Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór szkoły. Technik Elektryk, Elektronik

Alcatraz123 11 Feb 2012 21:12 3330 8
 • #1
  Alcatraz123
  Level 2  
  Siema. Jestem w 3 klasie gim. i zastanawiam się nad wyborem szkoły. Interesuje mnie technikum, a mianowicie kierunek Technik Elektryk, Technik Elektronik. Czym różnią się te dwa kierunki? Który zawód będzie dużo zarabiał? Czy potrzebuje jakąś wiedzę na dany temat, czy mogę iść do technikum nie mając pojęcia o danym kierunku?
 • #2
  shadow0013
  Level 34  
  Przyda się znajomość fizyki i matematyki, czym się różni elektryk od elektronika poczytaj na forum. Jeśli chodzi o zarobki, jak będziesz dobrym fachowcem to zarobisz w obu zawodach. Niestety sam papierek ukończenia szkoły daje tylko "przepustkę" do wykonywania zawodu, reszta zależy od ciebie.
 • #3
  Alcatraz123
  Level 2  
  Z fizy i matmy jestem dobry, ale pytanie czy musze nauczyć się jakiś podstaw przed przystąpieniem do nauki w technikum czy mogę na luzie iść i tam od podstaw jechać?
 • #4
  coolombo
  Level 29  
  Jak nie wiesz czym się różni elektryk od elektronika to lepiej nie wybieraj się na żaden z kierunków.
 • #5
  shadow0013
  Level 34  
  Alcatraz123 wrote:
  Z fizy i matmy jestem dobry, ale pytanie czy musze nauczyć się jakiś podstaw przed przystąpieniem do nauki w technikum czy mogę na luzie iść i tam od podstaw jechać?

  Wystarczy dobra znajomość tego co przerobiłeś w (podstawówce i gimnazjum), rozwiązywanie zadań, umiejętność myślenia i czytania ze zrozumieniem.
  Niestety coolombo też ma trochę racji - powyższe starczy do ukończenia szkoły nawet z dobrym wynikiem, ale to nie oznacza że będziesz dobrym fachowcem.
 • #6
  sowenos
  Level 9  
  Jestem w 2 klasie technikum elektronicznym, spokojnie możesz iść do szkoły bez wcześniejszych przygotowań. Jeżeli masz poukładane w głowie dasz rade tylko przyłóż się do zawodowych przedmiotów od pierwszego dnia szkoły, bo potem tych braków nie nadrobisz.

  Elektronika mi się wydawała bardziej przyszłościowym kierunkiem jeżeli chodzi o rynek pracy i dalszą edukację na studiach. Jako elektronik łatwiej będzie Ci się "przenieść na elektrykę" niż na odwrót według mojej subiektywnej oceny.
 • #7
  zielony_14789
  Level 9  
  Technik elektryk to ciężki kierunek. Same wzory, wykresy i rozważania czysto teoretyczne. Najtrudniej jest teorię, której się wyuczysz przełożyć na praktykę.
  Do tego fachu trzeba mieć żyłkę, interesować się tym.
 • #8
  Pocieszny
  Level 38  
  Alcatraz123 wrote:
  Technik Elektryk, Technik Elektronik. Czym różnią się te dwa kierunki?
  Elektryk jest od "grubszych" rzeczy, takie instalacje domowe, silniki, energrtyka itd. Elektronik zajmuje się bardziej takimi "drobnymi" i bardziej precyzyjnymi rzeczami jak mikroprocesory, urządzenia elektroniczne typu telewizor, radio, komputer, telefon... To mniej więcej jak porównanie mechanika samochodowego z zegarmistrzem.
 • #9
  zielony_14789
  Level 9  
  Technik elektryk również uczy się elektroniki. Jest tego całkiem sporo, w 3 klasie trzy godziny tygodniowo o półprzewodnikach, tj. diody, tranzystory, tyrystory i mnóstwo układów, wykresów, charakterystyk... Nie wspominając o 1 i 2 klasie, rezystory, cewki, kondensatory, same obliczenia.