Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gitarowy Unitra Eltra Gran GA-80 palą się rezystory

Chrusta 09 Feb 2012 17:58 4458 18
 • #1
  Chrusta
  Level 22  
  Witam.

  Mam wzmacniacz gitarowy Unitra Eltra Gran GA-80. Schematu nie mam, w sieci też nie ma, jak by ktoś miał to fajnie jak by podesłał. Zbudowany jest na 2xKD503, zasilanie symetryczne. Problem polega na tym, że pali mi dwa rezystory. Ciężko będzie bez schematu, ale obeznani w temacie pewnie będą wiedzieć o co chodzi, myślę, że może to być jakiś standardowy układ na KD503.  Wzmacniacz nie działa, nie ma stałego na wyjściu, ale między C - B oraz C - E obydwóch KD503 mam napięcie zasilania. Te dwa rezystory są między C dwóch tranzystorów: BD139 i BD140 a biegunami zasilania. Nie są to tranzystory sterujące, wymieniałem je i nic nie dało. Sterujące to jakieś BDP285 i BDP286.

  Od czego zacząć? Nie mam schematu, więc nie wiem czy sam sobie poradzę.

  Z góry dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam.

  EDIT
  Wylutowałem jeden ze sterujących i już nic się nie grzeje i nie pali. Jest szansa, że uszkodziły się właśnie sterujące, a nie żadne przed nimi? KD503 mogą jeszcze działać, czy już raczej są do wyrzucenia?
 • #2
  T502
  Level 15  
  To że brak napięcia na wyjściu przy występujących napięciach na KD 503 to żaden błąd. Jeżeli masz zasilanie symetryczne to i na wyjściu nie powinno być żadnej składowej stałej (przy zasilaniu niesymetrycznym rolę odseparowania od składowej stałej pełni kondensator). Byłoby lepiej gdybyś podał jakie napięcia tam zmierzyłeś. Wspominasz, ze coś się grzeje, ale czy są to rezystory, tranzystory ( które?) ? Czy pomierzyłeś tranzystory pod kątem ich oporności? Możesz odłączać kolejne stopnie i sprawdzić czy wtedy BD139 i 140 nadal się grzeją. Jeśli tak, sprawdź te tranzystory. Jeśli jest dobrze, sukcesywnie podłączaj kolejne stopnie i obserwuj czy nic się nie pali i mierz napięcia.
 • #3
  Chrusta
  Level 22  
  Wygląda to mniej więcej tak (jutro postaram się zrobić zdjęcie):
  Palą się rezystory idące od C (kolektorów) dwóch tranzystorów BD139 i BD140 odpowiednio do plusa i minusa. Ich bazy są podłączone przez diody do zera, a emitery do nóżek 4 i 8 wszystkich układów MC4558.

  Schemat Eltrona 100U jest w niektórych miejscach podobny, ale tych rezystorów nie mogę znaleźć.

  O schemat pisać do nich: eltra.pl ?
 • Helpful post
  #4
  petermon
  Level 21  
  Kolega ma problem z zasilaczem symetrycznym stabilizowanym do układów scalonych przedwzmacniacza a nie z końcówką mocy. załączam schemat w poszczególnych blokach.
 • Helpful post
  #5
  T502
  Level 15  
  petermon napisał prawdę, to nie końcówka mocy. Ze schematem będzie łatwej coś zrobić. Niekoniecznie poleciał zasilacz. Mamy gdzieś podwyższony pobór prądu i dlatego się grzeje. Odłącz przedwzmacniacz i tor efektowy. To pozwoli ocenić stan zasilacza. Jeśli jest błąd to petermon miał rację (choć mało prawdopodobne wydaje się jednoczesne spalenie obu linii zasilania). Jeśli jednak zasilacz jest sprawny, to podłącz przedwzmacniacz lub tor efektowy i sprawdź, który kierunek stwarza problem. Wygląda na to, że prawdopodobnie któraś kość za bardzo obciąża zasilacz.
 • #6
  Chrusta
  Level 22  
  Dzięki za zainteresowanie tematem.

  To jest schemat od GA-50, miałem go ale nie myślałem, że będzie pasował do GA-80, dopiero zobaczyłem na płytce drukowanej napis "GA 50/80". Dzięki wielkie, bo nie wiem czy bym to zauważył.

  Te tranzystory to T3 i T4, czyli przy zasilaczu. Będę odłączał kolejne stopnie i postaram się znaleźć usterkę. Dam znać co i jak.

