Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung le32 b550 a funkcja PVR

karasiatko1 09 Feb 2012 19:56 17670 26
NDN
 • #1
  karasiatko1
  Level 14  
  Witam!
  Mam tv Samsung le32b550 w którym uruchomiłem odtwarzanie filmów przez USB zmieniając w menu serwisowym model na b650.Teraz naszła mnie myśl czy da się jakoś uruchomić w tym telewizorku nagrywanie PVR?
  Może ktoś próbował już?Może ktoś gdzieś napotkał w internecie na podobny temat?
  Szukałem na forum i albo źle to robiłem albo nie ma takiego tematu.
  Pozdrawiam forumowiczów!!

  Jeśli w złym dziale proszę o przeniesienie
 • NDN
 • #2
  djset
  Level 13  
  Ja mam model już 650, ale czy jest możliwe nagrywanie? Też jestem ciekaw...
 • NDN
 • #4
  leX
  Level 10  
  też o tym myślałem , mam model 40B550, szukałem na sieci informacji na ten temat ale nic nie znalazłem, i obawiam się że PVR nie będzie działać na tym modelu, to co proponuje romek01 działa z tv z obsługą samyGO czyli modele z serii 6 np B650.... ale nie jestem pewien.
 • #5
  karasiatko1
  Level 14  
  Panowie ja znalazłem w sieci coś takiego:Instrukcja instalacji SamyAPP (DTS, PVR, Default Source, energy saver) wraz z uruchomieniem sieci WiFi (telnet, FTP) w TV Samsung B550.

  Wymagania wstępne:
  0. TV Samsung B550 z oprogramowaniem w wersji maksymalnie 2008.0

  1. Kabel ex-Link sporządzony według opisu (zalecam sprawdzić multimetrem poprawność połączeń i brak zwarcia, ewentualnie można obciąż wtyki od jakichś starych niepotrzebnych kabli i polutować jedynie odpowiednie żyły): Enable Serial Console on non CI+ Devices - SamyGO
  2. Komputer z portem COM (RS-232C).
  3. Pobrana aktualizacji firmware T-CHL5DEUC-2008v24-auto-arvix2-net-GMT.rar
  4. Pobrane archiwum RAR z wstępnie przygotowaną konfiguracją SamyAPP: SamyAPP-B550.rar.
  5. Na komputerze, który będzie podłączany do TV pobrana aplikacje do komunikacji poprzez terminal i konsole szeregową. Polecam PUTTy.
  6. opcjonalnie karta WiFi kompatybilna z modułami dostępnymi dla tego modelu TV, czyli: rt2870sta oraz rt73. Listę można przejrzeć tutaj. Ja ze swojej strony Polecam Edimax EW-7711 lub EW-7718.
  7. Przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego.
  8. Przynajmniej podstawowa znajomość obsługi systemu z konsoli poleceń (najlepiej Linux'a). W tym najczęściej używanych komend:
  a) wyświetlanie zawartości aktualnego katalogu w postaci listy szczegółowej: ls -l lub konkretnego katalogu ls -l nazwa_katalogu
  b) wyświetlenie ścieżki dostępu do aktualnie przeglądanego miejsca w systemie plików: pwd
  c) zmiana aktualnego katalogu: cd nazwa_katalogu
  d) skopiowanie plików wraz z katalogiem i podkatalogami: cp -R
  e) wyświetlenie listy uruchomionych procesów: ps
  f) wyświetlenie zawartości pliku na konsole: cat nazwa_pliku
  f) konfiguracja karty bezprzewodowej: iwconfig nazwa_karty
  9. Umiejętność obsługi edytora tekstu: vi (manual: How to Use the vi Editor). Podstawowe komendy to:
  a) rozpoczęcie edycji w miejscu wskazywanym przez kursor: i
  b) zakończenie edycji: ESC
  c) skasowanie znaku za kursorem: x (tylko po wyjściu z trybu edycji).
  d) skasowanie całej linii: dd (j.w.)
  e) zapisanie zmian w pliku: :w
  f) wyjście bez zapisywania zmian: :q!


  Konieczne działania:
  1. Rozpakowanie z archiwum T-CHL5DEUC-2008v24-auto-arvix2-net-GMT.rar katalogu T-CHL5DEUC z aktualizacją na pendrive z systemem FAT32.

