Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin Zawodowy Technik Elektronik Czerwiec 2012

marekzs3 21 Cze 2012 01:03 74995 507
    Guml
    Poziom 9  
    Czy do egzaminu praktycznego będzie przykładowe rozwiązanie na stronie CKE ?

Któryś z kolegów wrzucał w tym temacie schemat, ktoś to potwierdził, że zrobił tak samo. Czy w schemacie układu pomiarowego, wzmacniacz dwustopniowy nie powinien być rozbity na dwa bloki ? Przecież inaczej nie da się podłączyć miernika do zmierzenia napięcia na wyjściu pierwszego stopnia/wejściu drugiego stopnia.
    Wiele osób które pytałem właśnie tak zrobiło.

Druga sprawa to według mnie bzdurą jest punktacja na tym egzaminie. Wykaz działań, który można się nauczyć w 5 minut jest lepiej punktowany od "opracowania wyników pomiarów" , na który składają się tabelki, charakterystyki i przykładowe obliczenia.
  • Relpol przekaźniki
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD
    W mojej ocenie należało narysować dwa schematy, rozdzielając wzmacniacz na stopień pierwszy i drugi. Jeden blok "wzmacniacz dwustopniowy" nie pozwoli wyznaczyć wszystkich parametrów.
    Patrząc na wklejone schematy, mam wątpliwość do opisu "wzmacniacz dwustopniowy we1, wy1", bo w praktyce wzmacniacz dwustopniowy to jedno urządzenie nie ma ma tam czegś takiego jak we1, wy 1. Jest wejście i wyjście, a rozdzielając na dwa stopnie można dać takie opisy. Mogę się jednak mylić...
  • Relpol przekaźniki
    Guml
    Poziom 9  
    Proszę przeczytać treść zadania. Mieliśmy zbadać I i II stopień wzmacniacza a nie wzmacniacz dwustopniowy jako całość. Dopiero w opracowaniu wyników pomiarów określamy parametry wzmacniacza dwustopniowego i porównujemy je z parametrami katalogowymi.
    bartek22031992
    Poziom 10  
    Ja narysowałem schematy pomiarowe 2 jeden służył do pomiaru napięcia wyjściowego w funkcji nap. wej. Na tym schemacie i drugim rozdzieliłem wzmacniacz na dwa bloki I stopień i II stopień w pierwszym schemacie zastosowałem 2 multimetry jeden mierzył napięcie wejściowe z generatora a drugi był podłączany w pierwszym pomiarze do wyj. I stopnia a w drugim do wyj II stopnia można było tu zastosować multimetr ponieważ sygnał miał stałą częstotliwość 1KHz a miernik mierzył sygnały do 20 kHz Drugi schemat służył do pomiaru napięcia wyjściowego w funkcji częstotliwości ponieważ częstotliwość wykraczała ponad 20KHz zastosowałem oscyloskop. Tak na zdrowy rozum na schematach nie można było potraktować ten wzmacniacz jako jeden blok bo wtedy nie dokonalibyśmy wszystkich pomiarów :)
    edwi-92
    Poziom 11  
    Też mi się wydaję i też tak zrobiłem, że I i II stopień wzm. osobno, tak jak było w zdaniu: )
    djdaroszmd
    Poziom 13  
    Jeśli chodzi o schematy :P to ja narysowałem 4 w każdym był rysunek wzmacniacza 2 stopniowego ale do innych wejść się wpinało mierniki (Uwe1 , Uwe2) ; (Uwy1, Uwy2)napisałem ,że oba schematy są takie same i służą do pomiaru tych samych parametrów lecz należy przepiąć wejścia i wyjścia wzmacniacza danego stopnia by dokonać pomiarów dla poszczególnych stopni
    czesioj
    Poziom 12  
    W związku z wątpliwościami wrzucam narysowane przeze mnie schematy. Na pewno nie można było zrobić bloku "wzmacniacz dwustopniowy" tylko z wejściem i wyjściem bo wtedy ŻADNEGO z wymaganych pomiarów nie dałoby się przeprowadzić. Chyba, że opiszemy w nim wejścia we1 we2 i wyjście wy1 wy2 tak jak kolega.
    djdaroszmd napisał:
    Jeśli chodzi o schematy :P to ja narysowałem 4 w każdym był rysunek wzmacniacza 2 stopniowego ale do innych wejść się wpinało mierniki (Uwe1 , Uwe2) ; (Uwy1, Uwy2)napisałem ,że oba schematy są takie same i służą do pomiaru tych samych parametrów lecz należy przepiąć wejścia i wyjścia wzmacniacza danego stopnia by dokonać pomiarów dla poszczególnych stopni

