Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do ładowania akumulatorów z odsiarczaniem 20A na NE555

08 Lut 2012 15:28 13480 9
 • Poziom 14  
  Buduję prostownik do ładowania akumulatorów z odsiarczaniem na układzie NE555, regulacja prądu przez wypełnienie.
  Z kilkudniowej literatury internetowej dowiedziałem się, że najlepszym sposobem ładowania akumulatorów jest impulsowy prąd o częstotliwości od 600-1000Hz który to jednocześnie poniekąd reaktywuje akumulator a w przypadku sprawnego akumulatora pomaga odzyskać lepszą jego "kondycje".
  I tu pojawił się problem ponieważ tranzystor IRFZ48N w przypadku próby na żarówkach 12V i przy prądzie 0-5A był letni, 5-10A ciepły, 20A robił się mocno ciepły, czyli wszystko OK, natomiast po podłączeniu akumulatora do ładowania, już od 1-5A, tranzystor się bardzo nagrzewał, 5-10A bardzo szybko stawał się gorący, tak że musiałem wyłączać urządzenie, żeby nie uszkodzić tranzystora (tranzystor oczywiście na razie jest zamocowany na małym radiatorze).
  Sterowałem IRFZ bezpośrednio z NE555 lub za pomocą driverów(jak na schemacie) efekt jest ten sam.
  Proszę o radę w tym temacie
  Napięcia na schemacie mierzone bez obciążenia
  Napięcie zasilania wysokie z powodu dużej rezystancji uszkodzonych akumulatorów.
  Prostownik do ładowania akumulatorów z odsiarczaniem 20A na NE555
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  xixin napisał:
  dowiedziałem się, że najlepszym sposobem ładowania akumulatorów jest impulsowy prąd o częstotliwości od 600-1000Hz

  Bardzo ciekawe, można poznać źródło tej informacji?
  Większość opracowań nie wspomina o takiej metodzie, np.:
  http://www.elektroonline.pl/a/721

  Natomiast powody nagrzewania się tranzystorów MOSFET były wielokrotnie omawiane na forum, np.:
  http://www.google.pl/search?q=Nadmierne+nagrz...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  xixin napisał:
  tranzystor IRFZ48N w przypadku próby na żarówkach 12V i przy prądzie 0-5A był letni, 5-10A ciepły, 20A robił się mocno ciepły, czyli wszystko OK, natomiast po podłączeniu akumulatora do ładowania, już od 1-5A, tranzystor się bardzo nagrzewał, 5-10A bardzo szybko stawał się gorący, tak że musiałem wyłączać urządzenie, żeby nie uszkodzić tranzystora (tranzystor oczywiście na razie jest zamocowany na małym radiatorze).


  Niestety w twoim układzie jedynym ograniczeniem prądu w impulsie jest suma Rdson tranzystora, rezystancji wewnętrnej akumulatora, rezystancji wewnętrnej zasilacza i rezystancji przewodów. Rada - zmniejszyć napięcie zasilania a już napewno w szereg z akumulatorem włączyć rezystancję ograniczającą prad.
 • Poziom 14  
  Nie chciałbym obniżać napięcia zasilania, ponieważ jak pisałem w przypadku akumulatorów z dużą Rw, urządzenia nie było by można stosować...
  Spróbuję dać rezystor szeregowy z akumulatorem.
 • Poziom 43  
  prezeswal napisał:
  Bardzo ciekawe, można poznać źródło tej informacji?
  Większość opracowań nie wspomina o takiej metodzie,

  Ładowanie impulsami o częstotliwości 600-1000 Hz uważam za nieporozumienie, też chciałbym poznać źródło tej informacji.
  W latach 70-80 słyszałem o metodzie ładowania impulsowego prądem o częstotliwości 10-20 Hz przy czym w pierwszym półokresie zachodziło ładowanie akumulatora a w drugim jego rozładowanie. Stosunek prądu ładującego do rozładującego był pomiędzy 5:1 a 10:1 Nie sprawdziłem tej metody w praktyce, raz stosowalem metodę wylania elektrolitu i ładowania odsiarczającego po napełnieniu aku wodą destylowaną. Efekt był imponujący, akumulator o nominalnej pojemności 42 Ah i rzeczywistej 8 Ah po odsiarczeniu uzyskał 22 Ah. Niestety, po pół roku użytkowania było znów 8 Ah.
 • Poziom 12  
  Posiadam prostownik kupiony od "ruskich". Po rozkręceniu : prostownik 1-połówkowy , tranzystor mocy KT808 regulujący prąd i obiążeniem wyjścia rezystorami (w sumie moc ok 25W. Prostownik w 1 połówce ładuje, a w drugiej rozładowuje. Ładuje akumulator do mojego motocykla BMW R1100R i po zimie akumulator jest jak nowy. Wada tego układu- brak możliwości regulacji prądu rozładowania, rozładowanie akumulatora w przypadku braku napięcia sieci. zaleta- prostota. Działa rewelacyjnie
 • Poziom 43  
  przemekkk24 napisał:
  Ładuje akumulator do mojego motocykla BMW R1100R i po zimie akumulator jest jak nowy.

  Ile lat ma akumulator? Dobry akumulator dwu/trzyletni, prawidłowo eksploatowany będzie jak nowy niezależnie czy stosuje się ładowanie odsiarczające czy zwykłe.
 • Poziom 42  
  przemekkk24 napisał:
  Ładuje akumulator do mojego motocykla BMW R1100R i po zimie akumulator jest jak nowy.


  Nie rozumiem. Sprawny akumulator należy przed zimą naładować na full i nie podłączać do niczego. Co 2-3 miesiące doładować. Jeśli ma być nieużywany jeszcze dłużej, to co pół roku należy go rozładować do 1.8V/ogniwo i naładować znów do pełna. Żelowe można rozładowywać rzadziej.

  Doprowadzanie akumulatora do agonii przez zimę i reanimacja wiosną to jakieś koszmarne nieporozumienie.
 • Poziom 40  
  Witam
  Dodaj szybką diodę od drenu IRFa do zasilania +27V. Całkiem możliwe że powstają przepięcia, które podgrzewają tranzystor.
 • Poziom 12  
  Nie wiem ile lat ma akumulator (to jest duży motocykl z 1996r. ). ja motocykl mam 4 lata z tym samym aku. Raz na miesiąc w zimie ładuję go jak napisałem ruską ładowarką. I efekt jest rewelacyjny. Akumulator jest żelowy. Nie zostawiam akumulatora "by wiosną był w stanie agonii" - chyba szkoda kasy. Jak ktoś nie rozumie tematu to niech troche poczyta - warto.