Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin Zawodowy Technik Elektronik Czerwiec 2012

marekzs3 14 Cze 2012 21:32 75484 507
    marekzs3
    Poziom 19  
    Wiadomo:
    Kiedyś wystarczyło się powołać na załaczniki - teraz trzeba wypisać potrzebne np parametry z załącznika. Ale jeśli przepiszesz wszystkie to NAPEWNO będzie dobrze. Najbezpieczniej przepisać wszystko.
  • flexghzflexghz
    11zywiec11
    Poziom 11  
    rok temu kris721 sporządził fajną rozpiske co trzeba zrobić:
    Cytat:
    Schemat pracy egzaminu praktycznego dla technika elektronika:

1. Temat (zwykle zaczyna się od -bez "opracuj"- projekt realizacji prac związanych z ...)
    2. Założenia do projektu:
    -dane techniczne (przepisać wszystko z załącznika w formie tabelki albo myślników)
    -wykaz APK (również wszystko z załącznika)
    -przewidywane pomiary (podane w pracy lub wniosek z rubryk tabelek pomiarowych - potrzebne do schematów pomiarowych)
    3. Wykaz działań w pracy:
    -określenie warunków zasilania (wystarczy jedno zdanie o zasilaniu układu badanego)
    -projekt schematu pomiarowego i wykaz APK
    -projekt tabel pomiarowych
    -montaż schematów pomiarowych
    -opis pomiarów (tak jakby było z wykonaniem)
    -wykonanie niezbędnych obliczeń (wysnucie z pracy lub z podanych wzorów)
    -wykonanie niezbędnych charakterystyk (podane w pracy)
    -porównanie wartości zmierzonych i obliczonych z parametrami katalogowymi (w formie tabelki Wartość, Zmierzona/Obliczona, Katalogowa, Znak + lub - czyli zgodność0
    -wnioski dotyczące działania układu (typu układ działa poprawnie oraz parametry zmierzone zgadzają się lub są w granicach tolerancji)
    -warunki eksploatacyjne (czyli zdaniowo ułożone warunki zasilania, ograniczenia sygnałów na wejściu, impedancji lub obciążenia i temperatury pracy lub wilgotności)
  • flexghzflexghz
    galgann
    Poziom 16  
    Na pierwszej stronie wrzuciłem plik z pełną i niezawodną jak do tej pory instrukcją.
    Przepisywać czy nie przepisywać.....Odpowiadam:
    - przepisywać, a jak nie wiesz co, to wszystko. Jak będzie za dużo to nic się nie stanie a jak czegoś zabraknie to obcinają punkty.
    Od siebie z doświadczenia:
    - jeśli w układzie pomiarowym mamy oscyloskop to warto wspomnieć w czynnościach pomiarowych o czułości, podstawie czasu oraz koniecznie o trybie pracy. Za brak tego co prawda jest -1 czy -2 pkt, ale w końcowym rozrachunku można dostać dodatkowe punkty za czytelność, estetykę. Sprawdzający wie, że zdający ma pojęcie o tym co robi
    - niemal wszystkie elementy na schematach można obrazować blokowo, wyjątek to amperomierz, woltomierz
    - poćwiczcie rysowanie skali logarytmicznej
    - pamiętać o wskazaniach eksploatacyjnych
    - przede wszystkim czytać, czytać i jeszcze raz czytać
    marekzs3
    Poziom 19  
    No to może pytanie na rozgrzewkę - czasu już mało :)
    kingofspace7
    Poziom 20  
    Przepraszam za głupie pytanie. Ale o której godzine egzamin się rozpoczyna?
    ^Rachel
    Poziom 21  
    przyjacielkuternogi napisał:
    w poniedziałek o 12 teoria

w środę o 9 "praktyka"
    miszczo997
    Poziom 27  
    marekzs3 napisał:
    No to może pytanie na rozgrzewkę - czasu już mało :)

Mamy 3 bity. Na 3 bitach możemy rozpisać 8 możliwości. Po rozpisaniu sprawdzamy, który warunek z pytań się spełni. W sumie to jakbym miał poświęcić dłużej jak minutę na zadanie to bym je odpuścił. Na teorii 50% zalicza także wyjdę pierwszy z teorii( i zdam relację na forum).
    rodzynek55555
    Poziom 2  
    Witam :)
    Mam coś co może się przydać.