Osobiście zrobiłem osobne schematy z blokiem pierwszego i drugiego stopnia wzmacniacza żeby się nikt nie przyczepił;)

1. Pomiar pierwszy.

2.Pomiar drugi.

3.Pomiar trzeci.

4. Pomiar czwarty.

Myślę, że również poprawne byłyby dwa schematy.

Badanie pierwszego stopnia wzmacniacza (pomiar pierwszy i trzeci).

Badanie drugiego stopnia wzmacniacza (pomiar drugi i czwarty).

Tylko przy tych układach trzeba by w opisie sposobu pomiaru napisać w którym pomiarze z czego odczytujemy itd. Można by też zrobić to na jednym schemacie, narysować blok "pierwszy stopień wzmacniacza" i "drugi stopień wzmacniacza i napisać że dla 1 i 3 pomiaru podpinamy pierwszy stopień a dla pomiaru 2 i 4 drugi stopień. Według mnie byłoby to już trochę przekombinowane zwłaszcza, że schematy nie są przecież duże i trudne do narysowania;)
    edwi-92
    Poziom 11  
    czesioj napisał:

Myślę, że również poprawne byłyby dwa schematy.

Badanie pierwszego stopnia wzmacniacza (pomiar pierwszy i trzeci).

Badanie drugiego stopnia wzmacniacza (pomiar drugi i czwarty).

Własnie tak ja zrobiłem na 2 schematy i w opisie napisane skad odczytujemy wartości :)
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD
    Ja podobnie, ale nie ująłem wzmacniacza jako blok, tylko przerysowałem schemat. Nie dałem częstościomierza ... ale podłaczyłem do wejścia i wyjścia oscyloskop zaznaczając że mierzy on czestotliwość i napięcie powyżej 10kHz.
    Tojtas
    Poziom 20  
    Cholera... nie pomyślałem o oznaczenia częstościomierza jaki F tylko nazwałem go Cz a poniżej wyjaśniłem co to jest. Zaliczą mi to?

Tak samo jak voltomierze oznaczyłem tylko jako V. Nie podpisałem wyjść zasilacza (gdzie + a gdzie GND). Oscyloskop namalowałem tak jak na schematach wyżej ale jedną nózke (z tych dwóch niepodpiętych) uziemiłem a drugą podłączyłem do "generator stałej czasowej" czy jakoś tak to było - tak mnie w szkole uczyli.
    karolinamotor7
    Poziom 9  
    miszczo997 napisał:
    krzysztof09876 napisał:

Z drugiej strony dziwię się wszystkim którzy mają jakiekolwiek pretensje i zrzucają winę na treść egzaminu. Ludzie uczyliście się przez 4 lata, zdajecie egzamin z którego macie otrzymać tytuł naukowy technik elektronik nie rozumiem te wzory to są podstawy podstaw, jak można ich nie znać, rozumiem stres itd. ale trzeba myśleć.

Nie ma co się dziwić. CKE podało wzory do których trzeba było się stosować i zapewne 90% osób z nich skorzystało, nawet nie zdając sobie sprawy, że są błędne(może nie wzory, a skorzystanie dwa razy z tych samych oznaczeń). Ja również zaufałem, policzyłem i przez to zmarnowałem ponad pół godziny. Później kreślenie, i poprawianie, a to dodatkowy stres. Żebym miał sam wykonać pomiary tak jak było to kiedyś w planach miałbym z pewnością 100%.
    P.S indeks z Wałbrzycha?

ja tez tak miałam, źle policzyłam i potem same kreślenia i czas w plecy. Po co nam te założenia do projektu ?? strata czasu, tylko przepisać, każdy to potrafi..

