Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Corsa C, silnik Z10XE, tajemniczy grat w silniku i błąd komputera

ketyow1 10 Feb 2012 20:02 6774 5
    ketyow1
    Level 10  
    Witam,

Pacjent:
    Opel Corsa C 1.0, silnik Z10XE, rocznik 2001.

Historia:
    3 miesiące temu robiony rozrząd i wymiana popychaczy. Dość "olejożerny" - ok. 0,4L/1000 km. Zalany był półsyntetykiem Mobli 40W10, a w między czasie użytkownik dolał "trochę" mineralnego Lotosu 40W10.

Objawy:
    1. Generalnie zachowuje się dość dobrze, choć trochę głośno pracuje no ale to 3 garowiec. Przyczynkiem do naprawy był błąd silnika P0170 - mieszanka paliwowa zbyt uboga/bogata.
    2. Jako że robiony był rozrząd zdjąłem mu wczoraj pokrywę, żeby sprawdzić, czy jest prawidłowo ustawiony - jest ok.
    3. To co mnie najpierw zaniepokoiło to maź, coś jak masło tylko ciemniejsza. Zapoznałem się z problemem i stwierdziłem, że od przecieków płynu chłodniczego to raczej nie jest, bo maź nie rozpuszcza się w wodzie, auto robi krótkie przebiegi po mieście, a teraz mamy spore mrozy.
    4. Wracam dziś, żeby dalej badać błąd i w narożu głowicy, od strony kierowcy, przy wałku znalazłem inny problem:

Opel Corsa C, silnik Z10XE, tajemniczy grat w silniku i błąd komputera

Wykonane z bardzo delikatnego tworzywa, łamało się w rękach. Z tego co zostało widać, że był to taki ścięty stożek "z pokrywką" - coś na kształt grzybka. Ktoś ma pomysł co to może być?

5. Dodatkowo w sprawie błędu i mazi zauważyłem, że:
    a) jak dmuchnę w rurkę od odmy (tą cienką, która dochodzi do pokrywy) to jest ona całkowicie niedrożna,
    b) przy odłączaniu wyciekło z niej sporo płynu (nie był to olej, prawdopodobnie woda ale głowy nie dam), z tej drugiej, grubszej nic nie leciało.
    czy tak powinno być?

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, jedyne co na resztkach tego "grzybka" jest napisane to "7" w kółeczku.
    ketyow1
    Level 10  
    O jej no - 10W-40 :]
    gomak22
    Level 13  
    A jezdzisz na gazie (LPG)?
    ketyow1
    Level 10  
    Nie, benzyna tylko. Generalnie ta część nie przypomina niczego co widziałem w tym silniku, a osobiście wymieniałem rozrząd i popychacze. Zdejmowałem też miskę.
    Driv3rm5
    Level 1  
    Jest to brok wałka rozrządu (widoczny we wgłębieniach od strony wzdłużnych wycięć do blokady.