Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnał prędkości i chwilowego spalania (e39 530D 99r.)

10 Feb 2012 12:22 4269 4
  • Level 10  
    Witam. Kupiłem na allegro komputerek pokładowy http://allegro.pl/uniwersalny-komputer-pokladowy-ukp-telwis-i2087786662.html . Do prawidłowego działania potrzebne mi są sygnały prędkości (wejście impulsów z czujnika prędkości VSS (0V– stan niski, 5V i więcej –stan wysoki) i spalania (wejście impulsów z wtryskiwaczy (0V… +12V, lub 0V….+5V)). Skąd mogę wziąć ten sygnał ? Podobno wszystkie te sygnały dochodzą do ECU. Ma ktoś może opis wejść/wyjść pinów? Czy można się ewentualnie pod nie podpiąć? Auto BMW E39 530D 184KM 99r. manualna skrzynia biegów.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OptexOptex
  • Level 14  
    Z tego co mi wiadomo to w 530D nie ma sygnału do pomiaru zużycia paliwa. W dieslu musi być dedykowany na wyjściu z ECU, a z tego co wiem ten sterownik nie ma takiego sygnału - jak jestem w błędzie to mnie poprawcie. Pod sterowanie wtryskami się podłączasz tylko w przypadku benzyniaka.

Sygnał prędkości idzie z czujnika ABSu i wchodzi do ECU albo pod 11 albo pod 22 pinem. Można też go poszukać w sterowniku abs i liczniku, ale je chyba masz już na CAN'ie. Sprawdź też przy radiu, często tam jest doprowadzony.
  • OptexOptex
  • Level 10  
    kaczart wrote:
    Z tego co mi wiadomo to w 530D nie ma sygnału do pomiaru zużycia paliwa.

To skąd i na jakiej zasadzie bierze/wskazuje ekonomizer na zegarach?
    kaczart wrote:
    W dieslu musi być dedykowany na wyjściu z ECU, a z tego co wiem ten sterownik nie ma takiego sygnału - jak jestem w błędzie to mnie poprawcie. Pod sterowanie wtryskami się podłączasz tylko w przypadku benzyniaka.

W instrukcji (tego urządzenia- UKP) dla silnika diesel mam coś takiego napisane:
    opcja 1: pod odpowiedni pin w gnieździe ECU
    opcja 2: szukany sygnał również często znajduje się przy pompie wtryskowej
    opcja 3: w wielu autach odpowiedni sygnał również jest doprowadzony do złącza licznika (np. Audi/VW TDI po ’97 roku)
    opcja 4: w przypadku aut na pompowtryskach (np. 1.9TDI PD) sygnał można również pobrać z ECU ze sterowania pompowtryskami.
    We wszystkich przypadkach szukany sygnał powinien być napięciowy pulsacyjny (sterowany masą lub plusem). Szerokość impulsów powinna być proporcjonalna do aktualnego spalania (czasów wtrysków).
    kaczart wrote:
    Sprawdź też przy radiu, często tam jest doprowadzony.

Podpinałem się pod pin 10 w kostce od radia (znalazłem w necie, że to on jest odpowiedzialny za automatyczne sterownie głośnością w radiu, wraz ze zmianą prędkości) ale urządzenie (UKP) nic nie wskazywało.
  • Level 14  
    VSS łatwo sprawdzić nawet bez oscyloskopu, przekręć zapłon pchnij auto powinny wskakiwać impulsy +12V albo +5V ;) W radiu to chyba on jest zwykle na pinie 1 w złączu A (w kostce ISO).

Może masz i racje i ten 3.0D ma gdzieś ten dedykowany sygnał, tylko potrzeba będzie zdobyć dobrą dokumentację, np. dokładną rozpiskę złącza komputera. Taki sygnał na schematach zwykle jest oznaczany albo "Trip Computer - TC" albo "Fuel consumption signal" albo po prostu sygnał który idzie na zegary. Jak mówisz że masz ekonomizer to zobacz jakie tam przewody dochodzą. Gorzej jakby ten sygnał szedł już po CAN'ie wtedy też niewiele zdziałasz, chociaż w '99 to mało prawdopodobne.
  • Level 10  
    Gdzieś tam, ktoś mi wysłał (po prośbie o schemat licznika i ECU) coś takiego. W pierwszej rozpisce pin 24 (tłumaczenie google) "24 E TI (sygnał wtrysku) Czujnik temperatury". To jaki sygnał tu się w końcu znajduje? Natomiast w drugiej rozpisce pin 19 mówi "19 E tylny lewy sygnału prędkości ABS / DSC jednostka sterująca ABS / ASC jednostka sterująca" czyli stąd mogę wziąć sygnał prędkości?

A2 Instrument cluster
    Plug connector overview
    Number X-pin, colour Description
    X11175 26-pin, black Plug connector Instrument cluster
    X11176 26-pin, natural Plug connector Instrument cluster
    Pin assignments at plug connector X11175
    Pin Type Description / Signal type Connection /
    Measuring notes
    1 M Control unit ground Ground connector

2 E Battery charge indicator lamp signal (terminal 61) Connector terminal 61 X213

3 E Oil pressure indicator lamp Oil pressure switch Without oil pressure switch DME/DDE control unit

4 E Reversing light signal (without AGS) DME control unit DDE control unit Digital diesel electronics control unit

5 E Start position, terminal 30h DME control unit DDE control unit Digital diesel electronics control unit HF antenna signal

6 Not used

7 Not used

8 E/A Diagnostic link Diagnostic connector

9 Not used

10 Not used

11 E Brake pad wear indicator Brake pad sensor

12 E Coolant temperature Motor connector I

13 E Sensor ground Motor connector I

14 Not used

15 Not used

16 A ABS warning lamp ABS/DSC control unit ABS/ASC control unit

17 Not used

18 Not used

19 Not used

20 E Terminal 30 Fuse F24

21 E Terminal 15 Fuse F18

22 E Terminal R Fuse F40

23 E Night light signal Light module

24 E TI signal (injection signal) Temperature sensor

25 A Sensor ground Temperature sensor

26 Not used

Pin assignments at plug connector X11176
    Pin Type Description / Signal type Connection /
    Measuring notes
    1 E BC remote control Turn indicator/low beam selector

2 E Tank content I Electrical fuel pump (EKP I)

3 A Sensor ground I Electrical fuel pump (EKP I)

4 Not used

5 A Gong activation Gong

6 E Tank content II Fuel supply sensor II

7 A Sensor ground Fuel supply sensor II

8 E Airbag indicator lamp Airbag diagnostic module

9 Not used

10 Not used

11 E/A CAN-bus (petrol engine only) Instrument cluster

12 E/A Diagnostic link TXD Diagnostic connector

13 E/A CAN-bus (petrol engine only) Instrument cluster

14 Not used

15 Not used

16 A Activation, tone 3 acoustic generator Gong

17 Not used

18 Not used

19 E Rear left speed signal ABS/DSC control unit ABS/ASC control unit

20 E/A I/K-bus signal link Connector, I/K-bus

21 Not used

22 E Hand brake indicator lamp Parking brake switch

23 Not used

24 E/A CAN-bus high CAN HIGH connector

25 Not used

26 E/A CAN-bus low CAN LOW connector

Poszperałem po necie i "wyżebrałem" taki schemat ECU pliki na moim chomiku http://chomikuj.pl/TAZo666GM/BMW+E39+530D/ECU W pierwszej części jest coś napisane "wtryskiwacz 1, 2, itd", czy stamtąd mogę wziąć sygnał do ekonomizera?