Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13]

aaadamw 11 Lut 2012 21:46 28509 38
  • Witam,
    chciałbym zaprezentować wykonany przeze mnie ściemniacz.

ZAŁOŻENIA:
    - uniwersalny(możliwość dostosowania do istniejącej instalacji włącznie z przełącznikiem)
    - sterujący zwykłą żarówką!!
    - mały(musi się zmieścić w puszce pod przełącznikiem)
    - tani (tańszy od gotowych ściemniaczy)

WYKONANIE:
    Podczas projektowania padło na ATTINY13 w wersji SMD. Do zasilenia układu wybrałem zasilacz beztransformatorowy składający się z kondensatora MKP(0,47uF), rezystora(150R), diody prostowniczej(1N4004), diody zenera(15v), stabilizatora 78L05(TO92) elektrolitu(470uF 16V). Do detekcji zera wykorzystałem transoptor PC814 i trzy rezystory(33k oraz 2x68k). Pozostałe elementy to triak (BTA08/600) sterowany przez MOC3021M oraz kilka rezystorów i łączówki do podłączenia kabli.
    Płytka wykonana w EAGLE, a kod napisany w C.

Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13] Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13] Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13]
    Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13] Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13]
    Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13]

KOD:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

DZIAŁANIE:
    Według założeń urządzenie miało współpracować z istniejącym przełącznikiem, więc sterowanie jasnością żarówki odbywa się za pomocą dwóch przycisków:
    oba w górę - ściemnianie
    oba w dół - rozjaśnianie
    jeżeli w czasie rozjaśniania lub ściemniania ustawimy przyciski tak, że jeden jest w górę drugi w dół zatrzymujemy zmianę jasności.
    Rozjaśnianie/ściemnianie podzielone jest na 400 kroków i odbywa się z szybkością 100 kroków/ sekundę - jeden krok na przejście przez zero.

Zapraszam do komentowania.
    Oczywiście wiem, że wielu z was zrobiłoby to lepiej, ładniej itp. ale nie zjedzcie mnie od razu, chociażby z racji, że to moje pierwsze DIY.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na wykonanie prezentowanego tu urządzenia - robi to na własną odpowiedzialność. Urządzenie pracuje pod napięciem niebezpiecznym(230VAC) i należy być tego świadomym podczas uruchamiania.
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    aaadamw
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: --
    aaadamw napisał 178 postów o ocenie 45, pomógł 20 razy. Mieszka w mieście Białystok. Jest z nami od 2007 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    LnxTx
    Poziom 11  
    Czy układ zadziała ze świetlówką kompaktową czy "żarówką" LEDową?
  • Computer ControlsComputer Controls
    aaadamw
    Poziom 16  
    LnxTx napisał:
    Czy układ zadziała ze świetlówką kompaktową czy "żarówką" LEDową?

raczej nie. Tylko ze zwykłą żarówką.
    joozwa
    Poziom 31  
    Gratuluję udanej konstrukcji i sprytnego wykorzystania włącznika dwuklawiszowego. Nie myślałeś o dorobieniu sterowania pilotem RC5?
    P.S. Ze świetlówką regulator fazowy zadziała, ale bardzo marnie, regulacja tylko w niewielkim górnym zakresie, potem cuda, zbyt małe wypełnienie przebiegu.
    aaadamw
    Poziom 16  
    joozwa napisał:
    Nie myślałeś o dorobieniu sterowania pilotem RC5?

Zrobiłem podobny sterownik z RC5 do regulacji obrotów wentylatora kuchennego[na ATTINY24]. Tutaj wydało mi się to zbędne.

Dodano po 6 [minuty]:

joozwa napisał:
    Gratuluję udanej konstrukcji i sprytnego wykorzystania włącznika dwuklawiszowego

To było jednym z założeń projektu - nie wymieniać istniejących przełączników i gniazdek(bo musi przecież być komplet)
    raffiki
    Poziom 13  
    A ja jestem ciekaw jak jest z poborem prądu przy słabszym świeceniu. Interesuje mnie też żywotność żarówki. W jakim zakresie zmienia się rezystancja? Z tego co wiem mogą być to znaczne różnice. Mniejsze wypełnienie nie koniecznie będzie oznaczać mniejszy pobór prądu (nie mam możliwości opomiarowania a ciekawi mnie to zagadnienie).
    kn
    Poziom 11  
    czy nie ma problemów z działaniem procka przy zasilaniu beztransformatorowym?
    komatssu
    Poziom 28  
    Po co w tym układzie są aż 2 transoptory, skoro i tak procesor nie jest odseparowany od sieci ze względu na zasilacz bez transformatorowy?
    aaadamw
    Poziom 16  
    raffiki napisał:
    A ja jestem ciekaw jak jest z poborem prądu przy słabszym świeceniu. Interesuje mnie też żywotność żarówki. W jakim zakresie zmienia się rezystancja? Z tego co wiem mogą być to znaczne różnice. Mniejsze wypełnienie nie koniecznie będzie oznaczać mniejszy pobór prądu (nie mam możliwości opomiarowania a ciekawi mnie to zagadnienie).

Przed chwilą wszystko pomierzyłem:
    żarówka 40W

wypełnienie 100% - 238V, 160mA,
    wypełnienie 50% - 140V, 130mA,
    wypełnienie 25% - 56V, 70mA.

Dodano po 51 [sekundy]:

kn napisał:

nie ma, wszystko działa pięknie. :)

Dodano po 1 [minuty]:

kn napisał:

nie ma, wszystko działa pięknie. :)

Dodano po 2 [minuty]:

komatssu napisał:
    Po co w tym układzie są aż 2 transoptory, skoro i tak procesor nie jest odseparowany od sieci ze względu na zasilacz bez transformatorowy?

