Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie ekranu anteny DVB-T

10 Lut 2012 11:20 4674 8
 • Poziom 9  
  Witam,

  ostatnio zachciało mi się pobawić odbiorem DVB-T, więc kupiłem antenę MITON Galaxy 711. Antena ma nominalnie +28dB, do nadajnika mam niedaleko, chociaż odbiór na I piętrze w otoczeniu wysokich bloków był czynnikiem ryzyka.

  Efekt: odbiór MUX2 (nadajnik 50kW Mysłowice/Kosztowy) jako taki, o MUX3 (2.5kW) oczywiście nie ma mowy. Siła sygnału podawana przez telewizor to 100%, jakość skacze między 30% a niecałe 50%. To wszystko mnie akurat nie dziwi, ale co innego tak: jeżeli chwycę ręką (czytaj: jakoś tam uziemię) wtyk F przy antenie, czyli ekran kabla antenowego, to jakość sygnału skacze do 100% a error rate spada do 0,00 , czyli jest idealnie !

  I teraz pytania:
  1) czy fabryczny kabel antenowy jest taki słaby ?
  2) czy to wina samej anteny ?
  3) masa z telewizora na osłonie złącza z definicji jest kiepska, bo telewizor nie ma uziemienia we wtyczce sieciowej, ale czy to oznacza, że mam jednak uziemić ekran kabla ?
  4) przejściówka zasilania anteny przez dołączony zasilacz sieciowy powoduje problemy ? (ekran jest ciągły od anteny do telewizora, sygnał telewizyjny pewnie puszczany przez kondensator w przejściówce, bo nie ma galwanicznego połączenia między końcem kabla od strony anteny i od strony telewizora).

  Jest Was tu tylu fachowców, że ktoś na pewno coś podpowie elektronikowi, ale takiemu głównie od '0' i '1' :-)
 • Poziom 35  
  Z tym wzmacniaczem to kolega troszeczkę przesadził. Jaki przewód zastosowałeś, może określenie że przewód posiada ekran to szumna nazwa może jakaś totalna chińszczyzna.
 • Poziom 37  
  Kolego ta Antena to wielka lipa nic innego jak kawałek drutu i mocny wzmacniacz a podstawowa zasada w DVB-T to dobra antena najlepiej bez wzmacniacza a jak już to wzmacniacz o minimalnym wzmocnieniu.
 • Poziom 9  
  Na razie mówimy o oryginalnym przewodzie antenowym, jaki był w zestawie razem z anteną. Ma 3m długości, jeszcze nie przyglądałem się dokładnie jego budowie, czyli jakości, bo sprawa jest zupełnie świeża. Ponieważ na długość go i tak nie starczy, kupiłem już dość przyzwoity kabel antenowy i złączki i spróbuję zrobić swoją wersję, może będzie lepiej ?

  Ale czekam na odpowiedź na postawione pytanie: dlaczego sygnał robi się rewelacyjny po złapaniu ekranu ręką ? Nawiasem mówiąc, świadczy to jednak o istnienie JAKIEGOŚ ekranu w kablu fabrycznym, co kwestionowaliście :-)

  Jeśli możecie podpowiedzieć konkretne przykłady dobrych wg Was anten DVB-T, to chętnie im się przyjrzę. Co prawda Koleżanka Małżonka stawia mi pewne ograniczenia w wielkości tego, co mogę na balkonie przykręcić, ale może się zmieszczę w normie ? ;-)

  I druga sprawa - ta przelotka do wprowadzenia w kabel zasilania dla wzmacniacza w antenie - skoro rozpina galwanicznie sygnał między anteną (wyjściem jej wzmacniacza) a telewizorem, to chyba też dokłada swoje do psucia odbioru ?
 • Poziom 35  
  Ta tzw. przelotka nie podaje napięcia stałego na wejście antenowe TV. Ma natomiast "przesłać" napięcie w kierunku wzmacniacza.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  neticus napisał:
  ostatnio zachciało mi się pobawić odbiorem DVB-T, więc kupiłem antenę MITON Galaxy 711.