  2. Rozpakowanie zawartości archiwum SamyAPP-B550.rar (dwa foldery) najlepiej na ten sam pendrive'a do katalogu głównego.

  3. Podłączenie tak przygotowanego pendrive'a do TV. Przy wykorzystaniu karty WiFi USB preferowane skorzystanie z HUB'a USB. Ale nie jest to wymagane gdy mamy zamiar korzystać jedynie z dysku sieciowego.

  4. Aktualizacja oprogramowania w TV. W przypadku:
  a) wyłączonego TV podczas wykonywania czynności z punktu 3-ciego:
  Wybrać z pilota Menu a następnie Plug&Play i kliknąć aktualizacja oprogramowania. Jako źródło wybrać pamięć USB.
  b) włączonego TV podczas wykonywania czynności z punktu 3-ciego:
  Po pojawieniu się okna z informacją o podłączeniu pamięci masowej wybrać: Aktualizacja oprogramowania.

  5. Podłączyć do najlepiej wyłączonego TV kabel ex-Link do TV i komputera. Wtyczka stereo jack w miejsce opisane jako "service" w TV (poniżej wyjścia optycznego), a wtyczkę DB-9 żeńską do portu COM (RS-232C) komputera.

  6. Wchodzimy w Menu Serwisowe: ze stanu oczekiwania (Stand-by) wciskamy na pilocie po kolei klawisze: Info, Menu, Mute, Power. Po tym uruchomi się telewizor z widocznym menu serwisowym.

  7. W Menu Serwisowym musimy zmienić kilka opcji: Control -> Sub Option -> RS-232 Jack na Debug oraz wyłączyć Watchdog (disable). Jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy włączamy również opcje WiseLink Movie (enable) i WiseLink HiDef (enable).
  Poruszamy się po nim kursorami a cofamy przyciskiem RETURN. Uwaga: zmiany dokonywane są natychmiast. Dlatego należy postępować bardzo ostrożnie, aby nie przełączyć jakiejś opcji niepotrzebnie. To może spowodować kompletną awarię TV !!!!

  8. W komputerze podłączony do TV należy uruchomić PUTTY. W konfiguracji Sesji (Session) wybrać: "Serial", jako "Serial line" wpisać nazwę portu, do którego podłączyliśmy kabel. Najczęściej będzie do COM1. Prędkość połączenia wpisać 115200. W ustawieniach Connection->Serial sprawdzić, czy reszta parametrów połączenia jest poprawna: Speed Bound powinno już być 115200, Data bits: 8, Stop bits: 1, Parity: none, Flow Control: None (tu będzie konieczna zmiana).
  Powrócić do kategorii Session i tam zapisać (Save) ustawienia jako przykładowo: Samsung TV COM. Następnie wcisnąć przycisk "Open" (na dole).

  9. Jeżeli połączenie udało się to teraz po wciskaniu kolejnych klawiszy z przypisanymi literami tworzących słowo: debug, pojawią się komunikaty: "[SERIAL INPUT MANAGE] 1-th ENABLE Magic serial input match!", "[SERIAL INPUT MANAGE] 2-th ENABLE Magic serial input match!", i tak do: "[SERIAL INPUT MANAGE] 5-th ENABLE Magic serial input match!" aż ostatecznie: "[SERIAL INPUT MANAGE] serial input ENABLE!!!!!".

  10. Po pojawieniu się ostatniego z nich należy wpisać liczby: 1198282 i wcisnąć ENTER. Wtedy pojawi się TOP Debug Menu.

  11. W TOP Debug Menu wpisujemy liczbę: 11 i zatwierdzamy klawiszem ENTER dzięki czemu przechodzimy do menu TD Debug, następnie wybieramy "spI Debug" wpisując: 04 i również zatwierdzamy ENTER'em. Na sam koniec pozostaje nam wybranie Shell wpisując numer: 68 i oczywiście zatwierdzając klawiszem ENTER. Teraz mamy już pełny dostęp do wewnętrznego oprogramowania TV.

  12. Najpierw należy ustalić gdzie w systemie plików znajduje się podłączony pendrive do telewizora. Jeżeli jest to jedyne urządzenie pamięci masowej to jego zawartość znajdzie się w katalogu /dtv/usb/sda1. Aby się upewnić należy wydać komendę: ls -l /dtv/usb/sda1 . W wyniku jej działania powinniśmy zobaczyć znajomą listę katalogów (mtd_contents, mtd_rwarea, T-CHL5DEUC).

