy schemat jest poprawny pod względem merytorycznym?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.