Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały generator częstotliwości wzorcowych.

pustan 08 Lut 2012 23:38 4572 6
 • Mały generator częstotliwości wzorcowych.


  Witam wszystkich.
  Budując ostatnio miernik częstotliwości,wystąpiła potrzeba pobieżnego sprawdzenia jego działania.
  Znalazłem bardzo prosty schemat generatora czterech częstotliwości na jednym układzie scalonym,kwarcu plus parę elementów.Projekt powstał z marszu,nie stosowałem termotransferu tylko pisak wodoodporny.Dlatego płytka jest jak jest.Koszt zero złotych.Wszystko to wyluty.Generator sprawdził się przy uruchomieniu F-miarki.Załączam parę zdjęć,schemat oraz projekt w Eaglu.
  Częstotliwości podane są na baterii 9V.Kwarc zastosowałem 4MHz.Wybrałem najdokładniejszy z moich zapasów.Wg.schematu zasilanie jest podane do 9V.W tym mini projekcie musiałem zastosować stabilizator 5V,bo przy tym napięciu generator był stabilny.
  Mały generator częstotliwości wzorcowych. Mały generator częstotliwości wzorcowych. Mały generator częstotliwości wzorcowych. Mały generator częstotliwości wzorcowych. Mały generator częstotliwości wzorcowych.
  Małe wyjaśnienie dla początkujących co do zdjęcia płytki w Eaglu.
  Żółte linie pokazują umieszczenie stabilizatora 5V.Białe linie pokazują punkty(7szt) które nie należy wiercić.Linia różowa łączy nóżkę stabilizatora z masą.Dwie linie czerwone pokazują otwory do osadzenia kwarcu.Kwarc jest łączony pod spodem płytki przewodami do nóżek
  10 i 11.Kondensatory i opornik to SMD łączone bezpośrednio na nóżkach układu.Nie używane nóżki są podgięte pod spód układu.


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 09 Lut 2012 09:17
  komatssu
  Poziom 29  

  Do czego i w jaki sposób wykorzystujesz ten "wzorzec"?

 • #4 09 Lut 2012 23:32
  pustan
  Poziom 18  

  Wzorzec to oczywiście pojęcie względne.Zawsze można zrobić coś dokładniejszego.Jak napisałem wynikła potrzeba jakiegokolwiek generatora by sprawdzić działanie częstościomierza.Jest on na jednym zdjęciu.W powyższym generatorze zastosowałem kwarc 4MHz bo łatwiej się dzieli przez 16,32,64.Kwarc ma częstotliwość taką jak wyświetla miernik na zdjęciu.Jeśli chodzi o stabilność to jest wiele czynników by ją zakłócić.W tym wypadku są to dwie ostatnie cyfry.

 • #5 12 Lut 2012 17:34
  komatssu
  Poziom 29  

  W takich amatorskich konstrukcjach nigdy nie jest wiadomo co jest dokładniejsze - "wzorzec" czy własnoręcznie zrobiony częstościomierz...
  Dosyć dobrą metodą oszacowania dokładności "wzorca" jest wykorzystanie go do taktowania zegara cyfrowego, już po 1 dobie będzie widać jaką faktycznie ma odchyłkę - 1 sekunda to ok. 50Hz odchyłki przy 4MHz.

 • #6 12 Lut 2012 17:53
  398216
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 12 Lut 2012 19:32
  pustan
  Poziom 18  

  Jak już pisałem kwarc wybrałem najdokładniejszy z tych co miałem.Na jednym zdjęciu pokazana jest jego dokładność 4.00025.Stabilność jest dość dobra i nie wpływa na dotknięcie ręki.Przy trzymaniu palca na kwarcu zmienia się tylko ostatnia cyfra między 4 a 5.Obudowy oczywiście nie będzie,to nie produkt komercyjny.Mam mało czasu aby dbać o takie szczegóły dla takiej"zabawki".