  13. Kopiujemy potrzebne pliki do pamięci telewizora: cp -R /dtv/usb/sda1/mtd_contents/ / oraz cp -R /dtv/usb/sda1/mtd_rwarea/ /

  14. Następnie, jeżeli chcemy mieć działającą sieć WiFi i dysk sieciowy, edytujemy pliki konfiguracyjne. W tym momencie przyda się znajomość edytora vi. Wydajemy komendę: vi /mtd_rwarea/wireless.sh i w pliku zmieniamy linijkę $AP_SSID=nazwa_sieci po znaku równości wpisujemy nazwę odpowiadającą wybranemu punktowi dostępu sieci WiFi (Access Point = AP). Należy również zmienić przynajmniej parametr: $AP_PSK=moje_hasło. Do tego może zaistnieć konieczność zmiany opcji szyfrowania połączenia: $AP_AUTH=WPA2PSK na przykładowo WPAPSK (OPEN, czyli sieć otwarta, nie polecam) i $AP_ENC=AES na TKIP (NONE, czyli brak szyfrowania, nie polecam). Resztę parametrów trzeba zmienić w przypadku nie korzystania z karty WiFi USB z rodziny Edimax EW-7711 lub kompatybilnej. Wtedy należy "odkomentować" #WIFI_DEV=rausb0. Niestety w takim przypadku nie potrafię zagwarantować, iż powyższy skrypt zadziała z włączonym szyfrowaniem.

  15. Teraz możemy uruchomić "ręcznie" bezprzewodową kartę sieciową wydając polecenie: /mtd_rwarea/wireless.sh

  16. Poprawność zestawienia połączenia sprawdzamy poprzez komendę iwconfig nazwa_adaptera, czyli dla Edimax EW-7711: iwconfig ra11n0. W odpowiedzi powinniśmy zobaczyć m. in. wybrany przez nas SSID stacji bazowej: ESSID:"nazwa_AP", prędkość połączenia (Bit Rate). W razie braku takich informacji należy ponownie przejrzeć parametry połączenia widoczne w pliku: /mtd_rwarea/wireless.sh. Jeżeli nie wiemy czy dana sieć używa WPA2, czy WPA trzeba trochę poeksperymentować z parametrem: $AP_AUTH. Tak samo z $AP_ENC, któremu możemy przypisać AES lub TKIP. Ewentualnie w ogóle "zdjąć" zabezpieczenia w routerze i ustawić dla testu: $AP_AUTH=OPEN i $AP_ENC=NONE

  17. Jeżeli chcemy mieć dostęp do udziałów sieciowych poprzez wbudowany odtwarzacz "Media Play" i wirtualne urządzenie USB to edytujemy również plik: /mtd_rwarea/mounts.sh: vi /mtd_rwarea/mounts.sh. Tam musimy zmienić parametr: SERVER_IP=adres_IP_serwera. Gdzie zamiast adres_IP_serwera wpisujemy IP wybranego serwera sieciowego. Przykładowo 192.168.1.2. Przy korzystaniu z DHCP na routerze najlepiej takiemu serwerowi przypisać stały IP po jego MAC'u (tzw. IP BIND). Taka opcja powinna być dostępna w "okolicy" ustawień sieci LAN lub DHCP na routerze.

  18. Na koniec przed ponownym uruchomieniem telewizora możemy spróbować uruchomić skrypt do podłączenia zasobów sieciowych: /mtd_rwarea/mount.sh & . Apmersand się przyda, gdyż wyśle proces interpretatora poleceń w tło a skrypt domyślnie montuje zasoby aż do skutku, czyli możemy się nie doczekać powrotu do linii poleceń. W razie czego możemy co prawda użyć kombinacji CTRL+Z, ale to ostateczność.

  18. Wyłączamy i włączamy telewizor i teraz cały proces uruchamiania karty sieciowej i montowania zasobów sieciowych będzie odbywał się automatycznie.


