Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie myszy do starego komputera (DB9)

okt1 10 Lut 2012 18:02 3458 8
  • #1 10 Lut 2012 18:02
    okt1
    Poziom 7  

Witam,
    usiłuję przywrócić do użytku stary komputer.
    procesor Pentium I 120Mhz
    płyta główna Intel (nie moge doszukać się nazwy modelu, na jednym z czipów jest napis Intel '94, co prawdopodobnie mówi o roku produkcji)
    Potrzebuję podłączyć klawiaturę (USB) i mysz (USB). Komputer ten nie ma portów USB ani nawet PS/2. Z podłączeniem klawiatury poradziłem sobie po użyciu przejściówki DIN na PS/2 i PS/2 na USB - dwie przejściówki wpięte w siebie, klawiatura działa bez zarzutu. Problem natomiast jest z podłączeniem myszy pod port com (wtyk db9). Próbowałem podobnej sztuczki z przejściówkami, tj. DB9 na PS/2 i PS/2 na USB ale nie działa. Czy jest to w ogóle możliwe? Mysz jest optyczna. Czy zwykła mysz na ps/2 "kulkowa" działałaby? Jaki typ myszy może funkcjonować poprzez przejściówkę DB9 na PS/2? Może jest jakiś inne rozwiązanie problemu? Np. na Allegro można kupić kontrolery USB na PCI, czy taki kontroler działałby na tak starej płycie? Płyta posiada sloty PCI i ISA. System aktualnie win 98, docelowo linux.

0 8
  • #2 10 Lut 2012 18:06
    entermen
    Poziom 31  

Podłącz mysz kulkową bezpośrednio przez port rs232. Jeśli mysz będzie sprawna to będzie działać.

-1
  • #3 10 Lut 2012 18:36
    okt1
    Poziom 7  

entermen napisał:
    Podłącz mysz kulkową bezpośrednio przez port rs232. Jeśli mysz będzie sprawna to będzie działać.

Problem w tym, że nie posiadam myszy z wtykiem na rs232. Z ciekawości sprawdziłem ile taka kosztuje:
    Mysz RS232 COM A4Tech Neo 702 SERIAL F.VAT NOWA!
    Bagatela 218 zł ! Nie mam również skąd wziąć używanych staroci tego typu.

0
  • #4 10 Lut 2012 18:39
    Kolobos
    Spec od komputerów

Podaj bios id swojej plyty, jest to ciag znakow widoczny na dole ekranu przy starcie biosu.

0
  • #5 10 Lut 2012 18:47
    entermen
    Poziom 31  

Kontroler na pci z portami usb powinien działać.
    Sprawdź, czy nie masz też na płycie pinów do podpięcia usb na śledziu. Zdarzają się takie płyty. Sprawdziłem w praktyce.
    Najlepiej daj dokładne fotki płyty na forum i porty wyjściowe z tyłu.

Spróbuj na kliku kulkowych myszkach podłączyć przez taką przejściówkę.
    Nie każda mysz zadziała, ale spróbować warto.

http://sklepelektroniczny.com/product-pol-6158-Redukcja-myszy-DB9-wtyk-PS2-gniazdo.html

P.S.
    Zszokowała mnie cena myszki rs232 na znanym serwisie.

0
  • #7 10 Lut 2012 19:49
    okt1
    Poziom 7  

Fotki bez zbędnych słów:

1
  • #9 11 Lut 2012 00:02
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda

Płyta ma porty PS/2 pod złączem DIN klawiatury. JBK2 i JBK3.
    Wystarczy wylutować złacze DIN (JBK1) i wlutować dwa gniazda PS/2 pod mysz i klawiaturę.
    Trzeba też pewnie będzie wlutować zwory na złączach FR8J1 FR8J2 FR8J3 i kondensatory C8K1 C8K2 C8K3 dla myszy analogicznie jak poniżej są dla klawiatury.

0