Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatory do domowej elektrowni wiatrowej

11 Lut 2012 13:20 4806 6
  • Poziom 22  
    Witam,
    projektuję domową elektrownię wiatrową (z możliwością rozwoju - np. o ogniwa fotowoltaiczne).
    Generalnie nie chodzi mi tutaj o wyliczenie i podpowiedzi w kierunku ilości i pojemności akumulatorów (chyba, że ktoś coś doradzi na bazie doświadczenia, praktyki), a o same parametry akumulatorów.
    Będę używał akumulatorów 200Ah ołowiowe (wychodzi chyba najekonomiczniej).

I teraz właśnie główne moje pytania:
    1. Jaki stopień rozładowania takich akumulatorów można przyjąć jako graniczny, aby nie powodować znaczącego spadku żywotności akumulatora (czas trzymania w stanie takiego rozładowania - 4 dni)? Wiadomo, że będzie to w mniejszej lub większej mierze wartość subiektywna, bo producentów jest wielu, a nie każdy musi mieć tę wartość taką samą (wiadomo, że idealne dla akumulatora ołowiowego byłoby trzymanie go w stanie całkowitego naładowania lub minimalnie rozładowując i natychmiast ładując, jednak w energetyce wiatrowej nie jest to realne).
    2. Proszę o potwierdzenie, czy dobrze rozumiem wartość pojemności podawanej przez producenta: Jest to całkowita energia, jaką możemy pozyskać z naładowanego w pełni akumulatora rozładowując go do momentu, gdy na jego zaciskach pojawi się napięcie 0V. Jeśli tak, to wiadomo, że akumulator ołowiowy po takim pełnym wykorzystaniu energii, którą zmagazynował, prawdopodobnie nie nadawałby się już więcej do użytku.
  • Moderator
    Pascalt napisał:
    idealne dla akumulatora ołowiowego byłoby trzymanie go w stanie całkowitego naładowania lub minimalnie rozładowując i natychmiast ładując

Skąd taka wiedza?
    A na marginesie. Czy Kolega zapoznał się z wątkiem o budowaniu elektrowni wiatrowej?
  • Poziom 22  
    Tak, oczywiście, dodam, że nie jest to moja pierwsza projektowana elektrownia wiatrowa, jednak należy dążyć do optymalizacji, a podane ogólne rozwiązania problemów dotyczących elektrowni wiatrowych raczej mnie nie interesują. Pytania są postawione konkretnie i w zasadzie jedynie na te pytania oczekuję odpowiedzi - nie jak zbudować elektrownię wiatrową.
    PS. Skąd taka wiedza? Gdzieś kiedyś kojarzy mi się, że widziałem zależność trwałości od stopnia naładowania akumulatora ołowiowego (chyba na jednym z wykładów z czasów studenckich, ale głowy nie dam). Wynikało z niej na pewno, że akumulator ołowiowy w pełni naładowany, podładowywany tylko co jakiś czas (przy założeniu utrzymywania prawidłowej temperatury) tracił pojemność najwolniej, a żywotność sięgała 15 lat o ile się nie mylę.
  • Moderator
    Pascalt napisał:
    Gdzieś kiedyś kojarzy mi się, że widziałem zależność trwałości od stopnia naładowania akumulatora ołowiowego (chyba na jednym z wykładów z czasów studenckich, ale głowy nie dam). Wynikało z niej na pewno, że akumulator ołowiowy w pełni naładowany, podładowywany tylko co jakiś czas (przy założeniu utrzymywania prawidłowej temperatury) tracił pojemność najwolniej, a żywotność sięgała 15 lat o ile się nie mylę.

Czyli gdzież dzwoniło, ale patrona kościoła nie ustalono.
    Otóż to nie tak. Najdłuższą żywotność akumulatora ołowiowego uzyskujemy rozładowując go do pewnej (ściśle określonej) wartości, a potem ładując ponownie. A skrócenie jego żywotności następuje zarówno, gdy rozładowujemy go zbyt mocno, jak i wtedy, gdy ciągle go doładowujemy, utrzymując go w stanie pełnego naładowania. To drugie jest mniej szkodliwe.

A o wątek budowy zapytałem dlatego, że są tam poruszone również kwestie doboru akumulatorów. Bo pkt 3.1.16. regulaminu, głosi:
    Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
  • Poziom 22  
    Jeśli patrona kościoła by ustalono, zbędnym byłoby pytanie na forum.
    Kwestia doboru akumulatorów mnie nie interesuje. W tym wątku pytam tylko i wyłącznie, ściśle o właściwości samych akumulatorów ołowiowych (które docelowo będę wykorzystywał w projektowanej elektrowni wiatrowej).
    Nadal Kolega w żaden sposób nie odpowiedział na postawione pytania, przytaczając punkt regulaminu (doskonale przeze mnie znany), który świadczy o niezrozumieniu pytania. Jeśli to możliwe, proszę o przeczytanie moich pytań jeszcze raz i skonfrontowanie ich z powyższą wypowiedzią.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Dzień dobry. Akumulatorów kwasowych nie wolno rozładowywać do końca. Końcowe napięcie wyładowania wynosi ok 1,85V na ogniwo i do tej wartości można zużywać zgromadzoną energię. Rozładowywanie poniżej 1,8 V jest niedopuszczalne - trwale niszczące! Pojemność sprawdza się rozładowując akumulator prądem wynoszącym 0,1 A na 1Ah pojemności do uzyskania opisanej powyżej wartości napięcia. Dalsze rozładowanie i tak nie pozwoliłoby na uzyskanie istotnej ilości energii. Najlepiej utrzymywać większe wartości napięć nie przekraczając przy ładowaniu 2,4V, wyjątkowo, dla niektórych typów 2,7V. Akumulatory zasilane napięciem buforowym, umożliwiającym pokrycie potrzeb na tzw. samorozładowanie (1 do 2% dziennie) uzyskują największą trwałość. Praktyczny prąd buforowy to 1 do 2mA na 1 Ah akumulatora. Nie należy zapominać, że sprawność pojemnościowa akumulatorów kwasowych wynosi 80 do 95%, ale sprawność energetyczna 60 do 85%. Pozostała energia zużyta jest na ciepło i rozkład elektrolityczny wody. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator
    No dobrze. Podawana wartość pojemności jest pojemnością użyteczną. Czyli po oddaniu takiej ilości energii akumulator zachowuje parametry "życiowe" (napięcie na zaciskach różne od 0 V) i powinien być powtórnie naładowany.
    A jakie jest to minimalne napięcie rozładowania? Ano tu jest mała trudność. Proszę poszukać sobie charakterystyki rozładowania akumulatora.

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

Kolega ma problemy, więc podaję:
    http://www.sciaga.pl/tekst/9933-10-budowo_aku...owiowego_i_zasada_jego_dzialania_inne_rodzaje

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic684195.html

a tu jeszcze więcej:
    http://zeus.krb.com.pl/?akumulatory-pojazdow-...erystyka-i-wybrane-zagadnienia-eksploatacji,6