W sumie, przez chwilę zastanawiałem się nad wywaleniem tych transoptorów, ale ostatecznie zostały.
    Taki układ miełem wcześniej przetestowany i jestem pewny jego działania jeżeli chodzi o detekcję zera i sterowanie triakiem.
    micard
    Poziom 13  
    Mógłbyś opisać troszkę tajemniczy kawałek kodu:

dla mnie to wygląda jak:
    jeśli nie jest wciśnięty żaden z przycisków, oraz wyjscie <390 to je zwieksz o 1;
    jeśli którykolwiek przycisk jest wciśnięty i wyscie >20, to je zmniejsz o 1;
    aaadamw
    Poziom 16  
    micard napisał:
    Mógłbyś opisać troszkę tajemniczy kawałek kodu:

dla mnie to wygląda jak:
    jeśli nie jest wciśnięty żaden z przycisków, oraz wyjscie <390 to je zwieksz o 1;
    jeśli którykolwiek przycisk jest wciśnięty i wyscie >20, to je zmniejsz o 1;

a jest to tak:
    if(!(PINB&(PRZY1|PRZY2))&&(wyjscie<390))wyjscie+=1;
    jeżeli wciśnięte są oba przyciski oraz wyjście <390 to +1,

if((PINB&PRZY1)&&(PINB&PRZY2)&&(wyjscie>10))wyjscie-=1;
    jeżeli nie wciśnięty jest żaden przycisk oraz wyjście >10 to -1.
    micard
    Poziom 13  
    hmm... czy to znaczy, że wg. tego programu trzeba wcisnąć oba przyciski naraz aby rozjaśnić i jak tylko się którykolwiek (bądź oba) odpuści, to zaczyna sie ściemniać?

Mógłbyś też napisać skąd się wzięły 22,5us na krok?

Pozdrawiam,

Michał
    aaadamw
    Poziom 16  
    micard napisał:
    hmm... czy to znaczy, że wg. tego programu trzeba wcisnąć oba przyciski naraz aby rozjaśnić i jak tylko się którykolwiek (bądź oba) odpuści, to zaczyna sie ściemniać?

jeżeli wciśnięte są oba to się rozjaśnia, a gdy w czasie rozjaśniania jeden się wyłączy, to się przestaje rozjaśniać.

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

micard napisał:
    Mógłbyś też napisać skąd się wzięły 22,5us na krok?

połowa okresu przy 50Hz trwa 10ms. Przy zastosowaniu tego typu detekcji zera, przerwanie jest wywoływane około 200us (ten czas zależy od rezystorów przy PC814) przed faktycznym przejściem przez zero. Dla bezpieczeństwa założyłem że od całego półokresu odejmę 1ms.
    Daje do 9ms w których można załączyć triak.
    9ms/400kroków=22,5us.
    micard
    Poziom 13  
    wielkie dzieki !
    Zabieram się właśnie za swój i pomierzę po jakim czasie mi wyzwala przerwanie.
    dancios
    Poziom 10  
    jakich elementów trzeba by użyć by uzyskać podobny efekt na zarowkach zasilanych prądem stałym 24/12V?
    micard
    Poziom 13  
    proponuję pozbyć się Dz, R6 C1
    R5, R8 dobrać tak, aby nie przekroczyć maksymalnego prądu LED detektora

Resztę zostawiłbym bez zmian.
    Jest tylko jedno małe "Ale"

Ponieważ masz niższe napięcie, to prad płynący przez triak się drastycznie zwiekszy - BT138 ma maksymalny prąd 12A, co przy 12V przekłada się na maksymalnie 3 żarówki 35W. Do tego, przzy takim prądzie BT138 będzie się niemiłosiernie grzał (datasheet podaje 17 W mocy rozpraszanej dla 12A i pełnego wysterowania), więc niezbędne jest odpowiedni radiator i najlepiej wymuszone chłodzenie
    aaadamw
    Poziom 16  
    dancios napisał:
    jakich elementów trzeba by użyć by uzyskać podobny efekt na zarowkach zasilanych prądem stałym 24/12V?

przy prądzie stałym to należałoby zastosować jakiś mosfet i sterować go przy pomocy PWM.
    Neverhood
    Poziom 16  
    Ile miejsca zajmuje Ci docelowy wsad mikrokontrolera?
    aaadamw
    Poziom 16  
    Code:

AVR Memory Usage
    ----------------
    Device: attiny13

Program:     406 bytes (39.6% Full)
    (.text + .data + .bootloader)

Data:          6 bytes (9.4% Full)
    (.data + .bss + .noinit)
    Sonku01
    Poziom 12  
    Witam,

Czy możesz zamieścić pliki eagle?

Pozdrawiam
    drakston
    Poziom 18  
    Co się stanie w momencie gdy detekcja zera zostanie uszkodzona ? prościej mówiąc - nie będa wystawiane impulsy do procesora.
    roly
    Poziom 10  
    nie generuje Ci taki ściemniacz zakłóceń do sieci?
    aaadamw
    Poziom 16  
    A w czym te zakłócenia przeszkadzają? Ja nie zauważyłem żeby sprawiało to jakieś problemy. Jutro sprawdzę oscyloskopem czy są jakieś zakłócenia w sieci przez ten ściemniacz.
    roly
    Poziom 10  
    generalnie tez zabralem sie za budowe takiego sciemniacza i sie troche naczytalem o mozliwych problemach dlatego pytam