Dodano po 9 [minuty]:

Pan nam mówił, że za narysowanie chrakterystyk, poprawne oznaczenia osi i jednostki sa punkty, a oni nam je zabrali robiąc to za nam, a to było proste... Może zmienią jakos punktacje, jak zobacza jakie bledy przez nich porobili uczniowie i ile czasu im to zmarnowało. Rzeczywiście nie był trudny praktyczny, ale jak na moje to ten stres był duży, że moge powiedzieć, iż czasu było za mało, na pomyślenie i odrazu dorze zrobiona prace, nie potrzebnie było tyle bezsensownego przepisywania, tyle czasu na to zmarnowałam tylko dlatego, że ładnie robiłam, żeby potem za estetyke mieć punkty..szok
    Tunior
    Poziom 9  
    Pierwsze wrażenie po egzaminie:
    otwieram arkusz (byle nic z cyfrówki, nie mowiac o jakichś mikroprockach xd) huh jest wzmacniacz m.cz bedzie ok. Czytam uważnie wszystko i przeglądam. Napisanie tematu i wszystkich tych pierdół do przepisywania zajęło około 2h... 15 minut myslałem jak schemat narysować... czy WZM m.cz ma mieć 4 końcówki czy dac tylko 2... gdzie dokladnie wszystko podpiąć, w końcu wyszło mi coś takiego: nie wiem czy to jest dobrze czy źle proszę o jakąś korekte:
    Kolejnym problemem było dla mnie w momencie kiedy opisywałem sposob wyznaczania charakterystyk do tabelek 1,2,3,4 kiedy f- 1khz i tam zwiekszało sie napiecie na wejsciu i trzeba bylo odczytac napiecie na wyjsciu 1 i 2 stopnia. Czym się to napiecie na wejsciu zwiekszało? chodzi mi o mV, albo jestem jakis głupi ale chyba chodzi o zasilacz albo generator?
    Kolejnym problemem było to nie wspominając o błedzie na arkuszu bo źle była podpisana jedna tabelka to jeszcze źle wzory były podane i do wyliczania Uwy vsk1 nie wiadomo było ktore dane wziąc tak samo z Ku...
    wszystko zle podstawiłem, charakterystyka f wgl mi nie wychodziła...
    Pozniej sprawdziłem jeszcze raz dane katalogowe i zaczałem liczyc po swojemu tak zeby mi mniej wiecej wychodziło podobnie jak z danymi katalogowymi.... 30 min przed koncem wszystko mi wyszło i pasmo przenoszenia fg i fd też, Up miałem wczesniej dobrze policzone w granicach 260 mV i 1100 mV.
    Do wyliczania parametrow z tabelek musiałem sam dochodzic te wzory za przeproszeniem na gó*wno mi sie przydały...
    Cały egzamin szło bezbłednie napisać w3 godziny max.
    marekzs3
    Poziom 19  
    Te dwa woltomierze raczej to samo pokarzą - są połączone równolegle.
    Miernik f na wyjściu - dość ryzykownie.
    Wzmacniacze połączone kaskadowo - nikt nie kazał.
    Zasilanie + - i masa to jakoś nie tak.
    Sporo zastrzeżeń - ale kto wie co na to egzaminator.
    Może jednak trzeba było te 4 godziny posiedzieć?
    edwi-92
    Poziom 11  
    Co do schematu to :

Miernik F powinien być zaraz za generatorem.
    Woltomierze na wejsciu i wyjsciu wzm.
    Zasilanie tak jak na schemacie w akruszy bylo zasilane tylko +9V, a nie +/- 9V
    Oscyloskop mierzy tylko wej/wyj I stopnia, co z drugim ?

