Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung le32 b550 a funkcja PVR

karasiatko1 09 Feb 2012 19:56 17457 26
    karasiatko1
    Level 14  
    Witam!
    Mam tv Samsung le32b550 w którym uruchomiłem odtwarzanie filmów przez USB zmieniając w menu serwisowym model na b650.Teraz naszła mnie myśl czy da się jakoś uruchomić w tym telewizorku nagrywanie PVR?
    Może ktoś próbował już?Może ktoś gdzieś napotkał w internecie na podobny temat?
    Szukałem na forum i albo źle to robiłem albo nie ma takiego tematu.
    Pozdrawiam forumowiczów!!

Jeśli w złym dziale proszę o przeniesienie
    djset
    Level 13  
    Ja mam model już 650, ale czy jest możliwe nagrywanie? Też jestem ciekaw...
    leX
    Level 10  
    też o tym myślałem , mam model 40B550, szukałem na sieci informacji na ten temat ale nic nie znalazłem, i obawiam się że PVR nie będzie działać na tym modelu, to co proponuje romek01 działa z tv z obsługą samyGO czyli modele z serii 6 np B650.... ale nie jestem pewien.
    karasiatko1
    Level 14  
    Panowie ja znalazłem w sieci coś takiego:Instrukcja instalacji SamyAPP (DTS, PVR, Default Source, energy saver) wraz z uruchomieniem sieci WiFi (telnet, FTP) w TV Samsung B550.

Wymagania wstępne:
    0. TV Samsung B550 z oprogramowaniem w wersji maksymalnie 2008.0

1. Kabel ex-Link sporządzony według opisu (zalecam sprawdzić multimetrem poprawność połączeń i brak zwarcia, ewentualnie można obciąż wtyki od jakichś starych niepotrzebnych kabli i polutować jedynie odpowiednie żyły): Enable Serial Console on non CI+ Devices - SamyGO
    2. Komputer z portem COM (RS-232C).
    3. Pobrana aktualizacji firmware T-CHL5DEUC-2008v24-auto-arvix2-net-GMT.rar
    4. Pobrane archiwum RAR z wstępnie przygotowaną konfiguracją SamyAPP: SamyAPP-B550.rar.
    5. Na komputerze, który będzie podłączany do TV pobrana aplikacje do komunikacji poprzez terminal i konsole szeregową. Polecam PUTTy.
    6. opcjonalnie karta WiFi kompatybilna z modułami dostępnymi dla tego modelu TV, czyli: rt2870sta oraz rt73. Listę można przejrzeć tutaj. Ja ze swojej strony Polecam Edimax EW-7711 lub EW-7718.
    7. Przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego.
    8. Przynajmniej podstawowa znajomość obsługi systemu z konsoli poleceń (najlepiej Linux'a). W tym najczęściej używanych komend:
    a) wyświetlanie zawartości aktualnego katalogu w postaci listy szczegółowej: ls -l lub konkretnego katalogu ls -l nazwa_katalogu
    b) wyświetlenie ścieżki dostępu do aktualnie przeglądanego miejsca w systemie plików: pwd
    c) zmiana aktualnego katalogu: cd nazwa_katalogu
    d) skopiowanie plików wraz z katalogiem i podkatalogami: cp -R
    e) wyświetlenie listy uruchomionych procesów: ps
    f) wyświetlenie zawartości pliku na konsole: cat nazwa_pliku
    f) konfiguracja karty bezprzewodowej: iwconfig nazwa_karty
    9. Umiejętność obsługi edytora tekstu: vi (manual: How to Use the vi Editor). Podstawowe komendy to:
    a) rozpoczęcie edycji w miejscu wskazywanym przez kursor: i
    b) zakończenie edycji: ESC
    c) skasowanie znaku za kursorem: x (tylko po wyjściu z trybu edycji).
    d) skasowanie całej linii: dd (j.w.)
    e) zapisanie zmian w pliku: :w
    f) wyjście bez zapisywania zmian: :q!

Konieczne działania:
    1. Rozpakowanie z archiwum T-CHL5DEUC-2008v24-auto-arvix2-net-GMT.rar katalogu T-CHL5DEUC z aktualizacją na pendrive z systemem FAT32.

