Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgląd parametrów sterownika kotła przez sieć

11 Lut 2012 20:18 2806 10
  • Poziom 13  
    Witam

Chciałbym mieć możliwość podglądu parametrów pracy kotła przy pomocy sieci. Kocioł obsługiwany jest przez sterownik, który ma możliwość przekazywania danych za pomocą portu ethernet. Jako że nie mam możliwości połączenia kablem sterownika z livbox'em wymyśliłem sobie coś takiego jak na poniższym schemacie, jednak postępując wg instrukcji producenta nie mogę nawiązać połączenia. Może ktoś spotkał się z takim problemem (czy wogóle możliwa jest komunikacja ze sterownikiem drogą radiową), jeżeli tak prosiłbym o jakieś wskazówki.

Poniżej opis konfiguracji sterownika podany przez producenta:

1.W komputerze z systemem Windows klikamy na Start, następnie Uruchom

2.Wpisujemy cmd i klikamy OK

3.Otwiera się okno z konsolą

4.Wpisujemy ipconfig i naciskamy klawisz Enter
    Potrzebne dane są zaznaczone w kółku:

5.W sterowniku należy ustawić identyczną bramę oraz maskę, adres IP musi być inny.
    Zmieniamy ostatnią liczbę adresu IP na dowolną inną, w powyższym przykładzie będzie to np. 192.168.0.69

6.Sprawdzamy czy adres IP nie jest już zajęty:
    Wpisujemy ping 192.168.0.69 i naciskamy klawisz Enter
    Jeśli otrzymamy podobny komunikat:

Odpowiedź z 192.168.0.1: bajtów=32 czas=2ms TTL=128
    .......

musimy wybrać inny adres IP i powrócić do punktu 6, jeśli komunikat będzie następujący:
    Upłynął limit czasu żądania.
    ......

możemy sądzić, że wybrany adres IP nie jest przydzielony żadnemu komputerowi lub innemu urządzeniu i możemy go przypisać do naszego sterownika - przechodzimy dalej.

7.Ustawiamy w sterowniku bramę, maskę odczytane uprzednio z konsoli oraz wybrany wolny adres IP.
    W tym celu w panelu operatorskim wchodzimy w menu Internet:

przytrzymujemy klawisz OK
    przyciskami w góre i w dół wybieramy Internet i naciskamy OK
    wpisujemy Adres IP, Brama oraz Maska

8.Podłączamy sterownik kablem typu skrętka zakończony wtykiem RJ45, z naszą siecią lokalną (router, switch itp):

9.Sterownik powinien się automatycznie połączyć z siecią. Możemy to sprawdzić logując się do Panelu WWW w sterowniku bruli.pl. W tym celu wpisujemy w przeglądarce internetowej adres IP sterownika który ustawiliśmy (w naszym przykładzie): http://192.168.0.69

10. Logujemy się do panelu WWW podając login i hasło (domyślnie: admin, admin). Jeśli wyświetli sie okno logowania, oznacza to iż ustawiliśmy parametry sieci w sterowniku poprawnie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 31  
    marek_kkk napisał:

Nie może być w sieci 2 kompów z 192.168.0.1
    Nie wiem jaki ten drugi AP jest, ale na pewno nie zepniesz to w jedną sieć z liveboxem. (tryb repeatera)
    Musisz przełaczyć w notebooku i łączyć się bezpośrednio z AP na piecu.

EDYCJA: Acha, nie sorry, 192.168.0.1 to gateway. IP są ok, ale jak piszę, sieci nie zepniesz. LiveBox router/Ap nie jest przewidziany do takiego czegoś.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jeśli masz komunikację ze sterownikiem po kablu to po WIFI też będzie, jeśli uzyskasz połączenie AP Client z LB.

Schemat na rysunku wygląda OK.

Najpierw, Aby upewnić się że AP Client działa poprawnie podłącz laptopa kablem do AP zamiast sterownika i upewnij się że masz dostęp do LB i do internetu. Jak to uzyskasz to podłączaj sterownik do AP Client.
  • Poziom 31  
    bogiebog napisał:
    Jeśli masz komunikację ze sterownikiem po kablu to po WIFI też będzie, jeśli uzyskasz połączenie AP Client z LB.

Nawet nie ma co próbować, bo nie bedzie. Własnie przeglądałem opcje Liveboxa 2.0 i nie ma funkcji bazy AP.

Poza tym doświadczenia innych:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2127920.html#10111475
  • Moderator - Sieci, Internet
    freetz_master napisał:
    Nawet nie ma co próbować, bo nie bedzie. Własnie przeglądałem opcje Liveboxa 2.0 i nie ma funkcji bazy AP.

Nie bardzo rozumiem twoją wypowiedź, schemat jest ok, adresacja też. Jeżeli będzie zasięg i odpowiedni poziom sygnału to nie ma problemów.
  • Specjalista Sieci, Internet
    freetz_master napisał:
    Własnie przeglądałem opcje Liveboxa 2.0 i nie ma funkcji bazy AP.

To co ma w/g ciebie ?
  • Poziom 24  
    Skoro sterownik wysyła WiFi przez AP, to w laptopie odbierzesz sygnał na WiFi, jeśli niema karty WiFi to można dokupić na USB za 30 złotych. Nie bardzo rozumiem po co tu jest potrzebny Livebox.
  • Poziom 16  
    ciastex napisał:
    Skoro sterownik wysyła WiFi przez AP, to w laptopie odbierzesz sygnał na WiFi, jeśli niema karty WiFi to można dokupić na USB za 30 złotych. Nie bardzo rozumiem po co tu jest potrzebny Livebox.

Nie sterownik nadaje tylko livebox, przy sterowniku masz Ap ustawionego w client. Jak ktoś pisał wyżej pierwsze ustawić Ap, wpiąć się do niego po lanie i doprowadzić do momentu kiedy pokaże się Internet na laptopie.
  • Poziom 13  
    ciastex napisał:

Sterownik, który ma połączenie z internetem łączy się z jakimś serwerem "pośredniczącym" i dane ze sterownika można podglądnąć w internecie w dowolnym miejscu (nie tylko z komputera w sieci lokalnej).
  • Poziom 43  
    Jeśli masz gniazdko sieciowe koło pieca to możesz wszystko połączyć za pomocą adapterów sieciowych - @piterus99 nawet przetestował takie, które działają na różnych fazach - z wifi może być problem z jakością sygnału jeśli komunikacja musi się przebić przez kilka ścian, bo nie sądzę być piec grzewczy miał w sąsiednim pokoju lecz w piwnicy.
  • Poziom 13  
    Temat zamykam - dołożyłem po kablu AP do LB i jest OK