I. TEMAT: 10
    II. ZAŁOŻENIA:
    1. Tabela 10
    2. Wykaz aparatury k-p 5
    3. Wykonywane pomiary i ch-k 5
    III. WYKAZ DZIAŁAŃ: 15
    1. Określenie warunków zasilania(…)
    2. Okr. mierzonych par. i ch-k(…)
    3. Narysowanie schematu pom. i opis
    4. Sporządzenie wykazu aparat. k-p
    5. Połączenie układu pomiarowego wg schematu
    6. Wykonanie pomiarów (…) i
    zapisanie wyników w tabeli
    7. Wyk. obliczeń i zapisanie
    wyników w tabeli.
    8. Nar. ch-k (..) i okr. warunków
    9. Por. mierz. par-ów z kat.
    10. Sp. wniosków.
    11. Sp. wskazań eks
    IV. REALIZACJA: 40
    1. Wykonanie pomiarów:
    a) Schematy Uz 5
    b) Sposób pomiaru 20
    c) Opracowanie wyników pomiaru
    d) (obliczenia, tabela,ch-ki) 15
    V. POR. MIERZONYCH
    PARAMETRÓW Z KAT. 5
    VI. WNIOSKI: 15
    a. Zgodność z katalogiem
    b. Poprawność
    c. Tolerancja
    d. Najmniej zgodne parametry
    e. Wpływ na działanie
    VI. WSKAZANIA EKSP.: 10
    (Uz, Iz,temp, wilgotność)

To jest taka moja mini ściąga do praktycznego. Te numerki po prawej to czas w minutach ile mniej więcej trzeba na niego poświęcić. Wiem , trochę tu skrótów-ale myślę , że da się wywnioskować o co chodzi.
    przyjacielkuternogi
    Poziom 13  
    a te liczby to czas w [s] czy w [min] ? :) ....ciekawa rzecz no ale....10 minut na temat !?!?!

a właśnie .....dobrze że mi się przypomniało.

Powiedzcie mi taką rzecz. Widziałem już kilka wersji tego egzaminu i różnie bywa z tą drugą częścią (dokumentacja z wykonywania prac). Czy trzeba pisać tą pracę wg punktów zawartych w poleceniu ? (tzn np: punkt 5.Pomiary i u mnie punkt 5 pomiary) ? Bo rozwiązywałem niektóre egzaminy i była w nich taka głupota typu: najpierw narysuj charakterystykę (punkt 1), potem wykonaj obliczenia (punkt 2).....to trochę bez sensu bo w większości przypadków aby wykreślić charakterystykę to trzeba najpierw coś obliczyć aby mieć z czego rysować. No więc...jak to z tym jest ?
    rodzynek55555
    Poziom 2  
    Jeśli chodzi o czas, to miałam na myśli minuty. Te 10 min to nie tylko temat ale i szczegółowe zapoznanie się z całym projektem. Czyli przeczytanie wszystkiego co nam dali od a do z. Łatwiej się potem pisze i nie trzeba za każdym razem zastanawiać się czy czegoś nie pominęliśmy.

A co z tymi punktami... ja zawsze robiłam pierwsze opis, potem obliczenia a na końcu charakterystyki. Ale nie jest ważne w jakiej kolejności to robisz, tylko czy jakoś w miarę logicznie to porządkujesz w swojej pracy. Warto każdą część rozdzielać w punktach i podpunktach. Za to dają punkty na końcu. Mam nadzieję, że o to Ci chodziło :)
    cerui
    Poziom 10  
    Na teorie idziemy z samym długopisem bez kalkulatora a na praktykę idziemy z długopisem, kalkulatorem, ołówkiem i linijką?(bez kartki i papieru milimetrowego?)
    W sumie dopiero teraz się zorientowałem, że u mnie w szkole nic nie mówili co należy wziąć na egzamin.

PS: Dowód osobisty to oczywista oczywistość.
    miszczo997
    Poziom 27  
    Co do punktów to praktycznie jak zrobisz będzie dobrze. Aby praca była logiczna. Ja na próbnych nigdy nie trzymalem się planu i zawsze to 80% było. Abyś tylko nie zrobił najpierw pomiarów a później narysujesz schematy.
    Tojtas
    Poziom 20  
    Dziś pierwsza część. Czas na ostatnie powtórki zagadnień z którymi sobie nie radziłem i do dzieła! :)
    pawlikadam
    Poziom 9  
    W mojej szkole (http://www.zse-zdwola.pl/) zdawalność egzaminu jest na poziomie 90% a przystępuja wszyscy do egzaminu. Skonczyłem szkołe w 2012 i sprawdzilem swiadectwa, w I i II klasie mialem napisane "w zawodzie automatyk przemysłowy" a w III i IV tego zwrotu już nie było. Powiem wam że cześc praktyczna nie jest trudna, w poleceniu jest wszystko napisane. Praktycznie ta część sprawdza umiejetnosci pisania takiego sprawozdania a nie naszą wiedze. Powodzenia!!

