Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aukcje samochodów poleasingowych.

lukpio3 11 Lut 2012 20:39 2448 10
  • #1 11 Lut 2012 20:39
    lukpio3
    Poziom 21  

Witam.
    Nie wiem czy zakładam w odpowiednim dziale i czy w ogóle można tu na forum pytać o takie rzeczy dlatego przepraszam jeśli popełniłem jakiś błąd. Dziś, zupełnie przez przypadek, dowiedziałem się że mój wujek, który prowadzi warsztat samochodowy ma również możliwość obrotu samochodami czyli może je normalnie sprzedawać. Co z tego wynika? A to że może normalnie brać udział w Niemieckich aukcjach samochodów poleasingowych w których mogą brać udział wyłącznie firmy zajmujące się handlem samochodami. Tylko teraz chciałem Was zapytać o kwestie formalne. Jak to dokładnie wygląda? Jak jest z VATem? Czy to jest np tak że on kupuje samochód bez VATu a później odsprzedaje go mi wystawiając fakturę VAT? Czy może ta cała procedura wygląda inaczej. Bardzo proszę o odpowiedź osoby która się orientuje w temacie.
    Pozdrawiam.

0 10
  • Pomocny post
    #2 11 Lut 2012 21:09
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Ma NIP Europejki i jest na Vat?

0
  • #3 11 Lut 2012 21:17
    lukpio3
    Poziom 21  

Czy ma NIP Europejski tego niestety nie wiem ale na VAT jest na pewno bo na usługi normalnie wystawia faktury, między innymi do ubezpieczalni także jest płatnikiem VAT.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Lut 2012 21:22
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Jak będzie miał Europejski to może bez przeszkód kupić i sprzedać z VAT chyba że szwaby mają jakiś patenty na polaczków.

0
  • #5 11 Lut 2012 21:30
    lukpio3
    Poziom 21  

Czyli że tak powiem kupuje samochód po cenie netto i sprzedaje na fakturę VAT, dobrze rozumiem? Bo jeśli np kupuje samochód za 40k netto, dolicza VAT i później sprzedając go mi na fakturę znowu dolicza VAT to to się że tak powiem trochę nie opłaci. I właśnie o te kwestie VATu mi chodzi. Kto komu i jak go płaci, jak to formalnie wygląda :). Ja tutaj nie chcę absolutnie w żaden sposób oszukiwać czy obchodzić prawa. Chcę żeby to było wszystko w pełni legalne żeby później nie mieć problemów z urzędami.

0
  • Pomocny post
    #6 11 Lut 2012 21:33
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Jak kupuję firma od sprzedawcy to i tak odliczy VAT. Generalnie twój wujek na Vat nic straci. Jest jeszcze podatek od dochodu.

0
  • #7 11 Lut 2012 21:44
    lukpio3
    Poziom 21  

A czy on mógł by mi np ten samochód odsprzedać na umowę kupna sprzedaży? Pytam ponieważ o wiele taniej wyszło by zapłacić 2% podatku od wartości pojazdu niżeli VAT bo on na mnie nie będzie nic zarabiał. Kwestia tylko taka żeby przez niego kupić bo skoro on posiada możliwość handlu samochodami to może brać udział w takich aukcjach do których zwykły śmiertelnik czy zwykła firma nie ma dojścia.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Lut 2012 21:49
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Podatek musisz zapłacić wujkowi żeby on mógł go dać skarbówce.

0
  • #9 11 Lut 2012 21:55
    lukpio3
    Poziom 21  

Już zaczynam trochę łapać. Czyli on kupuje samochód po cenie netto, następnie na ten samochód wystawia fakturę VAT a on VAT daje do skarbówki, dobrze rozumiem? Nie chcę też żeby on był w jakiś sposób stratny. Zresztą wszystkie pieniądze na samochód i tak daje da a on jest tylko takim pośrednikiem. Nie chcę żeby późnej przeze mnie miał jakieś problemy z urzędami a on jeszcze nigdy samochodów nie sprowadzał. Owszem, sprzedawać sprzedawał ale nie były to samochody sprowadzane.

0
  • Pomocny post
    #10 12 Lut 2012 21:44
    sfinks311
    Poziom 9  

lukpio3 napisał:
    Już zaczynam trochę łapać. Czyli on kupuje samochód po cenie netto, następnie na ten samochód wystawia fakturę VAT a on VAT daje do skarbówki, dobrze rozumiem? Nie chcę też żeby on był w jakiś sposób stratny. Zresztą wszystkie pieniądze na samochód i tak daje da a on jest tylko takim pośrednikiem. Nie chcę żeby późnej przeze mnie miał jakieś problemy z urzędami a on jeszcze nigdy samochodów nie sprowadzał. Owszem, sprzedawać sprzedawał ale nie były to samochody sprowadzane.

Dokładnie tak.Kupując na fakturę musi i tak wystawić ci fakturę a nie umowę kupna sprzedazy ( tego zabrania prawo jesli prowadzi sprzedaż aut).W przypadku faktury nie płacisz podatku 2%

0
  • #11 12 Lut 2012 22:10
    lukpio3
    Poziom 21  

Ok, już wszystko jest dla mnie jasne :). Dziękuję za pomoc. O to mi właśnie chodziło. Żeby to załatwić zgodnie z prawem a jednocześnie aby on nie miał z tego powodu jakichś problemów.
    Pozdrawiam.

0