  Uwagi co do obsługi nowych funkcji telewizora:
  1. Rozpoczynamy nagrywanie wciskając klawisz z czerwoną kropką. Wtedy SamyGo PVR poszuka czy istnieje ścieżka /mtd_rwarea/network/PVR i umożliwia zapis. Jeżeli nie, zacznie przeszukiwać dostępne urządzenia masowe USB, czy na którymś z nich znajduje się katalog PVR. Jeżeli chcemy aby nagrania odbywały się na dysk sieciowy, katalog PVR powinniśmy utworzyć w udostępnionym zasobie na serwerze.

  2. W trakcie odtwarzania poprzez Media Play możemy zmienić dostępne ścieżki dźwiękowe wciskając jednokrotne zielony przycisk a później klawisza MUTE (przekreślony głośnik).

  3. Zmiana trybu oszczędzania energii następuje poprzez jednokrotne przyciśnięcie zielonego przycisku a później klawisza 1. Za to klawisz 3 naciśnięty po zielonym wyłączy ekran. Włączamy ponownie stosując tę samą metodę: zielony a później klawisz 3.

  4. W pliku konfiguracyjnym SamyAPP: /mtd_contents/SamyGo/SamyAPP/app.ini możemy zmienić klawisz modyfikatora (opisany jako M) z domyślnego zielonego (GREEN). Oprócz jeszcze kilku innych rzeczy, ale raczej mało przydatnych.
  Uwaga: Poprawny kod liczbowy do wejścia w TOP Debug Menu to: 1198282
  Link do oryginału:http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/39314-samsung-seria-b550-32b550-37b550-40b550-46b550-test-opinie-wszystko-o-serii-103.html
 • #6
  leX
  Level 10  
  instrukcja obszerna, może się zdecyduje na aktualizację, jednak obawiam się że coś skopie i tv się już nie włączy...
 • #7
  karasiatko1
  Level 14  
  No właśnie kolego mam takie same obawy!Poczekam może jak ktoś już to zrobi i poinformuje o rezultacie.
 • #9
  karasiatko1
  Level 14  
  Próbował ktoś uruchomić PVR ?Pozdrawiam
 • #10
  artur00
  Level 25  
  Nie wiem jak jest w serii B, ale w serii D, mam d5500 działa co prawda PVR ale można tylko nagrywać programy z tunera DVB-T, z innych źródeł nie nagrywa. No i oczywiście nie da rady tego otworzyć nigdzie indziej tylko na tv na którym się nagrywało.
 • #11
  sajgonek27
  Level 10  
  Na modelu LE46C650 funkcja PVR uruchamia się bez problemu. Nagrywać można tylko z tunera tv naziemnej, ale można zaprogramować nagrywanie z tv naziemnej cyfrowej i oglądać z urządzeń podłączonych do HDMI w tym samym czasie.
 • #12
  karasiatko1
  Level 14  
  Witam.Ktoś wypróbował może już któryś z tych sposobów?A może ktoś jakiś inny patent ma na uruchomienie tej funkcji?Pozdrawiam
 • #13
  djset
  Level 13  
  A dlaczego ty nie chcesz wypróbować? Czekasz na leszcza beta-testera? Czy zwyczajnie jesteś tak leniwy...?
  Ułatwie ci że ja podjąłem już takie ruchy.
 • #14
  sajgonek27
  Level 10  
  do karasiatko1
  miałeś możliwość wypróbować sam, ale od 26.06.2012r ruSamsungTVCommunicator nie działa i nie wiadomo kiedy będzie nowa wersja więc możesz pluć sobie w brodę, że nie masz nowych funkcji w swoim tv.
 • #15
  karasiatko1
  Level 14  
  djset wrote:
  A dlaczego ty nie chcesz wypróbować? Czekasz na leszcza beta-testera? Czy zwyczajnie jesteś tak leniwy...?
  Ułatwie ci że ja podjąłem już takie ruchy.  A kto powiedział że nie podjąłem prób?Ale nie udało mi się nic uruchomić!Po drugiem może ktoś ma większe doświadczenie w tych sprawach niż ja!

  A jeśli kolega już podjął takie ruchy i jeśli coś udało mu się zdziałać w tej sprawie to może niech podzieli się z nami wynikami a nie komentuje tylko!!!!