2. Rozpakowanie zawartości archiwum SamyAPP-B550.rar (dwa foldery) najlepiej na ten sam pendrive'a do katalogu głównego.

3. Podłączenie tak przygotowanego pendrive'a do TV. Przy wykorzystaniu karty WiFi USB preferowane skorzystanie z HUB'a USB. Ale nie jest to wymagane gdy mamy zamiar korzystać jedynie z dysku sieciowego.

4. Aktualizacja oprogramowania w TV. W przypadku:
    a) wyłączonego TV podczas wykonywania czynności z punktu 3-ciego:
    Wybrać z pilota Menu a następnie Plug&Play i kliknąć aktualizacja oprogramowania. Jako źródło wybrać pamięć USB.
    b) włączonego TV podczas wykonywania czynności z punktu 3-ciego:
    Po pojawieniu się okna z informacją o podłączeniu pamięci masowej wybrać: Aktualizacja oprogramowania.

5. Podłączyć do najlepiej wyłączonego TV kabel ex-Link do TV i komputera. Wtyczka stereo jack w miejsce opisane jako "service" w TV (poniżej wyjścia optycznego), a wtyczkę DB-9 żeńską do portu COM (RS-232C) komputera.

6. Wchodzimy w Menu Serwisowe: ze stanu oczekiwania (Stand-by) wciskamy na pilocie po kolei klawisze: Info, Menu, Mute, Power. Po tym uruchomi się telewizor z widocznym menu serwisowym.

7. W Menu Serwisowym musimy zmienić kilka opcji: Control -> Sub Option -> RS-232 Jack na Debug oraz wyłączyć Watchdog (disable). Jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy włączamy również opcje WiseLink Movie (enable) i WiseLink HiDef (enable).
    Poruszamy się po nim kursorami a cofamy przyciskiem RETURN. Uwaga: zmiany dokonywane są natychmiast. Dlatego należy postępować bardzo ostrożnie, aby nie przełączyć jakiejś opcji niepotrzebnie. To może spowodować kompletną awarię TV !!!!

8. W komputerze podłączony do TV należy uruchomić PUTTY. W konfiguracji Sesji (Session) wybrać: "Serial", jako "Serial line" wpisać nazwę portu, do którego podłączyliśmy kabel. Najczęściej będzie do COM1. Prędkość połączenia wpisać 115200. W ustawieniach Connection->Serial sprawdzić, czy reszta parametrów połączenia jest poprawna: Speed Bound powinno już być 115200, Data bits: 8, Stop bits: 1, Parity: none, Flow Control: None (tu będzie konieczna zmiana).
    Powrócić do kategorii Session i tam zapisać (Save) ustawienia jako przykładowo: Samsung TV COM. Następnie wcisnąć przycisk "Open" (na dole).

9. Jeżeli połączenie udało się to teraz po wciskaniu kolejnych klawiszy z przypisanymi literami tworzących słowo: debug, pojawią się komunikaty: "[SERIAL INPUT MANAGE] 1-th ENABLE Magic serial input match!", "[SERIAL INPUT MANAGE] 2-th ENABLE Magic serial input match!", i tak do: "[SERIAL INPUT MANAGE] 5-th ENABLE Magic serial input match!" aż ostatecznie: "[SERIAL INPUT MANAGE] serial input ENABLE!!!!!".

10. Po pojawieniu się ostatniego z nich należy wpisać liczby: 1198282 i wcisnąć ENTER. Wtedy pojawi się TOP Debug Menu.

11. W TOP Debug Menu wpisujemy liczbę: 11 i zatwierdzamy klawiszem ENTER dzięki czemu przechodzimy do menu TD Debug, następnie wybieramy "spI Debug" wpisując: 04 i również zatwierdzamy ENTER'em. Na sam koniec pozostaje nam wybranie Shell wpisując numer: 68 i oczywiście zatwierdzając klawiszem ENTER. Teraz mamy już pełny dostęp do wewnętrznego oprogramowania TV.

12. Najpierw należy ustalić gdzie w systemie plików znajduje się podłączony pendrive do telewizora. Jeżeli jest to jedyne urządzenie pamięci masowej to jego zawartość znajdzie się w katalogu /dtv/usb/sda1. Aby się upewnić należy wydać komendę: ls -l /dtv/usb/sda1 . W wyniku jej działania powinniśmy zobaczyć znajomą listę katalogów (mtd_contents, mtd_rwarea, T-CHL5DEUC).

