Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux ESF 472, staje w trakcie, nie grzeje wody

Paweell 10 Lut 2012 23:55 5268 10
  • #1 10 Lut 2012 23:55
    Paweell
    Poziom 7  

Witam wszystkich. Mam kilka problemów ze zmywarką Electrolux ESF 472 numer fabryczny modelu wg electroluxa 911713024, kupiona jakoś w 1996-1997.

1. Mały problem - silniczek otwierający klapkę zasobnika z proszkiem i pompujący nabłyszczacz. Da się go dostać gdzieś oddzielnie? Jak na razie znalazłem tylko w zestawie z całym zasobnikiem.

2. Duży problem. Zmywarka najpierw stawała po nabraniu wody do końcowego płukania na gorąco, po przekręceniu programatora o 3 ząbki krótko zamieszała zimną wodą i spuszczała. Potem (po iluś dniach stawania przy końcowym płukaniu) zrobiło się jeszcze gorzej. Stawała od razu po nabraniu wody do mycia, po pokręceniu programatorem tylko spuszczała wodę, nic nie myła, gary wychodziły brudne. Grzałka jest trochę oblepiona czymś jakby kamień. Ostatnio miała problemy z osadem, który zostawał na naczyniach, możliwe że po części wina braku nabłyszczacza, trochę pokręciliśmy dozowaniem soli i jakoś się w miarę ustabilizowało. Zmywarka była czyszczona odkamieniaczami, grzałka skrobana z tego osadu, ale jak ją dzisiaj oglądałem to jest na niej warstwa około 1 mm osadu, po wierzchu czarnego, jak się skrobnie to biały.

Co to może być?
    Mój pomysł jest taki, że może grzałka poległa i nie grzeje, a zmywarka może mieć jakiś termostat, który daje sygnał, że woda nagrzana i można działać dalej, a że woda się nie grzeje to nie ma sygnału i nie rusza dalej, a może coś z programatorem?
    Proszę o pomoc, i w miarę dokładne wskazówki, bo niestety elektronikiem nie jestem i nie mam doświadczenia w takich naprawach.
    Z góry dzięki wszystkim za pomoc.

0 10
  • #2 15 Lut 2012 10:56
    Paweell
    Poziom 7  

Nikt nic nie wie? Może ktoś mnie nakieruje co to może być?

0
  • #3 15 Lut 2012 13:13
    lopp
    Poziom 19  

Podaj zasilanie na grzałkę oddzielnie, tylko krótko bo bez wody szybko padnie (jeśli grzeje). Po kilku sekundach będziesz wiedział czy grzeje i wykluczysz uszkodzenie samej grzałki.

0
  • #4 15 Lut 2012 13:49
    Paweell
    Poziom 7  

Czy w ogóle to może być wina grzałki? Jeżeli programator staje? I potem, jak się przekręci programator to mieszać tą wodą też nie chce i tylko ją spuszcza? Czy może to programator?

0
  • #5 15 Lut 2012 22:47
    klejwtubce1
    Poziom 9  

witam

mozesz zrobic fotke dolu komory z wyjetym filtrem?

0
  • #6 16 Lut 2012 00:52
    Paweell
    Poziom 7  

O takie zdjęcia chodziło? Jak coś jeszcze potrzebne to wrzucę.

Zmywarka Electrolux ESF 472, staje w trakcie, nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF 472, staje w trakcie, nie grzeje wody

0
  • #7 16 Lut 2012 19:11
    klejwtubce1
    Poziom 9  

witam

bardzo ladne fotki i o to codzilo

masz juz obraz jak to wszystko ma zpowrotem wyladac bo teraz poodkrecamy troche
    najpierw trzeba sie upewnic czy do pompy myjacej nic nie wpadlo(szklo,wykalaczka etc) lub czy po prostu szlag nie trafil pompy samej w sobie-szara rurka zasilajaca dolne smiglo dwa wkrety(jeden widoczny drugi z tylu ,powinno zejsc razem z ta rurka co ma harmonijke,potem wkret po lewej i chyba jeszcze jeden powinien byc pod szara rura(ale nie pamietam) jak juz zdejmiesz to polokragle cos to zobaczysz turbinke pompy, wiesz czego szukac jesli nic obcego tam nie bedzie to pokrecic po prostu i przekonamy sie czy lozyska sa sprawne.
    zakladam ze nic nie bedzie wiec nastepny krok to wkret na tym przezroczystym kubeczku po prawej-pod nim znajdziesz dwie niebieski fajeczki,jadna wyzej od drugiej, wyjmij ta ktora jest wyzej umyj i przedmuchaj a i to wazne zpachaj ta kieszonke jakas szmatka tak zeby sie tam woda nie dostala,teraz wyjmij druga fajeczke i powinna byc zapchana,umyj ja dokladnie i kieszen z ktorej ja wyjales tez(dobra jest staraszczotka do zebow),pozbadz sie wody z kieszeni(ja uzywalem takiej gruszki ,no wiesz do uszu..), badz pewny ze nie masz wody w tez wzszej kieszeni i skladaj to wszystko zpowrotem jak na fotach

