Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo DTX542 - brak sygnału na wyjściu

09 Lut 2012 22:33 1327 3
  • Poziom 9  
    Onkyo w czasie grania pierdnął w głośniki i dźwięk się wyłączył.
    W amplitunerze nie załącza się przekaźnik rl501od sygnału wyjściowego końcówki mocy.
    Napięcia zasilające symetryczne jak i sterujące są poprawne.
    Jak wymuszę tranzystor Q511 przekaźnik działa. Brakuje sygnału wysterowującego.
    Na końcówce mocy na wyjściu 10 i 13 bez obciążenia miernik wskazuje 12V. Takie samo napięcie jest na wyjściu jak wymuszę przekaźnik rl501.
    Wymieniłem końcówkę mocy na nową i dokładnie tak samo się zachowuje.
    Obawiam się podłączać głośnik aby go nie spalić.

Być może elektronika sprawdza wyjście końcówki mocy i stwierdzając jakiś błąd blokuje załączenie się przekaźnika rl501. Jednak mi nie udało się stwierdzić co może być przyczyną.

Zrobiłem jeszcze jedną rzecz, wylutowałem nóżki 10 i 13 układu stk4271 pozostawiając je w powietrzu. Nic to nie zmieniło, na nóżkach też było napięcie bez obciążenia.
    Nie posiadam sztucznego obciążenia chociaż zastanawiałem się nad żarówką.
    W załącznikach schematy, proszę o pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Przekaźnik dlatego nie zadziałał, bo na wyjściu pojawia się składowa stała, układ ten zabezpiecza głośniki. Szkoda że przed w lutowaniem nowego układu scalonego mocy nie sprawdziłeś napięć w punktach w których się pojawia te 12 woltów.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Dokładnie tak samo myślę, wylatuję układ i sprawdzę napięcia. Tylko ze schematu nie mogę się dopatrzeć z którego miejsca jest brany sygnał do mikroprocesora stwierdzający składową stałą?
  • Poziom 9  
    Wylutowałem końcówkę mocy. Po załączeniu zasilania wzmacniacza przekaźnik się nie załącza. Tak jak wcześniej nie ma sygnału sterującego do tranzystora przekaźnika.
    Wymusiłem przekaźnik i sprawdziłem napięcie na wyjściu. Miernik na jednym kanale wskazywał 12V a na drugim -12V, natomiast po obciążeniu żarówką miernik na jednym kanale wskazywał dokładnie 3mV a na drugim -3mV.
    Sprawdziłem końcówkę mocy i wyjście 10 i 13 nie posiada przebicia do żadnej z nóżek układu.