Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thomson DPL910VD.. mostkowanie wzmacniacza..?? da rade?

mikoszanin 09 Feb 2012 12:48 1842 6
    mikoszanin
    Level 9  
    witam
    mam patanie odnośnie amplitunera Thomson DPL910VD...
    a mianowicie czy można mostkować wbudowany w niego wzmacniacz gdyż kupiłem nowe głośniki Voice Kraft 1004 i nie wiem czy sobie amplituner poradzi...
    oto parametry głośników;
    Parametry:
    - Zestaw dwóch satelit + centralny
    Moc (nominalna / max) :- 70 W / 150 W
    Zakres częstotliwości- 80 – 20 000 Hz
    Skuteczność- 88 dB + 2 dB
    Impedancja- 8 OHM

co do amplitunera to jest takie cuś;) :
    32W/6 Ω. 010% THD przy częstotliwości 1 kHz
    Moc wyjściowa kanału subwoofera:40 W/Ω
    Tłumienie wyciszania: 65 dB
    Pasmo przenoszenia: od 40 Hz do 20 kHz +/-3 dB
    Wspólczynnik sygnału do szumu: 65 dB (w trybie obejścia)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10518185#10518185
    DjMapet
    Level 43  
    mikoszanin wrote:
    nie wiem czy sobie amplituner poradzi...

Nie rozumiem z czym ma sobie poradzić?

Niczego nie mostkuj, bo może się to źle skończyć dla amplitunera.
    Satelity podłącz do wyjść FRONT, głośnik centralny do wyjścia CENTER, chociaż do słuchania muzyki, ten głośnik centralny jest zbyteczny. Zwróć tylko uwagę na prawidłową biegunowość, czyli + do + oraz - do -.

Pozdrawiam.
    mikoszanin
    Level 9  
    podłączyłem wszystko jw i gra tak jak stare satelity pomimo większej mocy nowych głośników....
    chyba pozostaje mi tylko wymiana amplitunera..
    DjMapet
    Level 43  
    Moc kolumn (głośników) nie ma wpływu na moc całego zestawu, tylko moc wzmacniacza, który te kolumny zasila. Możesz podłączyć do tego amplitunera kolumny o mocy 1000 W, i na pewno nie zwiększy to mocy całego zestawu. Niemniej ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie kolumn (lub głośników do kolumn), jest sprawność/skuteczność kolumn. Im wyższa skuteczność (SPL) kolumn (czy też głośników), tym głośniej będą grały, zasilone tą samą mocą wzmacniacza. Kupiłeś satelity, których skuteczność (SPL) wynosi 88 dB, i gdybyś kupił takie o skuteczności 91dB, były by dwa razy głośniejsze.
    Każde dodatkowe 3 dB, to dwa razy głośniej.
    Zakup większej mocy wzmacniacza, na pewno zwiększy moc całego zestawu, ale wyraźnie odczuwalna ta moc będzie dopiero, przy zakupie wzmacniacza o dwukrotnie większej mocy, niż miał poprzedni wzmacniacz.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    DjMapet wrote:
    wynosi 88 dB, i gdybyś kupił takie o skuteczności 91dB, były by dwa razy głośniejsze.
    DjMapet wrote:
    Każde dodatkowe 3 dB, to dwa razy głośniej.
    Tutaj się absolutnie zgodzić nie mogę. Gdy różnica między skutecznościami wynosi 3 dB, oznacza że aby wysterować ten mniej skuteczny zestaw do takiej głośności jak bardziej skuteczny, trzeba użyć dwa razy więcej mocy. W żadnym wypadku nie oznacza to podwojenia głośności. Podwojenie głośności, to różnica około 9dB. Nie mam pojęcia skąd wzięły się te 3 dB.
    Ale tak jak Kolega mówi, to że kolumny maja ileś tam wat, nie ma żadnego znaczenia. Mogą mieć i 2 kW a zagrać ciszej niż tanie głośniki od mini wieży.
    Co do mostkowania. Sprzętów domowych nie mostkuje się. Jeśli brakuje mocy, zmień sprzęt.
    mikoszanin
    Level 9  
    oki. zaczynam kumać o co chodzi.. narazie będe śmigał na tym co mam i powoli szykował sie do zakupu czegoś lepszego;)
    dziękuje za info i pozdrawiam