Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka zdalnie sterowana RC

drake0214 11 Feb 2012 09:25 5336 13
 • #1
  drake0214
  Level 9  
  Witam!

  Witam wszystkich. Planuję zrobić kosiarkę sterowaną za pomocą aparatury
  od modelu RC.
  1.Kosiarka będzie napędzana 2 silnikami od skutera elektrycznego 24V
  2.Skręt będzie podobny jak w czołgu tylko z przodu będą kółka obrotowe.
  3.Myślałem o sterowaniu za pomocą aparatury z samochodu R/C.
  4.Zasilanie będzie z akumulatora samochodowego 12V
  5.Szukałem już na forum i to nie jednym lecz nie znalazłem w żadnym z nich wyczerpujących informacji.
  6.Wiem że muszę mieć dwa dwukierunkowe regulatory obrotów tylko jakie?może pomożecie mi w wyborze odpowiedniego regulatora i aparatury.
  Niżej zamieściłem zdjęcia mojego projektu:)
  https://obrazki.elektroda.pl/7769568200_1328902027.html
  https://obrazki.elektroda.pl/1434555300_1328902140.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/3411864500_1328902244.jpg
  Proszę o pomoc:)
 • #2
  mkrysz8
  Level 20  
  Zaczął bym od sprawdzenia, czy parametry tych silników będą Cię satysfakcjonować przy 12V, mają wtedy one ~4 razy mniejszą moc i o połowę mniejsze obroty.

  Najtańszy komplet to byłby zestaw HK-T6A (6 kanałowe, więc zostanie Ci kilka kanałów na dodatkowe rzeczy, mnie udało się dorwać używany za ~100pln)
  Dwa regulatory AVT 5190 i delikatna przeróbka na 24V, u mnie to śmiga na tych samych silnikach, jednak regulatory się grzeją (solidny radiator + cooler i temp. dochodzi gdzieś do ~65 stopni, może trochę więcej, po 5 minutach zabawy, jednak ja wyciskam na pewno więcej z Tych silników niż Ty)

  To na pewno będzie najtańszy zestaw i dodatkowo sprawdzony.
 • #3
  drake0214
  Level 9  
  Widziałem na youtube filmik jak gość miał silniki od skutera elektrycznego 24v zasilane akumulatorem 12V i sterowane aparatura z samochodu R/C.Kosiarka nie musi jeździć tak szybko wiec myślę że 24V silnik będzie dobry. Jak przerobić regulator na 24V?
 • #4
  mkrysz8
  Level 20  
  Ten temat był tutaj poruszany kilka krotnie, jednak nikt nie potrafił do końca odpowiedzieć, sprawa jest banalna:

  Kosiarka zdalnie sterowana RC

  Da się to zrobić lutując dodatkowe elementy na tej samej, oryginalnej płytce.

  Diody D3,D4,D5,D6 NIE są konieczne, jednak przy silnikach z taką bezwładnością przydały by się, na pewno odciążyły by trochę mosfety.
 • #5
  drake0214
  Level 9  
  Nie wiem jeszcze czy koło przymocować bezpośrednio do silnika czy przykręcić zębatkę od rowera do koła i założyć łańcuch?
 • #6
  drake0214
  Level 9  
  Nie wiecie czy silnik od skutera elektrycznego 24v zasilany akumulatorem 12v będzie wstanie uciągnąć kosiarkę?
 • #7
  Madrik
  moderator of Robotics
  Nie... nie wiemy, bo nie wiemy co to będzie za kosiarka. Z podstawowej zależności - moc silnika spadnie co najmniej o połowę. Ale ważna jest też charakterystyka pracy i sprawności danego silnika, w zależności od napięcia. W silnikach tego typu nie jest to zależność liniowa. Może być nawet dużo gorzej. Przykładowo silnik szczotkowy przy 50% napięcia, może mieć sprawność nawet ok 30-40%. Jeżeli uwzględnisz spadek mocy, to traci się bardzo dużo. Niestety musiałbyś dysponować dokumentacją danego typu silnika.

  Dużo prościej dać dwa akumulatory 12V, pracujące szeregowo i mieć do dyspozycji pełne możliwości silnika.