  EDIT
  Znalazłem!
  Winny jest US3. Odłączyłem go i nic się nie grzeje. Wymienię na jakiś TL072 i dam znać co i jak.

  Mam tylko jeszcze pytanie. Chwilę po włączeniu obydwa KD503 grzeją się, nie mocno, tylko do pewnego momentu, są lekko ciepłe, letnie. Powinny tak, czy coś jeszcze może być uszkodzone?

  EDIT2
  Podłączyłem źródło dźwięku z pominięciem tego uszkodzonego scalaka i wszystko gra, tylko te KD jednak nie są letnie tylko dosyć ciepłe, nawet jak nic nie gra.
 • Helpful post
  #7
  T502
  Level 15  
  To prąd spoczynkowy przepływa przez KD 503. Wszystko w porządku.
 • #8
  Chrusta
  Level 22  
  Tak właśnie myślałem, dzięki.

  Tymczasowo przelutowałem scalaka z tego fragmentu od reverbu i wszystko działa jak należy, nie mam tylko właśnie reverbu, ale to jak kupię to wlutuję. Dźwięk świetny, wszystko działa jak należy, Altona 80 wysterowuje wystarczająco i czuć, że ma jeszcze zapas, a o gitarowej Eminence to już nie mówie, git majonez. : )

  Jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Chrusta.
 • #9
  Chrusta
  Level 22  
  Mam jeszcze pytanie. Będę wymieniał cewkę w głośniku, bo była spalona. Nie wiem co to za głośnik. Na schemacie jest napisane G-10-50/4. Cewka ma 45mm średnicy, głośnik ma średnicę 12 cali. Nie mogę znaleźć żadnych informacji o nim. Jaką cewkę kupić?

  Szukałem w różnych GDNach, najbardziej podchodzi gdn30/80, ale zew. średnica cewki to 51mm, 4 warstwy, więc za dużo. Ta moja ma 2 warstwy, średnica zew. 45mm, wew. około 43-44mm.
 • #10
  petermon
  Level 21  
  Najlepiej wysłać cewkę oryginalną do zakładu tym trudniącym się- w internecie znajdziesz kilka- nie chcę tu robić reklamy ;) . Ewentualnie skontaktuj się elektronicznie.
 • #11
  Chrusta
  Level 22  
  Z wysłaniem to ciężko, bo uzwojenia latały luzem, został mi może z 0,3cm fragment cewki i sterta drutu. Karkas pognieciony, ale da się rozpoznać gdzie i ile było zwojów... Szkoda, że nie ma nigdzie dokumentacji tego głośnika, wiedziałbym czy warto go naprawiać. Mogę powiedzieć tylko, że np. w porównaniu z gitarowym Eminence ma ogromny magnes, resztę wymiarów jeśli ktoś będzie chciał to mogę podać...
 • #12
  petermon
  Level 21  
  G-10-50/4 to tyle co GD......produkt Tonsil wyselekcjonowany, żadne tam parametry w stosunku do Eminence, nie porównujmy mercedesa z polonezem....kolego trochę samodzielności pan "okukarki" i znajdziesz wszystko, także ceny i producentów cewek do głośników, nawet dokładnie tego.
 • #13
  Chrusta
  Level 22  
  Zapewniam, że dużo szukałem, ale parametrów tego głośnika i takiej cewki nie mogę znaleźć. Cewka ma dokładnie 139mm obwodu, czyli średnicę wew. 44-45mm. Najbliższe tym parametrom były cewki o średnicy wew. około 48mm.

  Poza tym te schematy są od Unitry Gran GA-50, wg. schematu głośnik ma 10 cali, mój ma 12, więc w GA-50 jest chyba inny głośnik niż w GA-80.
 • Helpful post
  #14
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  Małyvw
  Level 2  
  Witam podepnę się pod temat. Mianowicie udało mi się dostać taki oto piecyk, ale ktoś wymontował z niego trafo i teraz pytanie jakie trafo być powinno do prawidłowego działania wzmacniacza, jak je dobrać bez schematu?. Dziękuję za wskazówki.
 • #18
  398216 Usunięty
  Level 43  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10521740#10521740
  Masz i schemat i w nim podane napięcia na końcówce a nawet i typ samego transformatora. Malo?
 • #19
  Małyvw
  Level 2  
  Faktycznie, wszystko mam jak na dłoni. Dzięki za pomoc :D