Imho schemat nie jest poprawny, ale jakieś pkt. na pewno za niego dostaniesz :)
    renoo17
    Poziom 2  
    Czy ktoś może napisać jak wyglądały wstawione przez CKE tabelki do uzupełnienia w zadaniu, czyli Tabela 3 i Tabela 4 oraz przytoczyć przykładowe obliczenia
    janek3333
    Poziom 12  
    Takie uniwersalne instrukcje nie są złe ale należy zwrócić uwagę na treść zadania egzaminacyjnego. Wszystko co w pracy egzaminacyjnej ma się znaleźć jest tam jasno napisane - tylko bez nerwów, spokojnie i z uwaga trzeba przeanalizować treść zadania. Załączam tegoroczne zadanie praktyczne.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:
    1. Tytuł pracy egzaminacyjnej wynikającej z treści zadania.
    2. Zalecenia do opracowania projektu realizacji prac wynikające z treści zadania, wymagań technicznych oraz wyposażenia stanowiska pomiarowego.
    3. Wykaz działań związanych z uruchomieniem i sprawdzeniem działania wzmacniacza dwustopniowego małej częstotliwości.
    4. Schematy układów do pomiarów I i II stopnia wzmacniacza dwustopniowego małej
    częstotliwości w celu wyznaczenia odczytów do tabeli 1, 2, 3 i 4.
    5. Opis sposobu wykonania pomiarów zawartych w tabeli 1, 2, 3 i 4.
    6. Opracowanie wyników pomiarów.
    7. Porównanie wymagań technicznych z wynikami otrzymanymi trakcie pomiarów oraz wnioski i wskazania eksploatacyjne dla użytkownika.
    Dokumentacja z wykonanych prac powinna zawierać:
    1. Uzupełnione wynikami obliczeń w KARCIE PRACY EGZAMINACYJNEJ Tabela 3 i Tabela 4 oraz przykładowe obliczenie dla f = 1 kHz z uwzględnieniem jednostek dla pierwszego stopnia wzmacniacza (wykorzystując podane wzory).
    2. Interpretację graficzną pomiarów w postaci charakterystyk:
    Uwy1 = f(Uwe1), Uwy2 = f(Uwe2), Ku1 = f(f), Ku2 =f (f)
    3. Oszacowane na podstawie charakterystyk wartości napicia przesterowania Up1, Up2 dla pierwszego i drugiego stopnia wzmacniacza.
    _JF_
    Poziom 23  
    Hmm wtedy to będzie rozdanie świadectw... podobno wyniki <online> beda na przełomie lipca/ sierpnia... Teraz to juz wg, nie wiem
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD
    Podobno to nie na pewno.

pzdr
    pawel1992r
    Poziom 10  
    mi nauczyciel mówił że wyniki po 24 00 beda

Dodano po 56 [sekundy]:

Etap pisemny część pierwsza 78 %
    Etap pisemny część druga 80 %
    Etap praktyczny 100 %
    :)
    Yarpen35
    Poziom 9  
    Oke Kraków, czekam... :/
    Przy maturach czekałem do 2, a wyniki były ok 3 ;)
    pawel1992r
    Poziom 10  
    normalnie szok myslałem ze praktycznego nie zdam ;p
    Voltener
    Poziom 10  
    Łomża tak jak przy maturach się nie postarała. Nie dość, że na stronie nic nie ma to serwer obciążony jak cholera...

@EDIT
    Gdyby komuś udało się wyciągnąć link bezpośredni do logowania w Łomży, to poproszę.
    etezet
    Poziom 26  
    OKE Kraków, prawie 3 w nocy a ja wyników nie widzę..
    Yarpen35
    Poziom 9  
    Jest, 86% z pisemnego! OKE Kraków.
    Z teorii byłem zwolniony ;)
    etezet
    Poziom 26  
    U mnie również.

Pisemny:
    I: 74%
    II: 75%

Praktyczny: 75%

Szału nie ma ale jestem zadowolony, szczególnie, że pokręciłem wszystko na praktycznym. Pozdrawiam, nowych techników :)