0
  • #8 16 Lut 2012 21:52
    Paweell
    Poziom 7  

Wielkie dzięki, jutro to rozbroję i zobaczę co wyjdzie. Jak się okaże nie to, to będę prosił o dalszą pomoc ;). Wielkie dzięki jeszcze raz.

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to proszę się dzielić.

0
  • #9 17 Lut 2012 18:32
    klejwtubce1
    Poziom 9  

witam

mam nadzieje ze pomolem bo wlasnie poprosilem teo tam no wiesz, o to zeby mnie skasowal,nie po to jest internet by mnie ktos w jakies ramki wsadzal

pozdrawiam

Moderowany przez mrhari:

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, porady nie będące próbą rozwiązania problemu
    Ban 30 dni, będzie miał kolega czas by zapoznać się z regulaminem forum, doinstalować język polski do klawiatury i pomarudzić na moda.
    Po pw kolegi, zmieniam 30 dni na nigdy.

0
  • #10 17 Lut 2012 19:36
    Paweell
    Poziom 7  

klejwtubce1 napisał:
    witam

mam nadzieje ze pomolem bo wlasnie poprosilem teo tam no wiesz, o to zeby mnie skasowal,nie po to jest internet by mnie ktos w jakies ramki wsadzal

pozdrawiam

Nie bardzo rozumiem?
    EDIT: teraz już rozumiem, nie wyświetlało mi się wszystko

Zdjąłem obudowę z turbiny pompy tak jak napisałeś. Jest czysto, ale jak kręcę tym wirnikiem to popiskuje i mniej więcej co obrót się lekko przycina (trzeba użyć większej siły i idzie dalej). Nie powinno tak być mam rację? Jeżeli to jest problem to mam pytania:
    - jak jest ułożyskowane to wszystko? jak to naprawić najlepiej?
    - czy może taki zestaw naprawczy wystarczy Link
    - jak wyjąć tą pompę?
    - czy to może być przyczyna tego co opisałem w 1 poście - programator i cykl pracy się zatrzymuje i cokolwiek dzieje się dopiero jak się go ręcznie ruszy dalej?

0
  • #11 10 Mar 2012 00:14
    Paweell
    Poziom 7  

Proszę o szybką pomoc. Wyjąłem z tej zmywarki pompę, która miesza wodą w trakcie zmywania, ale żeby ją całkowicie wyciągnąć muszę rozpiąć jeszcze jeden przewód, którego nie wiem jak ruszyć. Wychodzi on z pompy i jest połączony z wiązką przez konektor, którego nie wiem jak ruszyć. Wygląda mi to na jedną całość, której nie można rozpiąć, a do środka są z 2 stron wsadzone przewody zakończone metalowymi końcówkami.
    Są jakieś dobre sposoby na rozpięcie tego?
    Nie chcę ciągnąć za kable, żeby nie urwać.
    Pomóżcie pilnie, z góry dzięki.

Jeszcze kilka zdjęć jak to wygląda

Zmywarka Electrolux ESF 472, staje w trakcie, nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF 472, staje w trakcie, nie grzeje wody

EDIT: Już rozpiąłem, po problemie.

Dodano po 5 [godziny] 23 [minuty]:

Jednak bez waszej pomocy się nie obędzie, bo dobre chęci mam ale wiedzy trochę brakuje, a nie mam nikogo kto się lepiej zna.
    Próbowałem zmierzyć opór grzałki. Mam do dyspozycji multimetr taki jak w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1341839.html
    Pokrętło ustawiłem na symbol ohma i jazda, ale próbowałem na różne sposoby końcówki przykładać i wskazówka nie chce się ruszyć.
    Coś źle robię czy grzałka poległa?
    Do których końcówek powinienem przykładać kabelki multimetru?
    Czy oczyszczenie grzałki może coś pomóc?

Dokładam zdjęcia podłączeń i samej grzałki.
    Proszę pomóżcie bo mam możliwość dokupienia innych potrzebnych części, a nie wiem czy warto w to wszystko inwestować.
    Z góry dzięki.

Zmywarka Electrolux ESF 472, staje w trakcie, nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF 472, staje w trakcie, nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF 472, staje w trakcie, nie grzeje wody

0