Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio President Johnny - spalony tranzystor od koncowki mocy

10 Lut 2012 18:49 3242 5
  • Poziom 13  
    Witam.
    Mam problem z radyjkiem spalił mi się tranzystor od końcówki mocy C2166.
    Wymieniłem go i sprawdziłem czy wszystko jest OK okazało się że dymi dioda D7 po załączeniu radyjka.Nie wiem gdzie mam szukać usterki prosił bym o pomoc. Wizualnie wszystkie układy są OK.

3.1.15. (11) Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
    3.3. Użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wykonać polecenia moderatora. /Olek II/
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Andrzej Kozyr napisał:
    Wymieniłem go i sprawdziłem czy wszystko jest OK okazało się że dymi dioda D7 po załączeniu radyjka.

Masz zwarcie w stopniu mocy nadajnika (PA albo Driver-a).

Radio President Johnny - spalony tranzystor od koncowki mocy

Wymiana - wymianą, ale jeżeli "dymi się" D7 to dalej masz zwarcie do masy napięcie zasilania tranzystorów Driver-a Q2 lub wzm. mocy nadajnika 2SC2166.

Radio President Johnny - spalony tranzystor od koncowki mocyRadio President Johnny - spalony tranzystor od koncowki mocy

Na czerwono napięcie zasilania +13,6 (przed diodą D7) a po niej napięcie zasilania + napięcie wyprostowane (dodane) "modulacji".

Bardzo często ulega zwarciu złącze Emiter-Kolektor Q2.

Wylutuj D7 i sprawdź omomierzem gdzie masz zwarcie - a D7 również wymień na Nową (np. 1N400x z serii x od 1 do 7).

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Szukaj zwarcia w radiatorze myślę, że Q2 już dawno by wyparował nie mniej warto mu si przyjrzeć
    Do napraw radii dobrze stosować zasilacz z regulacją przeciążenia
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Poprawa tytułu.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Dziękuje za wszystkie podpowiedzi a szczególnie panu SP5ANJ.
    Tak to było zwarcie kolektora końcówki mocy. Wszystko jest ok zamykam temat.