  Dodano po 4 [minuty]:

  sajgonek27 wrote:
  do karasiatko1
  miałeś możliwość wypróbować sam, ale od 26.06.2012r ruSamsungTVCommunicator nie działa i nie wiadomo kiedy będzie nowa wersja więc możesz pluć sobie w brodę, że nie masz nowych funkcji w swoim tv.
  Miałem???Ale o ruSamsungTVCommunicator nie wiedziałem mógł kolega rzucić to na forum i podzielić się z nami swoja wiedzą w tym temacie.Podejrzewam ze wiele osób było by zainteresowanych wtedy bardziej kolegi postem niż tym który obecnie napisał!
  Pozdrawiam
 • #16
  sajgonek27
  Level 10  
  Witam.
  Dla wszystkich zainteresowanych dodatkowymi funkcjami w swoich tv samsung:
  za pomocą ruSamsungTVCommunicator można wywołać ukryte opcje menu serwisowego i włączyć dodatkowe funkcje w swoim telewizorze lecz należy dokonywać zmian z rozwagą bo w różnych modelach tv są te same płyty główne ale nie w każdym modelu wszystko działa (np. 3d nie działa w c650). Program jak wcześniej pisałem stracił ważność i trzeba poczekać na aktualna wersję (rainerullrich.de/samsung/)
 • #17
  DjAlcon
  Level 11  
  Czy ktoś jest w stanie opisać co należy wykonać żeby móc nagrywać filmy z cyfrowej naziemnej?
  Wystarczy zainstalować ten program i wpiąć pendrive?
  W c650 nie mam przeglądarki wiec jak można wgrać program do TV?
  Dzięki za pomoc
 • #18
  sajgonek27
  Level 10  
  Witam.
  Aby nagrywać z cyfrowej tv naziemnej w c650 trzeba mieć włączona funkcję pvr,
  jeśli nie masz włączonej to w zależności jaki masz firmware w swoim tv, jeśli niższy niż T-VALDEUC_3009 to nie powinieneś mieć problemu z dostaniem się do ukrytych opcji menu serwisowego i włączyć pvr, ale jeśli masz soft 3009 i wyższy to nic nie zrobisz do czasu pojawienia się nowej wersji ruSamsungTVCommunicator.
  Aby sprawdzić czy masz włączone pvr naciśnij na pilocie media player i zobacz czy jest ikona nagrane programy tv. Można nagrywać bieżący program naciskając przycisk nagrywania lub zaprogramować program poprzez programowanie guide.
  Nagrywają się zaprogramowane programy także gdy tv jest wyłączony(na czuwaniu)
 • #19
  sajgonek27
  Level 10  
  dla wszystkich zainteresowanych chcących dokonywać zmian w swoich tv samsung za pomocą ukrytych funkcji menu serwisowego pojawiła się nowa wersja ruSamsungTVCommunicator i działa oczywiście także po wgraniu najnowszego firmware T-VALDEUC_3015.0 Każdy dokonuje zmian w menu serwisowym na własna odpowiedzialność więc ostrożnie ze zmianami.
 • #20
  karasiatko1
  Level 14  
  Zdziałał już ktoś coś w temacie PVR?A może ktoś odblokował jakieś dodatkowe funkcje w Samsung b550?Jeśli tak to proszę o to by podzielił się z nami.


  Pozdrawiam
 • #21
  karasiatko1
  Level 14  
  Czy może ktoś odblokował jakieś dodatkowe funkcje w Samsung b550?Jeśli tak to proszę o to by podzielił się z nami swoimi osiągnięciami.
 • #22
  jeryy3
  Level 17  
  Podłączę się do tematu ale z zapytaniem do użytkowników C 550.Podpowiedzcie proszę jak krok po kroku,gniazdo po gnieździe oglądać naziemną telewizję cyfrowa.Gdzie i co włączyć,w które gniazdo antena i jaka.Bo od kilku dni z tym walczę i nic lipa.
 • #24
  karasiatko1
  Level 14  
  Witam.Na moim LE32B550 ze zmianą w menu serwisowym na C650 nie działa ten sposób który dał kolega wyżej na filmiku.Pozdrawiam
 • #25
  karasiatko1
  Level 14  
  Odświeżam.Może ktoś zrobił postępy w temacie odblokowanie PVR. Pozdrawiam
 • #27
  karasiatko1
  Level 14  
  Odświeżam.Może ktoś zrobił postępy w temacie odblokowanie PVR? Pozdrawiam
  sposób podany wyżej nie działa na b550 o zmianie na 650:(