Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Integra 128 Sterowanie pompą cwu.

jocker1973 10 Feb 2012 13:56 7077 4
Optex
 • #1
  jocker1973
  Level 11  
  Witam, Ponieważ sam naszukałem się na forum podobnego rozwiązania i nie znalazłem, poniżej przedstawię moją wersję dla zainteresowanych. Dociekliwych proszę o modyfikację i poprawki.

  Sterowanie przekaźnikiem pompy cyrkulacyjnej c.w.u.

  Założenia:

  1. Sterowanie ma być zrealizowane z wykorzystaniem centralki Satel Integra 128
  2. Pompa cyrkulacyjna c.w.u. ma zostać aktywowana po wejściu do kuchni lub łazienki.
  3. Aktywacja ma nastąpić po naruszeniu czujek PIR zainstalowanych w tych pomieszczeniach ,które w czuwaniu wykorzystywane są jako czujki alarmowe.
  4. Aktywacja pompy tylko podczas wyłączonego czuwania i obecności domowników
  5. Czas aktywacji pompy ma wynosić 2 min.
  6. Pompa po pierwszej aktywacji ma zostać zablokowana na 28 min. Kolejna aktywacja będzie możliwa dopiero po upływie tego czasu i kolejnym naruszeniu czujki.
  (Jest to czas w którym woda w rurach jest wciąż wystarczająco ciepła i nie potrzebuje wymiany z kotłem)


  Przykładowo wchodzimy do łazienki lub kuchni, czujka wykrywa obecność i uruchamia pompę na dwie minuty, ponieważ dalej kręcimy się po łazience lub kuchni, kolejne naruszenia w czasie 30min. są ignorowane. Jeżeli pozostajemy w łazience lub kuchni po tym czasie, kolejne naruszenie uruchamia ponownie pompę.
  Ekonomia:
  Zakładając iż domownicy mogą „kręcić się „ po kuchni lub łazience w godzinach 6-10 i 16-24 , oraz zakładając dla 4 osób jednorazowe skorzystanie z łazienki nocy mamy:
  Maksymalnie 28 aktywacji po 2 minuty = 56minut pracy pompy na dobę co daje maksymalnie 332 ½ godziny pracy rocznie.

  Dla pompki cyrkulacyjnej Grundfos 15-14B o mocy 25W – roczny pobór energii wynosi 8,3125 kWh co przy obecnej cenie energii ok. 0,65zł/kWh , daje ok. 5,50zł rocznie.
  (Cena za energię uwzględnia łącznie cenę za sprzedaż i dystrybucje dla taryfy jednostrefowej G11 na styczeń 2012 dla Krakowa, przy założonym zużyciu 3000kWh rocznie)

  Oczywiście dodatkowo znacznie więcej będzie nas kosztowała energia tracona na podgrzewanie ciepłej wody w kotle podczas cyrkulacji, koszty te jednak trudno policzyć.

  Wykonanie:

  WEJŚCIA:
  1. wejście 1 – czujka ruchu w łazience nr1 – Typ reakcji :Zwykła[5]
  2. wejście 7 – czujka ruchu w kuchni - Typ reakcji :Zwykła[5]
  3. wejście 15 – czujka ruchu w łazience nr2 – Typ reakcji :Zwykła[5]
  4. wejście 126 – Typ lini: Według wyjścia[8], Czułość:[Wy: 124], Typ reakcji: bez akcji alarmowej[47]

  WYJŚCIA:
  Fizyczne:
  1. wyjście 14 – Typ wyjścia: Iloczyn logiczny wyjść[46], Wyjścia: 120,121

  Wirtualne:
  2. wyjście 119 – Typ wejścia: Naruszenie wejścia[14], Czas działania: 1s, Wejścia: 1,7,15
  3. wyjście 120 - Typ wejścia: Naruszenie wejścia[14], Czas działania: 2min., Wejścia: 126
  4. wyjście 121 - Typ wejścia: Koniec sygnalizacji wyjścia[83], Czas działania: 28min., Wyjścia: 120, zmieniona polaryzacja
  5. wyjście 122 - Typ wejścia: Koniec sygnalizacji wyjścia[83], Czas działania: 26min., Wyjścia: 120
  6. wyjście 123- Typ wejścia: Suma logiczna wyjść[47], Wyjścia: 121,122
  7. wyjście 124- Typ wejścia: Iloczyn logiczna wyjść[46], Wyjścia: 119,123