13. Kopiujemy potrzebne pliki do pamięci telewizora: cp -R /dtv/usb/sda1/mtd_contents/ / oraz cp -R /dtv/usb/sda1/mtd_rwarea/ /

14. Następnie, jeżeli chcemy mieć działającą sieć WiFi i dysk sieciowy, edytujemy pliki konfiguracyjne. W tym momencie przyda się znajomość edytora vi. Wydajemy komendę: vi /mtd_rwarea/wireless.sh i w pliku zmieniamy linijkę $AP_SSID=nazwa_sieci po znaku równości wpisujemy nazwę odpowiadającą wybranemu punktowi dostępu sieci WiFi (Access Point = AP). Należy również zmienić przynajmniej parametr: $AP_PSK=moje_hasło. Do tego może zaistnieć konieczność zmiany opcji szyfrowania połączenia: $AP_AUTH=WPA2PSK na przykładowo WPAPSK (OPEN, czyli sieć otwarta, nie polecam) i $AP_ENC=AES na TKIP (NONE, czyli brak szyfrowania, nie polecam). Resztę parametrów trzeba zmienić w przypadku nie korzystania z karty WiFi USB z rodziny Edimax EW-7711 lub kompatybilnej. Wtedy należy "odkomentować" #WIFI_DEV=rausb0. Niestety w takim przypadku nie potrafię zagwarantować, iż powyższy skrypt zadziała z włączonym szyfrowaniem.

15. Teraz możemy uruchomić "ręcznie" bezprzewodową kartę sieciową wydając polecenie: /mtd_rwarea/wireless.sh

16. Poprawność zestawienia połączenia sprawdzamy poprzez komendę iwconfig nazwa_adaptera, czyli dla Edimax EW-7711: iwconfig ra11n0. W odpowiedzi powinniśmy zobaczyć m. in. wybrany przez nas SSID stacji bazowej: ESSID:"nazwa_AP", prędkość połączenia (Bit Rate). W razie braku takich informacji należy ponownie przejrzeć parametry połączenia widoczne w pliku: /mtd_rwarea/wireless.sh. Jeżeli nie wiemy czy dana sieć używa WPA2, czy WPA trzeba trochę poeksperymentować z parametrem: $AP_AUTH. Tak samo z $AP_ENC, któremu możemy przypisać AES lub TKIP. Ewentualnie w ogóle "zdjąć" zabezpieczenia w routerze i ustawić dla testu: $AP_AUTH=OPEN i $AP_ENC=NONE

17. Jeżeli chcemy mieć dostęp do udziałów sieciowych poprzez wbudowany odtwarzacz "Media Play" i wirtualne urządzenie USB to edytujemy również plik: /mtd_rwarea/mounts.sh: vi /mtd_rwarea/mounts.sh. Tam musimy zmienić parametr: SERVER_IP=adres_IP_serwera. Gdzie zamiast adres_IP_serwera wpisujemy IP wybranego serwera sieciowego. Przykładowo 192.168.1.2. Przy korzystaniu z DHCP na routerze najlepiej takiemu serwerowi przypisać stały IP po jego MAC'u (tzw. IP BIND). Taka opcja powinna być dostępna w "okolicy" ustawień sieci LAN lub DHCP na routerze.

18. Na koniec przed ponownym uruchomieniem telewizora możemy spróbować uruchomić skrypt do podłączenia zasobów sieciowych: /mtd_rwarea/mount.sh & . Apmersand się przyda, gdyż wyśle proces interpretatora poleceń w tło a skrypt domyślnie montuje zasoby aż do skutku, czyli możemy się nie doczekać powrotu do linii poleceń. W razie czego możemy co prawda użyć kombinacji CTRL+Z, ale to ostateczność.

18. Wyłączamy i włączamy telewizor i teraz cały proces uruchamiania karty sieciowej i montowania zasobów sieciowych będzie odbywał się automatycznie.

