Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie racjonalnego zużycia sprężarkami-jaki sterownik?

08 Feb 2012 18:50 2134 13
SterControl
    User removed account
    User removed account  
  • SterControl
  • SterControl
    Marek_Pe
    Level 23  
    Na początek sprawa dość prosta. Należy opomiarować pobory powietrza.
    Nie wiadomo, czy każda sprężarka pracuje na swój zbiornik, czy też na wspólny.
    A od tego zależy sposób kontroli ilości zużytego powietrza.
    Druga sprawa to w miarę precyzyjny czujnik cisnienia.
    A reszta to obliczenia i program realizujący zadaną funkcję.

Pozdrowienia
    User removed account
    User removed account  
    kkknc
    Level 43  
    Nie tylko dobrze jest tez znać przepływ ( można to wyliczyć znając pojemność zbiornika i czas spadku ciśnienia, ale jest to mniej dokładne) i średnie zapotrzebowanie powietrza w określonych godzinach. Na tej podstawie tworzysz algorytm sterujący, który zadecyduje, jakiej wydajność sprężarka powinna w tej chwili pracować. Można też presostaty w sprężarkach zaprogramować tak, aby zachodziły na siebie o np.0,5 bar. Sposób prosty, ale mający sporo wad.
    Marek_Pe
    Level 23  
    Jeżeli zbiornik jest stosunkowo mały w porównaniu z wydajnośćią spężarek to mogłoby wystarczyć. Przy dużym zbiorniku dynamika zmian ciśnienia jest zbyt mała do sensownego wysterowania sprężarek o różnej wydajności.

Można oczywiście to zrobić ale niekoniecznie wynik będzie satysfakcjonujący, bo wchodzimy w zakres pracy na granicy dokładności pomiaru i błędu kwantyzacji PLC.

Pozdrowienia
    stachgo
    Level 1  
    Ja u siebie w firmie miałem taki układ na S7 Siemensa.

Pozdrawiam
    Marek_Pe
    Level 23  
    stachgo wrote:
    Ja u siebie w firmie miałem taki układ na S7 Siemensa.

Pozdrawiam

Praktycznie na każdym PLC z we analogowym zrobi się sterowanie. Tutaj istotny jest sposób kontroli zużycia bieżącego.

Pozdrowienia
    jazda_gazda
    Level 19  
    U mnie w firmie jest prawie identyczne rozwiązanie a nad wszystkim czuwa oryginalny system Kaeser-a.
  • Helpful post
    Marek_Pe
    Level 23  
    jazda_gazda wrote:
    U mnie w firmie jest prawie identyczne rozwiązanie a nad wszystkim czuwa oryginalny system Kaeser-a.

Fajnie, każda firma może nmieć coś takiego.

Ale może przy okazji garść detali:
    Jakie czujniki, co jest mierzone (przepływ/ciśnienie) itd.
    Cokolwiek co wniosłoby coś nowego do tego wątku :!:

Pozdrowienia
    User removed account
    User removed account  
    kkknc
    Level 43  
    Rozruch sprężarki może trwać dłużej niż 15s. Ciśnienie nie jest miarodajnym czynnikiem, chyba że dopusczasz jego duże wachania.
    djset
    Level 13  
    Proponuje na początek zastosować dodatkowy zbiornik, ewentualnie zamienić ten na większy. Jaki obecnie jest zbiornik powietrza?
    alex_zenith
    Level 8  
    Sterowanie kilkoma sprężarkami stałoobrotowymi oraz jedną zmiennoobrotową wymaga takiego algorytmu, aby część (lub wszystkie - w zależności od chwilowego zapotrzebowaniana) stałoobrotowych pracowała ciągle a ciśnienie wyrównywała zmiennoobrotowa.