Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotokomórki do Napedu Came ZBX7

daro1024 08 Lut 2012 22:13 9017 16
  • #1 08 Lut 2012 22:13
    daro1024
    Poziom 8  

Witam,

Mam napęd Came ZBX7 były do niego podłaczone fotokomórki i wszystko działało (przez 6 lat) aż do dziś kiedy wjeżdżając na posesje brama sie otworzyła ale niestety juz sie nie zamknęła pomyślałem znowu brak prądu ale coś nie tak światło w garażu sie swieci. Pierwsze swoje kroki kieruje do fotokomórek i czyszczę a tu nic nie pyka. Prześwietliłem forum i odłaczyłem fotki i napęd śmiga. Mam pytanie czy mogę jakoś sensownie sprawdzic co jest przyczyną, czy fotokomórki czy przewód. Pamiętajmy mamy ponad minus 10. Acha jak oworzyłem napęd zanim odłaczyłem fotki i pomostkowałem to dioda migała.
    Panowie tylko proszę prosto bo ze mnie taki elektronik jak z koziej .... i już nie będę kończył.
    Przed odłaczeniem miałem jeden przewód podpiety do C3 i mostek z C3 i zaciskiem 2 do C1 był podłaczony przewód.
    Teraz są pomostkowane zaciski C1 z 2 i C3 z 2. Dokładnie tak jak piszą w instrukcji i naped smiga ale ja jestem perfekcjonista i jak była fotokomórka to ma byc i tyle.

Pozdrawiam

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Lut 2012 19:27
    yarpen86
    Poziom 23  

Przewody łatwo sprawdzić. Po odłączeniu od napędu wystarczy zewrzeć przewody w fotce i sprawdzić miernikiem od strony napędu czy jest przewodzenie. Choć bardziej prawdopodobne ze poleciały fotki.

Pamiętaj także, że oprócz zacisków które opisałeś do fotek prowadza także przewody zasilające (10, 11). Odłącz je przed eksperymentami ze zwieraniem przewodów.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Lut 2012 20:37
    daro1024
    Poziom 8  

Ok, dzieki.

Ale rozumiem, że po to aby sprawdzić czy przewody nie są uszkodzone to muszę podac napięcie z jednej strony czy tak? czy może jest jakiś inny sposób którego nie znam?

Pozdrawiam.

0
  • #4 09 Lut 2012 21:03
    yarpen86
    Poziom 23  

Nie trzeba napięcia. Wystarczy miernik nastawiony na "Test diody"

0
  • #5 09 Lut 2012 22:21
    daro1024
    Poziom 8  

Kolego,

Wielkie dzięki za chęci ale chyba bierzesz mnie za kogoś innego. Miernik owszem mam a może bardziej zabawke, bo to typowa marketówka. Test diody - brak. Chyba, że są to oznaczenia MPN lub PNP. Jeżeli to to to prosze o instrukcje co i jak gdzie czerwony wpiac w mierniku a gdzie czarny i jak dalej o ile starczy cierpliwosci.
    Ale i tak wielkie dzięki za chęci.

0
  • #6 09 Lut 2012 23:34
    yarpen86
    Poziom 23  

To tylko brzmi groźnie,
    Test diody powinien być nawet w najprostszym mierniku i jest oznaczony zazwyczaj takim trójkątem z krzyżykiem. Jeśli nie to można nastawić na pomiar oporu, wartość bliska zero znaczy ze przewód jest cały.
    Wypnij 10 i 11 z napędu oraz 2 i 10 z fotki to przewody zasilania zewrzyj z jednej strony a z drugiej przyłóż miernik. Następnie to samo z C1 i 2 które w fotce są wpięte w C oraz NC. Oraz z przewodami łączącymi fotki TX i 2.
    Ja sprawdziłbym jeszcze bezpiecznik osprzętu i czy w stykach 10 i 11 jest napięcie.
    Acha, założyłem ze masz założone fotki Came DIR, które wystepuja najczęściej ale z innymi powinno być podobnie.

0
  • #7 10 Lut 2012 15:46
    daro1024
    Poziom 8  

Wielkie Dzięki,

Za konstruktywne informacje. Cieszę się, że są jeszcze tacy ludzie. Fotki oczywiście DIR wiem bo już rozglądałem się za nimi.
    Jak mróz troszkę odpuści to posprawdzam i dam znać. Wierzę, że wystarczy wymiana fotek ale to będzie wiadomo po sprawdzeniu. Jeszcze raz wielki dzięki.

Powodzenia i pozdrawiam.

0
  • #8 13 Lut 2012 20:44
    Marteen_G
    Poziom 21  

A sprawdź czy w fotokomórce nadawczej bezpiecznik jest cały, dir takowy posiada.

0
  • #9 14 Lut 2012 17:22
    biltem
    Poziom 11  

Witam.

