Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowy podgrzewacz wody z grzałkami 400V.

11 Lut 2012 22:16 5818 9
  • Specjalista elektryk
    Czy któryś z kolegów mógłby się podzielić doświadczeniami z podłączania lub eksploatacji hydraulicznych przepływowych podgrzewaczy wody 3f z grzałkami 400V?
    Listwa przyłączeniowa L1, L2, L3 i PE.
    Przyznam, że dotychczas widywałem jedynie produkty z grzałkami 230V z wykorzystaniem żyły N.
    Dziś spotkałem 2 zakresowy podgrzewacz 21KW AEG, którego wydajność nie była porażająca – na zakresie I woda była tylko lekko ciepła.
    Niestety klient nie posiadał instrukcji podgrzewacza, więc nie miałem możliwości jakiejkolwiek analizy tego stanu rzeczy.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Spotkałem się kiedyś z podobnym podgrzewaczem i również temperatura wody była bardzo niska, nawet na drugim zakresie.
    Jak się okazało, ze strony elektrycznej wszystko było prawidłowo, natomiast problem leżał po stronie instalacji wodnej [trzeba było zakręcać jakiś zawór, dokładnie nie pamiętam od czego, nie jestem hydraulikiem ;) ].
    Warto to sprawdzić.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    sebek3 napisał:
    natomiast problem leżał po stronie instalacji wodnej [trzeba było zakręcać jakiś zawór, dokładnie nie pamiętam od czego, nie jestem hydraulikiem :wink: ].

Prawdopodobnie dwa zawory- pierwszy aby zakręcić wodę z np. bojlera, a drugi aby odkręcić wodę na podgrzewacz. Ogólnie podgrzewacze 3-fazowe chyba fajnie się sprawdzają. Sam wpinalem jakiegoś starego, używanego Simensa- dawal prawie wrzątek... Trzeba pamiętać o odpowietrzeniu podgrzewacza.
  • Specjalista elektryk
    Opisaną sytuację napotkałem podczas przypadkowej wizyty, a do dyspozycji miałem jedynie uniwersalny śrubokręt gospodarza domu. :D
    Trzeba będzie chyba tam wrócić, aby założyć cęgi, zmierzyć to co płynie w poszczególnych fazach i otrzymane wyniki przełożyć orientacyjnie na efekt grzania.
    Zanim to się stanie chciałbym wysłuchać opinii tych, którzy takie urządzenia instalowali, bądź użytkują.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Grzałki w takich podgrzewaczach z którymi miałem do czynienia były połączone w Y z izolowanym zerem/punktem wspólnym.
    W przypadku przerwy na jednej fazie moc drastycznie maleje (9/11 z 2/3 czyli ~0.53 mocy znamionowej).

Druga możliwość to padnięty jakiś element regulacji mocy triak/tyrystor lub sterowanie.

Trzecia uszkodzony lącznik ciśnieniowy, ale wtedy podgrzewacz się po prostu nie włącza.

Wizyta z cęgami i jakimś miernikiem uniwersalnym pokaże wszystko co tam się dzieje.

pozdrowienia
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Kolega jarecki86 stwierdza, że grzałki są na napięcie międzyfazowe, muszą byc wowczas połączane w trójkąt. Nie zmienia to rzeczy, gdyż jakiekolwiek uszkodzenie w urządzeniu, jak pisze Marek, daje powyższy efekt. Dodam, że spotykałem się z podobnym zjawiskiem kiedy przy niskim ciśnieniu wody i jej bardzo niskiej temperaturze w okresie mrozów efekt był ten sam. Na I zakresie woda była letnia, choć po sprawdzeniu podgrzewacza nie znalazłem uszkodzeń. Podgrzewacze o wymienionej mocy moim zdaniem nie są najlepszym rozwiązaniem do zastosowania w kabinach prysznicowych. Miałem przypadek tego komfortu w pewnym domu wczasowym, kiedy nie raz poparzyłem d...
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Stawiam jednak na grzałki 240V polączone w Y :D .
    Autor nie pisze czy zaglądał do środka i podejrzewam, ze 400V to tylko napięcie zasilania.
    Czekam na dalsze informacje, bo jak na razie to gama możliwości jest olbrzymia.

Pozdrowienia

To, źle kolega stawia.
    Gdyby tak było to żyła N byłaby niezbędna.
    A jak w pierwszym poście pisze autor nie ma dla niej miejsca w listwie zaciskowej ogrzewacza.[kkas12]
  • Pomocny post
    Moderator
    jarecki 86 napisał:

Dziś spotkałem 2 zakresowy podgrzewacz 21KW AEG, którego wydajność nie była porażająca – na zakresie I woda była tylko lekko ciepła.

Cudów nie ma. Prawdopodobnie grzeje tylko jedna grzałka. Teraz należy znaleźć przyczynę. W zależności od tego, czy ma sterowanie klasyczne czy elektroniczne.
    Znam budowę klasycznego Siemensa 24 kW. Z taką usterką.
    Przyczyną było uszkodzenie membrany czujnika ciśnienia, który nie załączał II stopnia przy zwiększeniu przepływu wody.
    Może też być uszkodzenie styków przełącznika, ale to mało prawdopodobne.
  • Specjalista elektryk
    Wielkie dzięki kol. Marek_Pe, to jest właśnie ten model.
    Jak tylko czas pozwoli, to wrócę tam z miernikami.