Uwagi co do obsługi nowych funkcji telewizora:
    1. Rozpoczynamy nagrywanie wciskając klawisz z czerwoną kropką. Wtedy SamyGo PVR poszuka czy istnieje ścieżka /mtd_rwarea/network/PVR i umożliwia zapis. Jeżeli nie, zacznie przeszukiwać dostępne urządzenia masowe USB, czy na którymś z nich znajduje się katalog PVR. Jeżeli chcemy aby nagrania odbywały się na dysk sieciowy, katalog PVR powinniśmy utworzyć w udostępnionym zasobie na serwerze.

2. W trakcie odtwarzania poprzez Media Play możemy zmienić dostępne ścieżki dźwiękowe wciskając jednokrotne zielony przycisk a później klawisza MUTE (przekreślony głośnik).

3. Zmiana trybu oszczędzania energii następuje poprzez jednokrotne przyciśnięcie zielonego przycisku a później klawisza 1. Za to klawisz 3 naciśnięty po zielonym wyłączy ekran. Włączamy ponownie stosując tę samą metodę: zielony a później klawisz 3.

4. W pliku konfiguracyjnym SamyAPP: /mtd_contents/SamyGo/SamyAPP/app.ini możemy zmienić klawisz modyfikatora (opisany jako M) z domyślnego zielonego (GREEN). Oprócz jeszcze kilku innych rzeczy, ale raczej mało przydatnych.
    Uwaga: Poprawny kod liczbowy do wejścia w TOP Debug Menu to: 1198282

Link do oryginału:http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/39314-samsung-seria-b550-32b550-37b550-40b550-46b550-test-opinie-wszystko-o-serii-103.html
    leX
    Level 10  
    instrukcja obszerna, może się zdecyduje na aktualizację, jednak obawiam się że coś skopie i tv się już nie włączy...
    karasiatko1
    Level 14  
    No właśnie kolego mam takie same obawy!Poczekam może jak ktoś już to zrobi i poinformuje o rezultacie.
    karasiatko1
    Level 14  
    Próbował ktoś uruchomić PVR ?Pozdrawiam
    artur00
    Level 25  
    Nie wiem jak jest w serii B, ale w serii D, mam d5500 działa co prawda PVR ale można tylko nagrywać programy z tunera DVB-T, z innych źródeł nie nagrywa. No i oczywiście nie da rady tego otworzyć nigdzie indziej tylko na tv na którym się nagrywało.
    sajgonek27
    Level 9  
    Na modelu LE46C650 funkcja PVR uruchamia się bez problemu. Nagrywać można tylko z tunera tv naziemnej, ale można zaprogramować nagrywanie z tv naziemnej cyfrowej i oglądać z urządzeń podłączonych do HDMI w tym samym czasie.
    karasiatko1
    Level 14  
    Witam.Ktoś wypróbował może już któryś z tych sposobów?A może ktoś jakiś inny patent ma na uruchomienie tej funkcji?Pozdrawiam
    djset
    Level 13  
    A dlaczego ty nie chcesz wypróbować? Czekasz na leszcza beta-testera? Czy zwyczajnie jesteś tak leniwy...?
    Ułatwie ci że ja podjąłem już takie ruchy.
    sajgonek27
    Level 9  
    do karasiatko1
    miałeś możliwość wypróbować sam, ale od 26.06.2012r ruSamsungTVCommunicator nie działa i nie wiadomo kiedy będzie nowa wersja więc możesz pluć sobie w brodę, że nie masz nowych funkcji w swoim tv.
    karasiatko1
    Level 14  
    djset wrote:
    A dlaczego ty nie chcesz wypróbować? Czekasz na leszcza beta-testera? Czy zwyczajnie jesteś tak leniwy...?
    Ułatwie ci że ja podjąłem już takie ruchy.

A kto powiedział że nie podjąłem prób?Ale nie udało mi się nic uruchomić!Po drugiem może ktoś ma większe doświadczenie w tych sprawach niż ja!

A jeśli kolega już podjął takie ruchy i jeśli coś udało mu się zdziałać w tej sprawie to może niech podzieli się z nami wynikami a nie komentuje tylko!!!!

Dodano po 4 [minuty]:

sajgonek27 wrote:
    do karasiatko1
    miałeś możliwość wypróbować sam, ale od 26.06.2012r ruSamsungTVCommunicator nie działa i nie wiadomo kiedy będzie nowa wersja więc możesz pluć sobie w brodę, że nie masz nowych funkcji w swoim tv.