  Bez żadnej obrazy dla Ciebie i w myśl regulaminu pkt 3.1.9 Naszego Regulaminu - chciałbym tylko WYŚMIAĆ reklamę firmy ELTROX.
  Antena Miton Technologies GALAXY T711 to produkt zaprojektowany specjalnie do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej (DVB-T). To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla domu, ale również kempingu. Antena Miton Technogies może być stosowana zarówno z dekoderami zewnętrznymi typu Set-Top-Box jak również z telewizorami wyposażonymi w dekoder DVB-T obsługujący system MPEG4.
  Wynika z tego, że ta antena jest w stanie odebrać tylko DVB-T w mpeg4. :?:
  SZOK.
  Jeżeli firma tak reklamuje produkt - to na Twoim miejscu Omijałbym tą firmę z daleka a wszystkie prowadzące linki do niej - wykasowałbym a wręcz wydrapał gwoździem na HDD te ścieżki. :D

  Odpowiedź na Twoje pytania :
  Cytat:
  I teraz pytania:
  2) czy to wina samej anteny ?
  4) przejściówka zasilania anteny przez dołączony zasilacz sieciowy powoduje problemy ? (ekran jest ciągły od anteny do telewizora, sygnał telewizyjny pewnie puszczany przez kondensator w przejściówce, bo nie ma galwanicznego połączenia między końcem kabla od strony anteny i od strony telewizora).

  2 - TAK i jej wzmacniacza - w takiej odległości od nadajnika.
  4 - galwaniczne odseparowanie zasilania jest jak najbardziej konieczne przy zwartych wejściach głowicy wejściowej odbiornika (zwierałoby napięcie zasilania).

  Wymień to "coś" z tej ww. firmy - na najprostszą antenę (nawet tzw. "siatkę") .
  Oddać i zapomnieć. :!:

  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  No dobrze, już dobrze, wiem, że to był zakup hurraoptymistyczny i spełnienie nagłej zachcianki, ale liczyłem jednak na cud ;-)

  Co do reklam, to ich poziom jest generalnie taki, że człowiek przestaje powoli zwracać uwagę na treść, skoro i tak wiadomo, że jest to wyssane z palca.
  Firma od mojej anteny, której nazwy już dla unikania reklamy nawet nie powtórzę, pisze o sobie na każdym pudełku, że jest 'Exclusive Brand' i to jest dopiero dobre ! W większości opisów anten DVB-T znajdziesz teksty typu 'Full HD' i 'cyfrowa antena' więc ten MPEG4 to już naprawdę drobna sprawa, zwłaszcza przy tym 'Exclusive Brand'.

  Na koniec, bo nie będę już wałkował tematu dalej, żeby nie zaśmiecać forum, ponowię tylko pytanie z inżynierskiej ciekawości: co takiego daje łapanie ręką ekranu, że sygnał robi się bezbłędny ? Koślawe uziemienie ekranu czy coś więcej ?
 • Poziom 35  
  Jeżeli ekran w przewodzie jest kiepskiej jakości to przewód kwalifikuje się do kosza. Ekran jak sama nazwa wskazuje ma nie dopuścić do przedostawania się do przewodu "gorącego" zakłóceń. Tak więc zbliżanie dłoni do przewodu świadczy wręcz o totalnym "bublu".
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Mnie też zainteresował ten producent a konkretnie model Galaxy 165A (pasywna 14dB) ale znalazłem tylko producenta o tej nazwie zajmującego się tworzywami sztucznymi więc dałem sobie spokój.
  neticus napisał:

  Jeśli możecie podpowiedzieć konkretne przykłady dobrych wg Was anten DVB-T, to chętnie im się przyjrzę.

  Dużo zależy od Twojej lokalizacji, odległości do nadajnika Kosztowy. Ten nadajnik emituje słabiutki Mux3 na kontrowersyjnym kanale 51.