Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klejenie plastiku żywicą - pytania o wybór żywicy itd.

08 Lut 2012 20:00 13033 4
  • Poziom 37  
    Witajcie.

Mam do sklejenia obudowę laptopa - dokładniej klapę. Posiada ona jedno peknięcie w miejscu zawiasu. Całość została już sklejona klejem do plastiku - trzyma bdb, jednak chciałem całość wzmocnić żywicą + matą szklaną. Teraz pytanie do was, czy do tego celu nadaje się żywica poliestrowa ? Czy wytrzyma ona i nie odejdzie od plastiku ? Teoretycznie na forach polecają żywicę epoksydową, niestety jest ona bardzo droga - za pół litra + utwardzacz żądają około 70 zł a ja potrzebuję jej nie więcej niż 100 ml a tyle nigdzie nie znalazłem...

Co radzicie ?
  • Poziom 20  
    Jakikolwiek klej dwuskładnikowy typu "distal" wzmocniony gazą jako kord zamiast maty szklanej (3 warstwy gazy). Tylko dobrze zmatuj podłoże.
  • Poziom 26  
    obudowa laptopa to tworzywo termoplastyczne, żadna żywica nie będzie trzymała jak należy. Wystarczy mała kolba lutownicza i skleja się jak świeczka.
  • Poziom 37  
    Witajcie.

Na dzień dzisiejszy skleiłem kawałki plastików za pomocą Plastic Welder - po związaniu i schnięciu 2 doby trzyma bdb. Posiadam też epoksyd firmy VersalChem, 2 składnikowy. Myślę aby wykonać to tak:

-po sklejeniu popękanych elementów (które odpadły) odczekać około 3 dni (to już wykonane)
    -zmatowić powierzchnię i usunąć nadmiar kleju który wyszedł w miejscach łączeń
    -miejsca łączeń i całą powierzchnię na około zalać epoksydem w który wcisnę stalową siatkę jako wzmocnienie, ewentualnie gazę o której mowa, ponownie odczekać około 2 dni
    -następnie miejsce ponownie wygładzić z nadmiaru epoksydu, w miejsce po wygładzeniu dołożyć stalowy pręt, który będzie rozchodził się od zawiasu do samej góry klapy, pręt na całej długości zalać epoksydem, przy okazji wzmacniając go siatką / gazą

Co wy na to ?

Ps-Mam dwie klapy tego typu. Próbowałem to spawać na różne sposoby. Niestety plastik jest bardzo cienki i mimo powolnego spawania, miejsce łączenia pęka lub kruszy się. Pewnie nie mam w tym doświadczenia i robię coś źle, ale dla próby połamałem uszkodzoną klapę którą miałem i robiłem test - ekopsyd w porównaniu do mojego spawania - miejsce spawania pękło, miejsce z epoksydem całe, pękło w miejscu gdzie epoksyd już nie dochodzi...
  • Poziom 10  
    Można w zasadzie użyć każdego kleju epoksydowego, dodatkowo można użyć primera do tworzyw trudnosklejalnych. Primery przeznaczone są głównie do klejów cyjanoakrylowych ale można je także stosować z epoksydami.