Miałem???Ale o ruSamsungTVCommunicator nie wiedziałem mógł kolega rzucić to na forum i podzielić się z nami swoja wiedzą w tym temacie.Podejrzewam ze wiele osób było by zainteresowanych wtedy bardziej kolegi postem niż tym który obecnie napisał!
    Pozdrawiam
    sajgonek27
    Level 9  
    Witam.
    Dla wszystkich zainteresowanych dodatkowymi funkcjami w swoich tv samsung:
    za pomocą ruSamsungTVCommunicator można wywołać ukryte opcje menu serwisowego i włączyć dodatkowe funkcje w swoim telewizorze lecz należy dokonywać zmian z rozwagą bo w różnych modelach tv są te same płyty główne ale nie w każdym modelu wszystko działa (np. 3d nie działa w c650). Program jak wcześniej pisałem stracił ważność i trzeba poczekać na aktualna wersję (rainerullrich.de/samsung/)
    DjAlcon
    Level 11  
    Czy ktoś jest w stanie opisać co należy wykonać żeby móc nagrywać filmy z cyfrowej naziemnej?
    Wystarczy zainstalować ten program i wpiąć pendrive?
    W c650 nie mam przeglądarki wiec jak można wgrać program do TV?
    Dzięki za pomoc
    sajgonek27
    Level 9  
    Witam.
    Aby nagrywać z cyfrowej tv naziemnej w c650 trzeba mieć włączona funkcję pvr,
    jeśli nie masz włączonej to w zależności jaki masz firmware w swoim tv, jeśli niższy niż T-VALDEUC_3009 to nie powinieneś mieć problemu z dostaniem się do ukrytych opcji menu serwisowego i włączyć pvr, ale jeśli masz soft 3009 i wyższy to nic nie zrobisz do czasu pojawienia się nowej wersji ruSamsungTVCommunicator.
    Aby sprawdzić czy masz włączone pvr naciśnij na pilocie media player i zobacz czy jest ikona nagrane programy tv. Można nagrywać bieżący program naciskając przycisk nagrywania lub zaprogramować program poprzez programowanie guide.
    Nagrywają się zaprogramowane programy także gdy tv jest wyłączony(na czuwaniu)
    sajgonek27
    Level 9  
    dla wszystkich zainteresowanych chcących dokonywać zmian w swoich tv samsung za pomocą ukrytych funkcji menu serwisowego pojawiła się nowa wersja ruSamsungTVCommunicator i działa oczywiście także po wgraniu najnowszego firmware T-VALDEUC_3015.0 Każdy dokonuje zmian w menu serwisowym na własna odpowiedzialność więc ostrożnie ze zmianami.
    karasiatko1
    Level 14  
    Zdziałał już ktoś coś w temacie PVR?A może ktoś odblokował jakieś dodatkowe funkcje w Samsung b550?Jeśli tak to proszę o to by podzielił się z nami.

Pozdrawiam
    karasiatko1
    Level 14  
    Czy może ktoś odblokował jakieś dodatkowe funkcje w Samsung b550?Jeśli tak to proszę o to by podzielił się z nami swoimi osiągnięciami.
    jeryy3
    Level 17  
    Podłączę się do tematu ale z zapytaniem do użytkowników C 550.Podpowiedzcie proszę jak krok po kroku,gniazdo po gnieździe oglądać naziemną telewizję cyfrowa.Gdzie i co włączyć,w które gniazdo antena i jaka.Bo od kilku dni z tym walczę i nic lipa.
    karasiatko1
    Level 14  
    Witam.Na moim LE32B550 ze zmianą w menu serwisowym na C650 nie działa ten sposób który dał kolega wyżej na filmiku.Pozdrawiam
    karasiatko1
    Level 14  
    Odświeżam.Może ktoś zrobił postępy w temacie odblokowanie PVR. Pozdrawiam
    karasiatko1
    Level 14  
    Odświeżam.Może ktoś zrobił postępy w temacie odblokowanie PVR? Pozdrawiam
    sposób podany wyżej nie działa na b550 o zmianie na 650:(