Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

,,Zamrażanie się'' ekranu w laptopie

SolidSwistak 10 Lut 2012 23:59 3157 9
  • #1 10 Lut 2012 23:59
    SolidSwistak
    Poziom 7  

Witam,

Piszę nowy wątek, gdyż nigdzie nie mogłem znaleźć żadnej informacji na ten temat, a konkretnie chodzi mi o ,,zamrażanie monitora'', a sprawa wygląda tak:

Są okresy gdy nie ma problemu, a są że zdarza się to kilka razy dziennie (ostatni raz jakieś 4 dni temu, a póki co jest ok). Gdy chcę obejrzeć np. filmik na youtube podczas ładowania się filmu (tzn jeszcze przed) komputer mi się zawiesza. Zawieszenie się to polega na tym że słyszę że procesor przyspiesza (tzn. wiatraczek wyje mocno), myszka zmienia się na takie kółeczko obracające się (jakby pracował) ale w ogóle nie mogę nią ruszać. Żaden klawisz wtedy nie działa, w ogóle nie mogę ruszyć myszą i jedyną opcją jest wyłączenie kompa przyciskiem i włączenie go. Kilka razy zdarzyło mi się też jak pracowałem w programach typu autocad.
    Często jednak oprócz ,,zamrożenia się ekranu'', wiatraczek mocno przyspiesza i zaczyna wyć, monitor na chwilę gaśnie po czym się samo naprawia i wyskakuje wtedy komunikat typu ,,sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność po poważnym błędzie''. Sterowniki ekranu mam na pewno (chyba) najnowsze, bo przeinstalowywałem je. Czy mógłby ktoś mnie nakierować w czym tkwi problem mojego pudła ? :) Będę wdzięczny za każdą odpowiedź i udzielę wszelkich informacji.

Pozdrawiam serdecznie.

Mój komputer:
    Model: HP Pavilion dv6-3036es
    Procesor: Intel core i7, 1,6 GHz
    Karta graficzna: ATI Mobility Radeon Premium Graphics 1 GB
    Pamięć ram: 4,00 GB

0 9
  • #2 11 Lut 2012 00:16
    adamblonsky
    Poziom 15  

A nie złapałeś jakiegoś wirusa?
    Długo pracujesz z tym laptopem z internetem, może reinstalka systemu by się przydała?
    Masz jakiś program do oczyszczania kompa? np. ccleaner

0
  • #3 11 Lut 2012 00:23
    SolidSwistak
    Poziom 7  

Wirus - wykluczone raczej - mam opłaconego Nortona 2012 i nigdy wirusa nie miałem a gdy była jakaś próba system nie podjął działania lub automatycznie usunął podejrzany plik.

Będzie przeszło rok już i nigdy go nie przeinstalowywałem bo działa wszystko jak należy ( no prócz czasem tego ekranu).

Czyszczę CCleanerem co 2-3 dni.

Nie bardzo mi się niestety widzi reinstalka systemu bo mam zajęte na dysku 300/500 GB i nie miałbym gdzie tego pomieścić.

0
  • #4 11 Lut 2012 00:28
    adamblonsky
    Poziom 15  

A sprawdzasz co jest w autostarcie?

Dodano po 44 [sekundy]:

Bo to chyba nie problem w ekranie tylko w zamulonym kompie

0
  • #5 11 Lut 2012 00:30
    SolidSwistak
    Poziom 7  

A jak to sprawdzić ?:) (specem nie jestem:))

Dodano po 1 [minuty]:

Tzn. większość pamięci (ok 80 %) to filmy. Aż tak by zamulały??

0
  • #6 11 Lut 2012 01:41
    the_fifth_horseman
    Poziom 32  

Cytat:
    A jak to sprawdzić ?Smile (specem nie jestem:))

Start -> uruchom -> msconfig -> zakładka Uruchamianie
    Cytat:
    Tzn. większość pamięci (ok 80 %) to filmy. Aż tak by zamulały??

Tu nie chodzi o zawartość dysku tylko o jednocześnie uruchomione programy (licząc w to wszelki działający w tle badziew, nie ważne czy widzisz go na pasku zadań i w zasobniku systemowym czy nie).

No i jeszcze jedna rzecz której nie podałeś - jaką wersję Windowsa masz na tym laptopie zainstalowaną?

0
  • #7 11 Lut 2012 08:15
    sassh
    Poziom 13  

Kolego sprawdź logi systemowe w podglądzie zdarzeń.

Często takie zamarzanie oznacza problem z kontrolerem dysku lub samym dyskiem. Miałem ostatnio dwa takie przypadki- raz płyta pojechała na serwis, za drugim razem pomogła reinstalacja sterowników chipsetu. Aktualizacja BIOS też często rozwiązuje ten problem.

0
  • #8 11 Lut 2012 10:19
    SolidSwistak
    Poziom 7  

Mam windows 7 64 bity.

Yhm, czyli the_fifth_horseman co byś zalecał ?? Wywalić co zbędne, czy odznaczyć co zbędne aby sie nie uruchamiało ??

sassh serio z dyskiem ?? Nigdy nie zdarzyło mi się że jak odpalałem film z dysku to żeby się zamroził. A sterowniki chipsetu to ? (nie znam się:)) Albo jak biosa zaktualizować ?? (zupełnie nie wiem)

Dodano po 19 [minuty]:

A jeszcze ciekawszą rzecz powiem (nie wiem czy ma znaczenie to).

Ja używam stałego łącza (nie wiem jaka to jest prędkość :( wiem tylko, że maksymalny transfer z jakim mogę ściągnąć plik to jest 250 kilobajtów (1/4 megabajta)).
    Często jednak na wydziale na uczelni używam komputer i tam przez wifi mam prędkość pobierania jakoś lekko ponad 400 kilobajtów i jak włączałem tam jakieś filmiki to śmigały bez problemu. To samo w tamtym roku w wakacje na szybszym necie śmigałem przez miesiąc i wszystko płynnie działało. Ale chyba nie możliwe żeby internet na to wpływał ??

0
  • #9 11 Lut 2012 14:13
    the_fifth_horseman
    Poziom 32  

SolidSwistak napisał:
    Wywalić co zbędne, czy odznaczyć co zbędne aby sie nie uruchamiało ??
    Opcje w Msconfig dają możliwość wyłączenia niektórych uruchamianych przy starcie systemu programów poprzez ich odznaczenie. Ponieważ jesteś wyraźnie zielony w tych sprawach, lepiej zamiast tego wrzuć log z HijackThis.
    Cytat:
    A sterowniki chipsetu to ? (nie znam się:))
    Inaczej (i nieco mniej poprawnie): sterowniki do płyty głównej. Dostepne ze strony producenta: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCa...8&lc=en&cc=us&dlc=en&sw_lang=&product=4226924
    Cytat:
    Albo jak biosa zaktualizować ?? (zupełnie nie wiem)
    Nie baw się z tym chyba że wyeliminujemy wszystkie inne przyczyny, bo źle wykonana (albo przerwana) aktualizacja to jednokierunkowa ścieżka do serwisu.
    Cytat:
    Ale chyba nie możliwe żeby internet na to wpływał ??
    Raczej nie.

0
  • #10 11 Lut 2012 14:17
    adamadi33
    Poziom 43  

Pierw to sprawdź datę sterowników wszystkich czy są aktualne.

0