Kolega "yarpen86" zasugerował podłączenie foto do zasilania +10 , -11 powinno być +10, -2 mostek w foto RX , ważne sprawdzić bezpiecznik w foto TX.
    Jeżeli miałeś podłączenie 11 oraz mostek w foto 2-c to uszkodzony masz na 95% odbiornik.
    Po co masz podłączenie do styku C3 - bbbardzo rzadko używany.

Pozdrawiam

1
  • #10 14 Lut 2012 18:43
    daro1024
    Poziom 8  

Dzięki Biltem,

To jak wg Ciebie powinno to być podłączone na mój rozum to muszą być gdzieś te przewody podłączone tak jak napisałem przed rozłączeniem i pomostkowaniem było:
    jeden przewód podpiety do C3 i mostek z C3 i zaciskiem 2 do C1 był podłaczony drugi przewód.

A jak powinno być wg Ciebie.

Pozdrawiam

0
  • #11 14 Lut 2012 21:20
    yarpen86
    Poziom 23  

Tak formalnie, to napisałem ze 10 i 11, ponieważ tak jest w instrukcji. Choć połączenie do 2 na pewno nie jest błędem.

0
  • #12 15 Lut 2012 14:08
    biltem
    Poziom 11  

Witam.

Fotokomórka DIR 10 : zaciski na RX

10 ,2 ,TX , N , NC

zaciski na TX
    TX , 2

Podłączamy:
    RX do płyty

10 do 10 płyty , 2 do 2 płyty plus mostek do C w foto , TX do TX nadajnika w ( druga fotka) , NC do C1 płyty. 2 w nadajniku do 2 na płycie

podłączenie to jest standardowym podłączeniem w centralach CAME.

Złącze nr 11 w płycie to minus/masa i nie jest tą samą masą co 2 i nie można ich łączyć.

Drogi kolego YARPEN86 instrukcja do DIR 10 określa dokładnie takie podłączenie jak napisałem wyżej w systemie CAME.

Podłączenie do innych producentów to

10 do 24vdc + , 2 do 24vdc - , TX do TX w nadajniku , C do wspólny/GND itp. , NC do foto na płycie . w nadajniku 2 do 24vdc -.

I tyle w tym temacie.

Pozdrawiam

0
  • #13 15 Lut 2012 23:10
    yarpen86
    Poziom 23  

Kolego biltem,

Nie jestem nieomylny i nie będę się upierał, opierałem się na instrukcji ZBX7, Która dostałem w Came.

Fotokomórki do Napedu Came ZBX7

Pozdrawiam.

2
  • #14 16 Lut 2012 11:02
    biltem
    Poziom 11  

Witam.

Kolego "yarpen86" tu nie chodzi o złośliwe uwagi tylko o konstruktywną wymianę doświadczeń.

Ja swoją wiedzę czerpię z doświadczenia swojego i kolegów z CAME .
    Podłączenie z twojego schematu jest prawie OK , a instrukcja zapewne z przed 2003 roku.

Centrala CAME ZBX7 jest starszą wersją ZBX 74-78 (jest tam podłączenie w/g wyżej wymienionych wskazówek) i wcześniejsze instrukcje czasem są z błędami. Co zawsze powtarza serwis CAME w Wa-wie.

Schemat twój można stosować do obcych napędów , a przy podłączeniu z CAME najlepiej stosować schemat z DIR 10 (dostępny w necie) . Bardziej stabilny.

Pozdrawiam.

2
  • #15 20 Lut 2012 18:11
    yarpen86
    Poziom 23  

Kolego biltem,
    Dziękuje za rzeczowe wyjaśnienie, wprawdzie to drobiazg ale zawsze warto dowiedzieć się nowych rzeczy. Sprawdziłem i faktycznie w nowszych instrukcjach opisany jest schemat przedstawiony przez Ciebie.

Pozdrawiam.

0
  • #16 26 Mar 2012 22:34
    daro1024
    Poziom 8  

Witam Wszystkich ponownie,

Przepraszam, ze dopiero teraz ale nie było jakoś okazji sie do tego zabrać. Niemniej wracam do sławnych fotek, otóz przewody wszystkie ok. jestem dumny nawet udało mi się to sprawdzić (oczywiście wszystko Wam zawdzięczam). Po sprawdzeniu przewody na pewniaka wymieniłem fotki i wszystko działa jak powinno. Podłaczyłem tak jak opisaliscie. Wg mnie prostrze nieco połaczenie, od tego jakie było u mnie, jednak bez mostka z 2 do c3 sie nie obyło jak go usunąłem brama nie chodziła, dopiero jak go zastosowałem wszystko śmiga. Jeszcze raz wielkie dzieki i oby takie fora istniały do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Pozdrawiam Wszystkich.

0
  • #17 27 Mar 2012 19:05
    biltem
    Poziom 11  

Witam.

Kolego "daro1024" rozłącz mostek 2- c3 i DIP -8- przestaw na poz. ON . Brama będzie śmigać.

Pozdrawiam

2