Dodano po 8 [minuty]:

Tapik napisał:
    Witam wszystkich.
    Mam pytanko odnośnie wypisywania założeń do zadania,
    zastanawiam się czy wystarczy jeśli się napisze (przykładowo)
    "-dane techniczne wzmacniacza, przedstawione w załączniku 1,
    -wyniki pomiarów, ujęte w załączniku 2,
    -zestaw przyrządów, wymieniony w zadaniu egzaminacyjnym"
    czy zmienia to coś w przyznawaniu punktów? wypisanie zajmie sporo czasu a przepisywanie tego samego jest chyba trochę bez sensu. Jeśli jednak mam stracić na tym pkt no to oczywiście to przepisze. Jeśli ktoś się orientuje bardzo proszę o odpowiedź. :)

Mnie uczyli, ze trzeba. kolega na próbnym zrobił tak ja ty piszesz i nie zdał.
    Dodam, że wiekszość nauczycieli w mojej szkole jest egzaminatorami.

Dodano po 5 [minuty]:

Dodam jeszcze, że to, że nie mozemy wziąc kalkulatorów na cześć pisemną jest głupotą, bo po co człowiek wymyślił takie urządzenie, chyba nie po to, żeby nie mógł z niego korzystać.
    No ale cóż ja moge...
    miszczo997
    Poziom 27  
    U mnie w ostatnich latach nie przekracza 20%, ale tak jest jak do technikum chodzą ludzie, którzy powinni uczyć się w zawodówce. A z kalkulatorami pewni jesteście? Bo mi się wydaje, że nauczyciele mówili, że można. Najwyżej znowu będzie taki bu*el jak na maturach, gdzie w jednej sali można było mieć kątomierze , a nie można ekierek, a w drugiej odwrotnie.
    marekzs3
    Poziom 19  
    Za 25 minut egzamin.
    Czekamy na pierwsze informacje.
    P.O.W.O.D.Z.E.N.I.A
    andygf
    Poziom 10  
    egzamin był ciekawy, nie powiem.

Ma ktoś może arkusz dostępny ? ;)
    djdaroszmd
    Poziom 13  
    w sumie nie było źle ;P ale rozbroiło mnie pytanie z tymi metrami kwadratowymi dla 1 pracownika :P tak to był galwanometr i fajne było z tym miernikiem sygnału cb :P
    Semtex4
    Poziom 11  
    Ma ktoś arkusz i wszystkie odpowiedzi?
    djdaroszmd
    Poziom 13  
    ja coś tam strzeliłem z tym, bo nie pamiętam żeby to gdzieś na lekcji było :P , arkusze z tego co mi mówili w szkole po egzaminie można sobie zabrać ale dopiero jak wszyscy skończą pisać, ale gotowe na CKE pewnie będą za kilka godzin, tak mi się wydaje
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD
    Egzamin ciekawy, nie powiem :) Ale w gruncie rzeczy do przejścia.
    Zobaczymy co dadzą w środę ...
    Arkusz z rozwiązaniami podobno ma być za dwa dni.
    tkuger6
    Poziom 10  
    no wlasnie arkusz x odpowiedzi jakie mieliscie
    przyjacielkuternogi
    Poziom 13  
    powiedzcie mi tylko czy w II części ,mieliście w większości pozaznaczane D ? (arkusz x)
    djdaroszmd
    Poziom 13  
    No też jestem ciekaw co będzie w środę . Oby nie dowalili nic z cyfrówki , niech będzie coś typowego to będzie lajcik xd zasilacz czy modulator ,generator :P to będzie spoko
    tkuger6
    Poziom 10  
    ja pamietam jakie zaznaczylem moge napisac
    djdaroszmd
    Poziom 13  
    Może :P spiszemy jakoś te pytania co pamiętamy i sobie na nie odpowiemy :P ja część pamiętam