  Opis:
  wyjście 120 – ustawiamy czas włączenia pompy
  czas wyjścia 121 – czas blokady pompy po pierwszej aktywacji
  czas wyjścia 122 - czas blokady pompy pomniejszony o czas aktywacji pompy.(Ustalenie tego czasu zabezpiecza nas przed możliwością krótszej aktywacji pompy niż 2 min. poprzez wyzwolenie aktywacji w ostatnich sekundach blokady, z tego też powodu został ustawiony faktyczny czas aktywujący sygnał włączenia pompy na 1s. Czas aktywacji czujki może wynosić kilka sekund co zwiększa ryzyko uzyskania zbyt krótkiego czasu włączenia pompy np. kilkusekundowego z blokadą kolejnej aktywacji 28min. Sytuacja taka mogła by mieć miejsce w przypadku jeżeli naruszenie wejścia aktywującego nastąpiłoby w czasie krótszym niż dwie minuty przed końcem czasu blokady.


  Powyższe ustawienia odnośnie sterowania pompą zostały przetestowane wczoraj w praktyce i działają bezproblemowo, ale ponieważ nie zajmuję się integrą to programowanie jest zrobione bardzo prosto, może nawet po sztubacku i zajmuje dość dużą liczbę wyjść wirtualnych może ktoś pokusiłby się o optymalizację celem odzyskania kilku wyjść.
  Kolejną wadą powyższego programu są tez dość duże opóźnienia (nie wpływające na jego funkcjonalność) – jeżeli więc ktoś chce uzyskać dokładne czasy włączenia pompy i czas blokady, musi doświadczalnie skorygować podane wartości nawet o kilkadziesiąt sekund w przypadku czasu 28min.
 • Optex
 • #2
  humek
  Level 32  
  Jakoś umknęło mej uwadze ,to już Tobie działa /czy to dopiero projekt? Który jest jeszcze "wirtualny".Z tego co napisałeś to część systemu (podsystem) działa jako sterowanie pompką cyrkulacyjną a reszta jako system alarmowy. czemu nie może tak być. Stosując linie "wirtualne" a w 128 masz ich dużo i możliwości 9opcje wejść i wyjść daje się to wykonać.Trzeba jednak troszkę poeksperymentować na "rzeczywistym"urządzeniu by poprawnie działało. Pomysł dobry lecz do powielania nie gdyż każdy system (obiekt jego plan i urządzenia) są inne wiec trzeba indywidualnie programować centralkę.Jednak Twój wzór się przydaje dla tych co zechca coś podobnego zastosować.
 • Optex
 • #3
  jocker1973
  Level 11  
  Przedstawione przeze mnie rozwiązanie jest testowane w praktyce od wczoraj i jak na razie nie mam zastrzeżeń. Jeżeli komuś odpowiada taka idea sterowania cyrkulacją cwu i ma odpowiednią ilość wolnych wyjść w integrze - wystarczy skopiować ;-)

  Z praktyki jeżeli ktoś zabiera się do mycia rąk w pierwszej kolejności po wejściu do domu i nie chce czekać kilkudziesięciu sekund po wejściu do łazienki aż "pompka przemieli wodę" powinien dodatkowo dodać czujkę wejściową (np z wiatrołapu) jako aktywacyjną.

  Zyska w ten sposób te kilkadziesiąt sekund , które z reguły poświęca się na zdjęcie butów, kurtki itp... Zanim wejdzie do łazienki czy kuchni , woda będzie już ciepła.
 • #4
  Marek_Pe
  Level 23  
  Można podeprzeć się tym.

  Pozdrowienia
 • #5
  jocker1973
  Level 11  
  Witam,
  Po kilku miesiącach użytkowania, muszę przyznać ze sprawdza się w 100%, jestem zadowolony i stosuje je w dwóch łazienkach, kuchni i pralni. Ciepła woda jest zawsze na czas bez zbędnego mielenia pompką.

  Temat zamykam.