Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta płytka testowa Atmega8

Bekcs eKm 10 Lut 2012 10:06 11127 7
  • Prosta płytka testowa Atmega8

Witam
    Chciałbym przedstawić swoją płytkę testową do mikrokontrolera atmega8. Celem projektu było zbudowanie układu do którego można podłączać dalsze moduły. Jest to jak na razie pierwsza wersja płytki. Z powodu małej ilości tonera w drukarce trochę kiepsko wyszły ścieżki ale to nie jest dużym problemem w tej wersji układu. Płytkę po zrobieniu zdjęć zabezpieczyłem lakierem bezbarwnym. W następnych wersjach będzie użyta soldermaska. Wykonanie całości od początku do końca zajęło kilka godzin.

Przykładowy moduł z wyświetlaczem L2F50.
    Prosta płytka testowa Atmega8

Poniżej prezentuję kilka zdjęć i schemat.
    Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8 Prosta płytka testowa Atmega8

Koszt użytych elementów nie przekracza 10zł.

Fajne!
  • #2 10 Lut 2012 12:49
    SylwekK
    Poziom 29  

Mogłeś jeszcze jakiegoś jumperka na AREF zrobić jakby Ci kiedyś przyszło z dokładniejszym napięciem odniesienia pracować... Ogólnie ok.

• #3 10 Lut 2012 13:28
    krzysztofh
    Poziom 29  

Przydaje się każda innowacja w domowym zaciszu elektroniki, ale moim zdaniem do tego rodzaju prac zamiast marnować kawałka płytki lepiej zastosować uniwersalną płytkę stykową.
    Bardziej niż to co zrobiłeś w ramach tego projektu, przydaje się przygotowanie np. płytki z kilkoma wyświetlaczami LED. Wiem to z doświadczenia, bo łączenie na płytce stykowej wyświetlaczy LED, a do nich rezystorów i tranzystorów na wypadek multipleksowania powoduje niezły galimatias, całkiem niepotrzebnie.
    Do tego można przygotować płytką z klawiaturą itp.

• #4 11 Lut 2012 01:29
    Flaman11
    Poziom 17  

Czym więcej urządzeń peryferyjnych tym lepiej. Tu nie ma żadnego. Moduły z peryferiami są ok, póki nie potrzebujemy kilka na raz. Wraz ze wzrostem liczby kabelków rośnie ciśnienie konstruktora, gdy coś nie styka lub się wypnie :P Do tej okrojonej wersji to już jestem gotów pogodzić się z AREF na stałe, ale na pewno powinna być możliwość zmiany kwarcu na inny.

• #5 11 Lut 2012 21:26
    Kuartz
    Poziom 9  

Mogę wiedzieć co to za typ wyświetlacza i jak masz zamiar nim sterować? Interesuje mnie też sposób w jaki przytwierdziłeś taśmę od wyświetlacza do obwodów na PCB. Zastosowałeś jakieś gniazdo? Jak wygląda schemat połączeń?

• #6 13 Lut 2012 09:20
    Bekcs eKm
    Poziom 12  

Początkowo był jumper na AREF ale później stwierdziłem że w tej wersji płytki i tak będę korzystać jedynie z wewnętrznego napięcia odniesienia.

Ten układ powstał właśnie przez uniwersalną płytkę stykową w, której czasami coś nie styka. Dodatkowe moduły to swoją drogą i pewnie trochę ich zrobię.

Słuszna uwaga z wymiana kwarcu, nigdy do tej pory nawet nie używałem zewnętrznego więc uznałem że na początek 16mhz będzie odpowiedni. No ale w przyszłości wiele się może zmienić.

Wyświetlacz jest to L2F50, na elektrodzie są tematy o sterowaniu nim. Kiedyś próbowałem się nim bawić i coś tam się pojawiało ale nie miałem za bardzo czasu bardziej się w to zagłębić. Do przymocowania i podłączenia użyłem ramkę i złącze z telefonu. Prostym sposobem na wylutowanie tych elementów jest ogrzanie płytki opalarką z drugiej strony. Dzięki temu nie uszkadza się plastikowy element złącza. Miałem gdzieś już nawet poprawioną wersję schematu i PCB do modułu wyświetlacza, jak mi się uda znaleźć to zamieszczę to na forum.

• #7 21 Lut 2012 22:53
    mzisco
    Poziom 1  

Bekcs eKm mógłbyś wrzucić tę płytkę z eagle czy sprint layouta ???