Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13]

aaadamw 11 Lut 2012 21:46 27210 38
  • Witam,
    chciałbym zaprezentować wykonany przeze mnie ściemniacz.

ZAŁOŻENIA:
    - uniwersalny(możliwość dostosowania do istniejącej instalacji włącznie z przełącznikiem)
    - sterujący zwykłą żarówką!!
    - mały(musi się zmieścić w puszce pod przełącznikiem)
    - tani (tańszy od gotowych ściemniaczy)

WYKONANIE:
    Podczas projektowania padło na ATTINY13 w wersji SMD. Do zasilenia układu wybrałem zasilacz beztransformatorowy składający się z kondensatora MKP(0,47uF), rezystora(150R), diody prostowniczej(1N4004), diody zenera(15v), stabilizatora 78L05(TO92) elektrolitu(470uF 16V). Do detekcji zera wykorzystałem transoptor PC814 i trzy rezystory(33k oraz 2x68k). Pozostałe elementy to triak (BTA08/600) sterowany przez MOC3021M oraz kilka rezystorów i łączówki do podłączenia kabli.
    Płytka wykonana w EAGLE, a kod napisany w C.

Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13] Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13] Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13]
    Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13] Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13]
    Ściemniacz/DIMMER[ATTINY13]

KOD:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

DZIAŁANIE:
    Według założeń urządzenie miało współpracować z istniejącym przełącznikiem, więc sterowanie jasnością żarówki odbywa się za pomocą dwóch przycisków:
    oba w górę - ściemnianie
    oba w dół - rozjaśnianie
    jeżeli w czasie rozjaśniania lub ściemniania ustawimy przyciski tak, że jeden jest w górę drugi w dół zatrzymujemy zmianę jasności.
    Rozjaśnianie/ściemnianie podzielone jest na 400 kroków i odbywa się z szybkością 100 kroków/ sekundę - jeden krok na przejście przez zero.

Zapraszam do komentowania.
    Oczywiście wiem, że wielu z was zrobiłoby to lepiej, ładniej itp. ale nie zjedzcie mnie od razu, chociażby z racji, że to moje pierwsze DIY.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na wykonanie prezentowanego tu urządzenia - robi to na własną odpowiedzialność. Urządzenie pracuje pod napięciem niebezpiecznym(230VAC) i należy być tego świadomym podczas uruchamiania.
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #2 11 Lut 2012 22:09
    LnxTx
    Poziom 11  

Czy układ zadziała ze świetlówką kompaktową czy "żarówką" LEDową?

• #3 11 Lut 2012 22:12
    aaadamw
    Poziom 16  

LnxTx napisał:
    Czy układ zadziała ze świetlówką kompaktową czy "żarówką" LEDową?

raczej nie. Tylko ze zwykłą żarówką.

• #4 13 Lut 2012 22:29
    joozwa
    Poziom 31  

Gratuluję udanej konstrukcji i sprytnego wykorzystania włącznika dwuklawiszowego. Nie myślałeś o dorobieniu sterowania pilotem RC5?
    P.S. Ze świetlówką regulator fazowy zadziała, ale bardzo marnie, regulacja tylko w niewielkim górnym zakresie, potem cuda, zbyt małe wypełnienie przebiegu.

• #5 14 Lut 2012 09:40
    aaadamw
    Poziom 16  

joozwa napisał:
    Nie myślałeś o dorobieniu sterowania pilotem RC5?

Zrobiłem podobny sterownik z RC5 do regulacji obrotów wentylatora kuchennego[na ATTINY24]. Tutaj wydało mi się to zbędne.

Dodano po 6 [minuty]:

joozwa napisał:
    Gratuluję udanej konstrukcji i sprytnego wykorzystania włącznika dwuklawiszowego

To było jednym z założeń projektu - nie wymieniać istniejących przełączników i gniazdek(bo musi przecież być komplet)

• #6 21 Lut 2012 20:29
    raffiki
    Poziom 13  

A ja jestem ciekaw jak jest z poborem prądu przy słabszym świeceniu. Interesuje mnie też żywotność żarówki. W jakim zakresie zmienia się rezystancja? Z tego co wiem mogą być to znaczne różnice. Mniejsze wypełnienie nie koniecznie będzie oznaczać mniejszy pobór prądu (nie mam możliwości opomiarowania a ciekawi mnie to zagadnienie).

