Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler DC-DC Step-Down z cyfrowym interfejsem sterowania

ghost666 11 Lut 2012 22:16 730 0
 • Kontroler DC-DC Step-Down z cyfrowym interfejsem sterowaniaZarządzanie zasilaniem jest krytycznym fragmentem niezawodnych układów w dzisiejszej elektronice. Mimo to stabilizatory napięcia pozostają nadal jednym z miejsc, do których nie sięga cyfrowe sterowanie w systemie. Niewiele stabilizatorów napięcia pozwala na bezpośrednią kontrolę i konfigurację. W efekcie - projektanci pragnący stworzyć system zasilania, który będzie cyfrowo nadzorowany muszą posługiwać się rozmaitymi układami nie w pełni przystosowanymi do pracy w systemach zasilających - przetwornikami, mikrokontrolerami i sekwencerami, aby zaprogramować nawet najprostsze funkcje. Istnieją oczywiście programowalne przetwornice DC/DC, jednakże są one zaprojektowane do pracy w bardzo specyficznych warunkach, a możliwość kontroli ogranicza się do programowania napięcia wyjściowego.

  Wszystkie te problemy rozwiązuje układ LTC3880. Łączy on w sobie podwójną synchroniczną przetwornicę DC/DC step-down z funkcjonalnością układów zarządzających systemem zasilania. Układ ten pozwala nie tylko na programowanie napięcia wyjściowego, ale także wszystkich parametrów układu, takich jak częstotliwość przełączania, tolerancja napięcia wyjściowego oraz pozwala odczytywać wszystkie istotne parametry pracy układu.

  Napięcie wejściowe przetwornicy opartej o ten kontroler może wynosić od 4,5V do 24V, natomiast napięcie wyjściowe musi zawierać się od 0,5V do 5,5V - tolerancja napięcia wynosi zaledwie 0,5%. Częstotliwość przełączania wynosi od 250kHz do 1MHz) Układ komunikuje się poprzez szynę PMBus opartą o standard I²C. Pozwala ona na odczyt napięcia i prądu wejściowego i wyjściowego, temperatury układu oraz pozwala odczytywać informacje o wszelkich awariach przetwornicy.

  Układ dostępny jest w 40-pinowej obudowie QFN. Producent wycenił go już na %5,35/szt. przy zakupie 1000 sztuk za najtańszą wersję.
  Źródła:
  http://www.linear.com/product/LTC3880