  Inna sprawa, że zamiast dobrać silniki do konstrukcji (znając jej przybliżone wymiary i ciężar), usiłujesz dobrać konstrukcją do silnika.
  Sam się zastanów, czy twoja kosiarka potrzebuje aż takiej mocy jaką dysponują DWA skutery. Może wystarczy ci tyle, ile mają dwie wkrętarki akumulatorowe? ;)
  Dodać tylko przekładnię zwiększając moment obrotowy i przeciętna kosiarka powinna pojechać powoli.
 • #8
  drake0214
  Level 9  
  Wiem że będzie prościej dać 2 akumulatory 12V pracujące szeregowo kosiarka miałaby wtedy dużą moc :) Tylko jest mały problem mam zamiar wykorzystać aparaturę HK-T6A i regulator <tylko jaki ? nie znacie jakiegoś regulatora który by współpracował z tą aparatura?
  wiem ze pytałem o regulator i uzyskałem odpowiedzi lecz nie jestem wstanie przerobić tamtego regulatora by działał z 24V silnikiem .:(
 • #9
  mkrysz8
  Level 20  
  Zrób to pod 12V - według mnie mocy wystarczy i te kity AVT nadadzą się, potem zawsze można coś zmienić. U mnie w technikum kilka lat temu był projekt - dość znany, był również na elektrodzie, gdyż wygrał kilka konkursów, gość wybrał silniki od wycieraczek - na szrocie po 10zł! I to pod 12V! Tobie też tak polecam.
 • #10
  drake0214
  Level 9  
  Dzięki:) też myślałem o silniczkach od wycieraczek lecz wydaje mi się że będą za wolne by swobodnie korzystać z kosiarki RC:)Jak podłącze regulator AVT 5190 pod akumulator 12v to go nie spali?

  Dodano po 4 [godziny] 58 [minuty]:

  Co myślicie o zastosowaniu REGULATORA HK 90-100A?
 • #11
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Myślimy że jak przeczytałbyś opis, to dowiedziałbyś się że jest do silników bezszczotkowych. Zacznij czytać opisy ze zrozumieniem, bo nikomu nie chce się robić tego za Ciebie. Chcesz zbudować bardzo niebezpieczne urządzenie, więc zabierz się do tego na poważnie, albo odpuść, bo jeszcze sobie albo komuś krzywdę zrobisz.
 • #12
  drake0214
  Level 9  
  Sory masz racje... a co myślicie jeszcze o silnikach od wycieraczek?
 • #13
  Madrik
  moderator of Robotics
  A dlaczego "od wycieraczek"?

  Czemu nie skorzystasz ze sprawdzonych rozwiązań?
  Chcesz użyć sterowania modelarskiego, tak? Czemu nie zastosujesz także dopasowanego do niego napędu?
  Oferta silników modelarskich jest szeroka, na różne napięcia zasilania i o różnych mocach. Ich parametry są znane. Jest spory asortyment akcesoriów do nich, np. przekładni i regulatorów.

  Wstępnie, oprzyj się na podobnych pojazdach - czyli dużych, elektrycznych samochodach terenowych oraz (bardziej zbliżone) czołgach.

  Kosiarka to nie wyścigówka. Nie musi jeździć szybko. Nawet nie powinna, bo będzie niedokładnie kosić.

  Wstępnie można zastosować silniki szczotkowe o Coś z silników klasy 600 lub większej. Z odpowiednią przekładnią - masz sporo mocy na kole. wystarczy do pchnięcia kosiarki do przodu czy do tyłu.

  Do takiego silnika łatwo znajdziesz odpowiedni regulator - zwykle jego parametry są podane w opisie silnika. I tyle.

  Masz podane na tacy rozwiązanie. Jeżeli nie umiesz samodzielnie obliczyć potrzebnego napędu, to skorzystaj z gotowego rozwiązania.
 • #14
  dardarww
  Level 10  
  kosiarkę taką zbudowano na PG wydziale Mechanicznym i kilku innych w ramach konkursu jednej firmy produkującej silnili spalinowe do kosiarek ok 4 lata temu.
  Ostatecznie kosiarka była napędzana sześcioma kołami do których moment podawany był przez cztery silniki od wycieraczek - jeździła, ale szału nie robiła. Zasilanie dawał alternator podłączony do silnika głównego (był chyba też jakiś mały akumulator, ale nie pamiętam). Ruch obrotowy noży był zapewniony przez silnik spalinowy. Jak chcesz więcej szczegułów, to zależnie od tego gdzie mieszkasz, możesz się albo wybrać na PG, albo skontaktować się z kimś z koła naukowego na wydziale mechanicznym.