• #7 21 Lut 2012 20:32
    kn
    Poziom 10  

czy nie ma problemów z działaniem procka przy zasilaniu beztransformatorowym?

• CControls
  • #8 21 Lut 2012 20:46
    komatssu
    Poziom 29  

Po co w tym układzie są aż 2 transoptory, skoro i tak procesor nie jest odseparowany od sieci ze względu na zasilacz bez transformatorowy?

• #9 22 Lut 2012 15:30
    aaadamw
    Poziom 16  

raffiki napisał:
    A ja jestem ciekaw jak jest z poborem prądu przy słabszym świeceniu. Interesuje mnie też żywotność żarówki. W jakim zakresie zmienia się rezystancja? Z tego co wiem mogą być to znaczne różnice. Mniejsze wypełnienie nie koniecznie będzie oznaczać mniejszy pobór prądu (nie mam możliwości opomiarowania a ciekawi mnie to zagadnienie).

Przed chwilą wszystko pomierzyłem:
    żarówka 40W

wypełnienie 100% - 238V, 160mA,
    wypełnienie 50% - 140V, 130mA,
    wypełnienie 25% - 56V, 70mA.

Dodano po 51 [sekundy]:

kn napisał:

nie ma, wszystko działa pięknie. :)

Dodano po 1 [minuty]:

kn napisał:

nie ma, wszystko działa pięknie. :)

Dodano po 2 [minuty]:

komatssu napisał:
    Po co w tym układzie są aż 2 transoptory, skoro i tak procesor nie jest odseparowany od sieci ze względu na zasilacz bez transformatorowy?

W sumie, przez chwilę zastanawiałem się nad wywaleniem tych transoptorów, ale ostatecznie zostały.
    Taki układ miełem wcześniej przetestowany i jestem pewny jego działania jeżeli chodzi o detekcję zera i sterowanie triakiem.

• #10 23 Lut 2012 16:16
    micard
    Poziom 13  

Mógłbyś opisać troszkę tajemniczy kawałek kodu:

dla mnie to wygląda jak:
    jeśli nie jest wciśnięty żaden z przycisków, oraz wyjscie <390 to je zwieksz o 1;
    jeśli którykolwiek przycisk jest wciśnięty i wyscie >20, to je zmniejsz o 1;

• #11 24 Lut 2012 22:51
    aaadamw
    Poziom 16  

micard napisał:
    Mógłbyś opisać troszkę tajemniczy kawałek kodu:

dla mnie to wygląda jak:
    jeśli nie jest wciśnięty żaden z przycisków, oraz wyjscie <390 to je zwieksz o 1;
    jeśli którykolwiek przycisk jest wciśnięty i wyscie >20, to je zmniejsz o 1;

a jest to tak:
    if(!(PINB&(PRZY1|PRZY2))&&(wyjscie<390))wyjscie+=1;
    jeżeli wciśnięte są oba przyciski oraz wyjście <390 to +1,

if((PINB&PRZY1)&&(PINB&PRZY2)&&(wyjscie>10))wyjscie-=1;
    jeżeli nie wciśnięty jest żaden przycisk oraz wyjście >10 to -1.

• #12 24 Lut 2012 23:36
    micard
    Poziom 13  

hmm... czy to znaczy, że wg. tego programu trzeba wcisnąć oba przyciski naraz aby rozjaśnić i jak tylko się którykolwiek (bądź oba) odpuści, to zaczyna sie ściemniać?

Mógłbyś też napisać skąd się wzięły 22,5us na krok?

