Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop HP nx6110 / nie widzi dysku / błąd kontrolera dysku

10 Lut 2012 19:28 2614 2
  • Poziom 23  
    Witam,
    Przeglądnąłem Forum w zakresie tego tematu i nic nie znalazłem. Mój problem : kilkanaście dni temu coś zaczęło się dziać z dyskiem aż pewnego dnia w ogóle nie zastartował. Dostałem inny dysk (40 GB/ ATA - taki tam był oryginalnie) i chciałem zainstalować system.Po włączeniu laptopa w lewym rogu ukazuje się komunikat: błąd kontrolera dysku 1782. Przy próbie instalacji następny komunikat: nie można zainstalować brak podłączonych dysków twardych. Autodedekcja dysku - opcja nieaktywna.
    Od czego mam zacząć ?
    Proszę o jakieś instrukcje i pomoc.
    Pozdrawiam
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 28  
    Upewnij się czy dyski są sprawne podłączając je do innego komputera, albo przez uniwersalną przejściówkę usb.
    Złącze dysku CN26 mogło utracić połączenie z płytą więc trzeba sprawdzić lutowanie.
    Zasilanie +5V powinno przychodzić na piny 41 i 42.
    Najbardziej prawdopodobna wydaje się jednak usterka mostka u44 bga czyli płyta do naprawy lub wymiany.

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Witam ponownie,
    Sprawdziłem dyski w innym laptopie. Ten pierwszy jest uszkodzony (ten oryginalny). Ten drugi jest dobry. Jeśli chodzi o napięcia na pinach (+5 V) to ich tam nie ma. Chyba więc uszkodzona płyta tak jak Kolega sugerował. Mam dysk zewnętrzny 2,5" 300 GB. Podłączyłem go przez USB i na nim instaluje się Win.
    W związku z tym , że nie stać mnie na remont lub zakup innej płyty głównej mam pytanie. Czy mógłbym zainstalować wewnątrz laptopa (w miejscu oryginalnego dysku) ten dysk zewnętrzny, wyjęty oczywiście z obudowy i jakoś podłączyć go prze USB (tak,żeby ominąć ten uszkodzony kontroler dysku na płycie głównej). Problem jest jednak taki, że oryginalny dysk był ATA a ten zewnętrzny, który chcę użyć jest SATA.
    Czy jest możliwa taka opcja. Co musiałbym kupić , jak to zrobić ?
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

To znowu ja,
    A może mógłbym podłączyć ten dobry dysk ATA 40 GB przez USB i zamontować go wewnątrz w laptopie. Potrzebowałbym tylko jakąś "przejściówkę" między ATA a USB. Czy istnieją takie ?
    To byłoby najprostsze i najtańsze roZwiązanie.