Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transit ford 2.5td 96r 100km nie schodzi na niskie obroty

11 Lut 2012 14:00 4632 11
 • Poziom 2  
  witam mam problem z obrotami silnika w transicie przy odpaleniu trzyma 1300 obrotów na rozgrzanym silniku tez nie schodzi do odpowiednich jaka może być tego przyczyna?
 • Poziom 32  
  Zacięty mechanizm dawki rozruchowej. (układ sterujący bądź wykonawczy).
  Przyjrzyj się pompie a zobaczysz.
  Jak wiesz gdzie patrzeć.
 • Poziom 2  
  ale to można jakoś ustawić czy wymienia się cały ten mechanizm za bardzo się na tym nie znam dlatego tak dopytuje
 • Poziom 31  
  wojtekryba napisał:
  Zacięty mechanizm dawki rozruchowej. (układ sterujący bądź wykonawczy).
  Przyjrzyj się pompie a zobaczysz.
  Jak wiesz gdzie patrzeć.

  Tam siedzi Epic, a więc to nic nie da.
  stol23 napisał:
  witam mam problem z obrotami silnika w transicie przy odpaleniu trzyma 1300 obrotów na rozgrzanym silniku tez nie schodzi do odpowiednich jaka może być tego przyczyna?

  Bez odpowiedniego komputera tego nie zrobisz. Sensor głowicy w pompie wtryskowej
  do kalibracji lub do wymiany.
 • Poziom 27  
  Pompa Lucasa w Epicu pracuje całkowicie zalana paliwem, a za dawkę wtrysku - decydującą o obrotach - odpowiada osiowe położenie wirnika wraz z rozdzielaczem. Sterują tym położeniem dwa elektrozawory sterowane przez ECU, czynnikiem tłoczącym w nastawnikach jest paliwo wypełniające pompę pod regulowanym ciśnieniem.
  W związku z tym - nawet niewielkie zapowietrzenie pompy Lucas - całkowicie zakłóca jej prawidłowa pracę, nastawniki wirnika pozycjonują się wtedy nieprawidłowo.
  Z tym, że czujnik położenia wirnika zaraz krzyczy i silnik powinien wejść w tryb awaryjny. A tu kolega nic na ten temat nie pisze...

  Więc zapytam:
  - czy silnik ma normalne osiągi - moc i szybkość maksymalną?
  - nie pali się czerwona lampka z zarysem silnika na desce?
  Jeżeli ma moc i nie ma trybu awaryjnego - to podejrzewałbym czujnik położenia pedału gazu. Albo dostała się tam wilgoć i trochę bruździ elektronika (tam są oddzielne potencjometry wolnych i wyższych obrotów), albo pedał mechanicznie nie cofa się do końca.
 • Poziom 2  
  no tak to pracuje niby normalnie przy odpalaniu zapala się lampka z tym silniczkiem i zaraz gaśnie myślałem właśnie nad tym pedałem gazu wiec może od tego zacząć a potem ewentualnie szukać przyczyny przy pompie
 • Poziom 27  
  stol23 napisał:
  potem ewentualnie szukać przyczyny przy pompie
  Nieprawidłowości położenia nastawników w pompie skutkują zawsze w Epicu trybem awaryjnym. Ponieważ wiadomo, że wolne obroty są programowane fabrycznie na wartośc 850, a można je zmienić tylko w zakresie 800 - 900 obr/min (dedykowanym Epicowi testerem FDS 2000 lub STAR (NGS)), to na pewno gdyby była to usterka pompy - układ wszedłby w tryb awaryjny. Skoro nie wchodzi - taki sygnał dostaje z czujnika położenia pedału gazu.
  To może być także awaria czujnika temperatury silnika, bo dla zimnego silnika zwiększona jest dawka wtrysku, zwiększony kąt wyprzedzenia wtrysku i wolne obroty - ale przecież nie do wartości 1300 obrotów (tak mi się przynajmniej wydaje - bo nie pamiętam teraz jakie wolne obroty ma zmrożony silnik...).
 • Poziom 2  
  czujnik temperatury był wymieniany właśnie i żadnej zmiany. Dzięki wielkie za te informacje
 • Poziom 1  
  witam posiadam transita 96r2,5td.pali sie czerwona kontrolka tryb awaryjny nie jedzie w tedy normalnie i trochę głosniej pracuje i od zimy obroty mu wariują jak zgasnie to jedzie extra prosze o pomoc
 • Poziom 31  
  Bez diagnozy komputerowej to jest gdybanie.
 • Poziom 27  
  marekkilanski napisał:
  nie jedzie w tedy normalnie i trochę głosniej pracuje
  80% tego typu awarii w Lucas Epicu jest spowodowanych niewłaściwą pracą zaworu start-stop w pompie. Pompa Lucas pracuje całkowicie zalana paliwem pod ściśle określonym ciśnieniem i jest ono czynnikiem wykonawczym dla nastawników dawki paliwa i kąta wyprzedzenia wtrysku. Jeżeli zawór start-stop ulegnie awarii - ciśnienie w pompie jest za małe, nastawniki nie mogą wejść w zadane pozycjonowanie - więc przekazywane przez ich czujniki położenia sygnały powodują wejście silnika w tryb awaryjny.
  Jeżeli silnik po wyłączeniu stacyjki choćby czasami nie gaśnie od razu - to znaczy że zawór jest uszkodzony.
  Zestaw naprawczy kosztuje ok. 70-80 zł, wymiana nie jest trudna. Trzeba szukać na Allegro lub w sklepach fordowskich, ale nie ASO. Są dwa różne niezamienne wykonania - do 1995 roku i późniejsze.

  Jeżeli zawór start-stop jest ok, to podobne objawy pracy pompy daje nawet minimalne jej zapowietrzenie - identycznie zakłóca to pracę nastawników (stąd inny odgłos pracy - jest nieprawidłowy kąt wyprzedzenia wtrysku). Trzeba szukać źródła zapowietrzenia - najczęściej filtr powietrza, pompa podająca, złączki przewodów...

  Diagnostyka systemu EPIC powinna się odbywać tylko za pomocą testera FDS2000 lub testera STAR (NGS) - stosowanie innych tzw ogólnowojskowych to w przypadku tego systemu całkowita porażka - kociokwik.
 • Poziom 31  
  wojciechjanusz napisał:
  Diagnostyka systemu EPIC powinna się odbywać tylko za pomocą testera FDS2000 lub testera STAR (NGS)

  Zapomniałeś o oryginalnym Laser 2000. A jest tego przynajmniej kilkadziesiąt sztuk w Polsce.