Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung ML-1860, czujnik pokrywy, drukarka wyłącza się

szmek 09 Lut 2012 23:07 3242 6
  • #1 09 Lut 2012 23:07
    szmek
    Poziom 11  

Witam

Posiadam drukarkę Samsung ML-1860, prawie nowa z oryginalnym tonerem (pełny w 91%). Nigdy nie rozbierany.

Niestety zepsuła się, po podniesieniu pokrywy drukarka uruchamia się i sygnalizuje otwartą pokrywę (świeci się czerwona dioda, oraz komunikat w oprogramowaniu).
    Po zamknięciu pokrywy "czujnik załącza się" i drukarka się wyłącza. Taka sama reakcja po wyciągnięciu tonera.
    Przy zamkniętej klapie drukarka w ogóle się nie włącza.

Sprzęt bez gwarancji więc sam naprawa w serwisie raczej niemożliwa

Ktoś spotkał się z taką usterką, gdzie powinienem szukać przyczyny ?
    Szukałem jakiś wskazówek na forum ale bardzo mało jest na temat tego modelu :/

Dziękuje za wskazówki

0 6
  • #2 10 Lut 2012 11:07
    pix07
    Poziom 12  

Wydaje mi się że którychś z elementów załączanych podczas inicjalizacji tj fuser lub układ napędowy lub laser robi zwarcie i rozłącza napięcie

0
  • #3 10 Lut 2012 13:57
    szmek
    Poziom 11  

Zapomniałem jeszcze dodać chyba najważniejszego, drukarka przed awarią wydrukowała całą czarną stronę, potem została wyłączona a po kilku dniach przestała się włączać (przy zamkniętej klapie).

Z tego co znalazłem na forum uszkodzeniu mógł ulec zasilacz (ładowanie bębna), laser. Niestety ale teraz nie mogę sprawdzić jeżeli drukarka się nie uruchamia.

A co do zwarcia:
    Rozebrałem dzisiaj drukarkę dosyć gruntownie sprawdziłem i nie widzę żeby gdzieś powstało zwarcie.

Nie wiem czy dobrze myślę ale po odłączeniu elementu, który robi zwarcie (laser, mechanizm napędowy, grzałka itp.). Drukarka powinna przynajmniej się uruchomić i pokazywać błędy ale pozostać uruchomiona po zamknięciu klapy?

Odłączyłem np silnik, czujnik papieru, laser a drukarka nada wyłącza się.

0
  • #4 10 Lut 2012 15:55
    pix07
    Poziom 12  

Wygląda, że padła płyta elektroniki. Raczej nic nie wykombinujesz, szukaj innej na części albo tą zostaw na części.

0
  • #5 11 Lut 2012 14:45
    szmek
    Poziom 11  

Tego właśnie się obawiałem. Mówiąc padła elektronika masz na myśli zasilacz czy elektronikę z pamięcią i kontrolerem USB.

Wiem, że to tylko przypuszczenie. Bo jeżeli to zalicz to można coś z nim powalczyć sprawdzić tranzystory itd.. Jeżeli to elektronika z portem USB to o naprawie można zapomnieć.

Co do części z chęcią bym wymienił ale niestety nic nie mogę znaleźć do tej drukarki. Nic nie pojawia się (przynajmniej do tej pory) na rynku wtórnym (pomijam tonery i bęben).

Jeszcze jedno pytanie czy te dwie usterki mogą być ze sobą powiązane. Drukowanie na czarno i wyłączanie się drukarki.?

Ja osobiście obstawiam uszkodzony zasilacz...

0
  • #6 11 Lut 2012 15:24
    pix07
    Poziom 12  

Jeżeli przy otwartej pokrywie drukarka podłączona do komputera jest widoczna przez system operacyjny, to płyta formatera (ta z usb) powinna być teoretycznie ok ale to jest tylko gdybanie, trudno określić taką usterkę bez zamiany poszczególnych elementów na sprawne chyba, że ktoś miał taki przypadek i wie co było jego przyczyną. Czarne strony to objaw braku napięcia także może to być wina zasilacza.

0
  • #7 18 Lut 2012 21:19
    szmek
    Poziom 11  

Dzisiaj dobrałem się do płytki zasilacz, sprawdziłem kilka tranzystorów oraz kondensatory. Póki co wszystko jest sprawne ale mam wątpliwości co do układu AP9565AGH (TO-252).

Układ wygląda trochę na przegrzany trudno było odczytać co to jest, ale udało się. Jest to mosfet firmy Advanced Power Electronics Corp. Znalazłem jego notkę katalogową ale niestety nie wiem jaki zamiennik mógłbym zastosować. Mógłby ktoś zasugerować co mógłbym wstawić w jego miejsce?

http://www.a-power.com.tw/files/AP_ProductData/PD_File/AP9565AGH.pdf

Dodam jeszcze ze po odłączeniu nóżki "S" (source) i "zamknięciu klapy" drukarka pozostała włączona

--------------------
    Dodane: Mosfet okazał się sprawny, póki co nie pozostaje nic więcej niż czekanie na jakieś części zamienne w sprzedaży

0