Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedesy błąd ad blue 4219

quarrx 09 Feb 2012 10:39 10247 17
 • #1
  quarrx
  Level 10  
  Witam
  czy ktoś może wie czego dokładnie dotyczy błąd ad blue 4219 w mercedesie axor 1829 z 2008 r. typ 9505081l
  taki sam problem zauważyłem też w mercedesie atego 1018 z 2011r typ 970043L
  i wielu innych z roczników 2000 i wyżej.
  dzięki za wskazówki
 • #3
  SmoqRaz
  Level 12  
  A znaczy to dokładnie co kolego napisałeś ;) Przy okazji polecam koledze sprawdzić/ wymienić filtr AdBlue.
 • #4
  Gerri
  Mercedes specialist
  Ad Blue ma za zadanie wtryskiwać do rury wydechowej (za kolektorem, przed tłumikiem) mocznik, który pomaga w "dopaleniu" szkodliwych związków i zamienia je w nieszkodliwe - tak w skrócie.
  Wadą mocznika jest to, że szybko krystalizuje (zmienia się z cieczy w kryształki) w urządzeniu wtryskującym. W tym celu jest po wyłączeniu silnika cofany do zbiornika przy pomocy sprężonego powietrza. Jest to takie charakterystyczne, kilkukrotne "psyk" w ciągu kilku minut po wyłączeniu. Jeżeli teraz z jakiegoś powodu nie będzie wystarczającej ilości powietrza do przeprowadzenia tego zabiegu (np. kierowca odpali rano auto i zgasi silnik zanim napompuje ciśnienia do zbiorników) to mocznik zostanie w urządzeniu dozującym i wskutek braku przepływu skrystalizuje. Po krótkim czasie po następnym uruchomieniu silnika w krótkim czasie mamy błąd na wyświetlaczu licznika - bo te kryształki same się nie rozpuszczą...
 • #5
  labi 1
  Level 11  
  Witam
  Z adblue jest problem od samego początku istnienia.
  Jak już kolego uzdrowiłeś dozownik,najlepiej udaj się na serwis i poproś o wgranie nowego oprogramowania MR,zapobiegnie to w przyszłości podobnym problemom.
 • #6
  quarrx
  Level 10  
  Dzięki za rade. dozownik zdjąłem i cały przepłukałem woda i wymieniłem wszystkie filtry. Z początku błąd zniknął ale po trzech dniach zaczęła migać kontrolka i błąd wrócił - później znów zniknął. Jeśli istnieje jakiś update oprogramowania mr to faktycznie trzeba jechać do mercedesa.
 • #7
  MobilTruck
  Level 31  
  Ja miałem takie problemy gdy stosowałem kiepskiej jakości mocznik.Problem ustał gdy zacząłem tankować droższy ale markowy Adblue
 • #8
  Gerri
  Mercedes specialist
  quarrx wrote:
  dozownik zdjąłem i cały przepłukałem woda i wymieniłem wszystkie filtry.

  Jeżeli doszło do krystalizacji to płukanie wodą pomoże tyle co "umarłemu kadzidło" :D Pomijam fakt, że w stanie beznapięciowym zawór dozujący jest zamknięty i uniemożliwi dopływ wody do kanałów dozownika.
 • #9
  labi 1
  Level 11  
  Witaj
  Jeżeli usterka pojawiła się po trzech dniach problem tkwi ewidentnie po stronie
  przepłukiwania dozownika.
  Nowe update ma na zadanie wychwycić przytkanie dozownika i automatycznie
  przepłukać go Adblue i w dalszej fazie powietrzem.
  Nie jest tak jak opisuje Kolega GERRI ,problem jest po stronie sprężonego powietrza
  w dozowniku,nie po stronie Adblue.
  Istnieje jeszcze możliwość domontowania zewnętrznego zaworka redukującego ciśnienie w pompie Adblue.
  Po zgaszeniu silnika powietrze ma na zadanie cofnąć Adblue do zbiornika
  i przedmuchanie dozownika,stare zaworki wewnątrz pompy zacinają się i pozostałe
  Adblue krystalizuje się. I robi się problem
 • #10
  gucio~1
  Level 23  
  Odgrzeję ten temat. Mam merca Euro5. Błędy w MR 6770 i 4219. Zawór przelewowy na pompie zatarty w położeniu zamkniętym. Brak redukcji ciśnienia adBlue po wyłączeniu. Zrobiłem, pracuje prawidłowo. Błąd skasowany. Sprawdzam dozowanie na teście. Wtrysk adBlue działa prawidłowo. Błąd jest aktywny, kontrolka silnika miga. Jednak w diagnostyce pokładowej w MR po wejściu w zapis pracy brak jakichkolwiek błędów. Wie ktoś jakie są warunki zarejestrowania 4219?
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Gerri
  Mercedes specialist
  gucio~1 wrote:
  Zawór przelewowy na pompie zatarty w położeniu zamkniętym

  Te zaworki sprawiały sporo kłopotów i producent wdrożył akcję serwisową: jest dostępny zestaw naprawczy do przebudowy zaworka, który w dużym stopniu likwiduje wspomnianą usterkę. Była już o tym wzmianka we wcześniejszym poście.
 • #13
  gucio~1
  Level 23  
  Dzięki za szybką reakcję. Wiem że 4219 to niedrożny dyfuzor. Tylko, że on był cały czas drożny. Robiłem wiele aut z błędem 4219 lub 6770 i zawsze była konkretna przyczyna. A tu nie było ewidentnego powodu dla powstania 4219. Stąd pytanie o sposób w jaki sterownik stwierdza zaistnienie tego błędu?
  Co do akcji serwisowej to czy jest to typowa akcja bezpłatna, którą wykonuje serwis? Wiem,że jest zestaw naprawczy, tylko jakiś czas temu cena była niemała więc klienci woleli raz na rok wymyć ten zaworek. Przeważnie udawało się to zrobić bez demontażu pompy z auta.
 • #14
  serwis_gh
  Diesel injection systems specialist
  Jakie ciśnienie masz w punkcie kontrolnym? Ile pokazuje czujnik ciśnienia na wyłączonym układzie a ile podczas testu? Jeśli był przekroczony 2 próg czasowy to wykasujesz usterkę tylko poprzez VeDoc.
 • #15
  gucio~1
  Level 23  
  Czujnik ciśnienia był uszkodzony. Pokazywał cały czas jakieś szczątkowe ciśnienie . Po wymianie pokazuje 5,5 bar w czasie pracy. Zobaczymy czy zgaśnie kontrolka po jeżdzie próbnej?
 • #16
  serwis_gh
  Diesel injection systems specialist
  serwis_gh wrote:
  Jeśli był przekroczony 2 próg czasowy to wykasujesz usterkę tylko poprzez VeDoc.
 • #17
  gucio~1
  Level 23  
  Popracował ok 20 min na wolnych. Błąd z aktywnego przeszedł w pasywny. Kontrolka przestała migać tylko paliła się ciągle. Po kasowaniu zgasła i jest ok.
 • #18
  prezestk
  Level 10  
  Witam mam problem z adblue w MB Atego, bład mr 6770 zbyt zredukowany spadek ciśnienia w procesie dezaktywacji , z tego co trochę poczytałem to wina zatartego zaworka przelewowego , proszę o podpowiedz gdzie on jest , można go zdemontować i wyczyścić ?
  Z góry dziękuje