Pozdrawiam,

Michał

• #13 25 Lut 2012 11:37
    aaadamw
    Poziom 16  

micard napisał:
    hmm... czy to znaczy, że wg. tego programu trzeba wcisnąć oba przyciski naraz aby rozjaśnić i jak tylko się którykolwiek (bądź oba) odpuści, to zaczyna sie ściemniać?

jeżeli wciśnięte są oba to się rozjaśnia, a gdy w czasie rozjaśniania jeden się wyłączy, to się przestaje rozjaśniać.

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

micard napisał:
    Mógłbyś też napisać skąd się wzięły 22,5us na krok?

połowa okresu przy 50Hz trwa 10ms. Przy zastosowaniu tego typu detekcji zera, przerwanie jest wywoływane około 200us (ten czas zależy od rezystorów przy PC814) przed faktycznym przejściem przez zero. Dla bezpieczeństwa założyłem że od całego półokresu odejmę 1ms.
    Daje do 9ms w których można załączyć triak.
    9ms/400kroków=22,5us.

• #14 28 Lut 2012 11:51
    micard
    Poziom 13  

wielkie dzieki !
    Zabieram się właśnie za swój i pomierzę po jakim czasie mi wyzwala przerwanie.

• #15 21 Maj 2012 20:02
    dancios
    Poziom 9  

jakich elementów trzeba by użyć by uzyskać podobny efekt na zarowkach zasilanych prądem stałym 24/12V?

• #16 23 Maj 2012 10:53
    micard
    Poziom 13  

proponuję pozbyć się Dz, R6 C1
    R5, R8 dobrać tak, aby nie przekroczyć maksymalnego prądu LED detektora

Resztę zostawiłbym bez zmian.
    Jest tylko jedno małe "Ale"

Ponieważ masz niższe napięcie, to prad płynący przez triak się drastycznie zwiekszy - BT138 ma maksymalny prąd 12A, co przy 12V przekłada się na maksymalnie 3 żarówki 35W. Do tego, przzy takim prądzie BT138 będzie się niemiłosiernie grzał (datasheet podaje 17 W mocy rozpraszanej dla 12A i pełnego wysterowania), więc niezbędne jest odpowiedni radiator i najlepiej wymuszone chłodzenie

• #17 30 Cze 2012 21:31
    aaadamw
    Poziom 16  

dancios napisał:
    jakich elementów trzeba by użyć by uzyskać podobny efekt na zarowkach zasilanych prądem stałym 24/12V?

przy prądzie stałym to należałoby zastosować jakiś mosfet i sterować go przy pomocy PWM.

• #18 01 Lip 2012 16:39
    Neverhood
    Poziom 16  

Ile miejsca zajmuje Ci docelowy wsad mikrokontrolera?

• #19 02 Lip 2012 09:40
    aaadamw
    Poziom 16  

Code:

AVR Memory Usage
    ----------------
    Device: attiny13

Program:     406 bytes (39.6% Full)
    (.text + .data + .bootloader)

Data:          6 bytes (9.4% Full)
    (.data + .bss + .noinit)

• #20 02 Wrz 2012 10:22
    Sonku01
    Poziom 11  

Witam,

Czy możesz zamieścić pliki eagle?

Pozdrawiam

• #21 18 Wrz 2012 21:28
    drakston
    Poziom 18  

Co się stanie w momencie gdy detekcja zera zostanie uszkodzona ? prościej mówiąc - nie będa wystawiane impulsy do procesora.

• #23 12 Lis 2012 19:29
    roly
    Poziom 9  

nie generuje Ci taki ściemniacz zakłóceń do sieci?

• #26 18 Lis 2012 20:22
    aaadamw
    Poziom 16  

A w czym te zakłócenia przeszkadzają? Ja nie zauważyłem żeby sprawiało to jakieś problemy. Jutro sprawdzę oscyloskopem czy są jakieś zakłócenia w sieci przez ten ściemniacz.

• #27 18 Lis 2012 22:40
    roly
    Poziom 9  

generalnie tez zabralem sie za budowe takiego sciemniacza i sie troche naczytalem o mozliwych problemach dlatego pytam

• #28 27 Lis 2012 19:41
    mrrudzin
    Poziom 39  

I jak wygląda sprawa zakłóceń?