Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar relatywnej wilgotności przy pomocy jednego układu.

ghost666 11 Feb 2012 23:22 4956 6
 • Pomiar relatywnej wilgotności przy pomocy jednego układu.Inżynierowie z Linear Technlogy zaproponowali nową aplikację dla ich układu. LTC2991 jest układam zaprojektowanym do monitorowania systemów elektronicznych - temperatury etc oraz sterowania np. wentylatorami chłodzącymi elektronikę. Jest on wyposażony w osiem wejść analogowych, pozwalających na pomiar napięcia lub prądu. Umożliwia to np. pomiar temperatury na 8 zdalnych złączach PN.

  Do pomiaru wilgotności względnej wykorzystano psychrometr. Jest to urządzenie któe do pomiaru wilgotności względnej wykorzystuje dwa termometry, jeden umieszczony w powietrzy, a drugi przykryty wilgotną szmatką. Powietrze opływa oba termometry, a z różnicy temperatur wyznacza się wilgotność względną, korzystając z odpowiednich tabel psychrometrycznych. Można do tego też wykorzystać proste wzory, które umieszczone są w artykule. Aby w ten sposób obliczać wilgotność względną konieczna jest także znajomość ciśnienia. W tym celu w układzie także zintegrowano ciśnieniomierz. Jako ciśnieniomierz wybrano element NPP301-100 firmy Novasensor. Jest to układ mostka pomiarowego, zatem mierzone jest napięcie różnicowe, z którego obliczane jest ciśnienie. Schemat układu pokazany jest na obrazku poniżej.  Pomiar relatywnej wilgotności przy pomocy jednego układu.


  Do pomiaru temperatury wykorzystano dwa tranzystory (Q1 i Q2). Inżynierowie Linear Technology proponują wykorzystanie taniego tranzystora MMBT3904. Wykorzystanie tych tranzystorów gwarantuje dokładność pomiaru temperatury rzędu ±1°C. Sensor ciśnienia obsługują dwa wejścia analogowe w układzie, tak aby możliwy był różnicowy pomiar napięcia. Napięcie niezrównoważenia tego czujnika wynosi 20mV/1V napięcia zasilania przy 100kPa (ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza wynosi ok 101.325kPa). Jako że LTC2991 jest w stanie mierzyć także swoje napięcie zasilania to możliwy jest pomiar napięcia zasilania mostka w układzie do pomiaru ciśnienia, co z kolei redukuje błąd pomiarowy pomiaru ciśnienia, wprowadzany przez napięcie pobudzające mostek. Wszystkie te zabiegi pozwalają osiągnąć całkiem wysoką dokładność. Wykres dokładności oceny wilgotności względnej pokazany jest na poniższym obrazku:

  Pomiar relatywnej wilgotności przy pomocy jednego układu.


  Odczyt wszystkich zmierzonych wartości jest niezwykle prosty i odbywa się poprzez szynę I²C. Użytkownicy wyposażeni w układ demonstracyjny QuikEval™ II (DC590B) mogą zautomatyzować cały pomiar łącząc stworzony psychrometr z tą płytką. Oprogramowanie QuikEval™ II które normalnie zezwala na pomiary temperatury za pomocą użytego tutaj układu zawiera ukrytą możliwość - Easter Egg - automatyczne obliczanie wilgotności zmierzonej za pomocą tego psychrometru.
  Źródła:
  Artykuł po angielsku (PDF) http://cds.linear.com/docs/LT%20Journal/LTJournal-V21N4-07-di-LTC2991-LeoChen.pdf
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11088 posts with rating 9403, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #3
  austin007
  Level 17  
  Pomiar psychometryczny jest dokładny, zwłaszcza na skrajach zakresów. Ale o bezobsługowości w ogóle trudno mówić....
  Regularnie dbać o nawilżenie drugiego termometru?... chyba w pojedynczych pomiarach czy laboratoriach, a nie automatyce. Paradoksalnie w tłumaczeniu jest
  ghost666 wrote:
  LTC2991 jest układam zaprojektowanym do monitorowania systemów elektronicznych
  Trudno mi sobie to wyobrazić.
 • #4
  ghost666
  Translator, editor
  austin007 wrote:
  Paradoksalnie w tłumaczeniu jest
  ghost666 wrote:
  LTC2991 jest układam zaprojektowanym do monitorowania systemów elektronicznych
  Trudno mi sobie to wyobrazić.


  Proponuję przeczytać artykuł :). Sam układ scalony jest właśnie do takich pomiarów przewidziany, w tej aplikacji oczywiście nie, no ale nie o tym pisałem.
 • #5
  austin007
  Level 17  
  Nie jest to zarzut w stronę samego tłumaczenia naturalnie, lecz dużej niefunkcjonalności tego typu pomiaru w automatyce.
 • #6
  ghost666
  Translator, editor
  austin007 wrote:
  Nie jest to zarzut w stronę samego tłumaczenia naturalnie, lecz dużej niefunkcjonalności tego typu pomiaru w automatyce.


  W 100% się zgadzam, ta nota aplikacyjna pokazuje jedynie jak można wykorzystać ten układ w ogólności :).
 • #7
  User removed account
  Level 1