Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dyskretny korektor postawy - pajączek

kya 12 Lut 2012 01:35 2753 15
 • #1 12 Lut 2012 01:35
  kya
  Poziom 2  

  Jak spora część populacji informatyków mam problemy z prawidłową postawą. Zapewne większość osób kojarzy korektor postawy - pajączek. Może nadaje się to ale dla dziecka siedzącego w domu. Do pracy trochę wstyd z takim czymś iść, a w domu, to głównie śpię więc stosowanie czegoś takiego nie ma racji bytu. Są dostępne dyskretne pajączki z tym, że nie powodują one odruchu trzymania prostej postawy a tylko uniemożliwiają w pewnym sensie garbienie, co może prowadzić do osłabienia mięśni. Przydał by się pajączek ale z dyskretniejszym sygnałem niż dźwiękowy. Pierwsza myśl to przerobienie standardowego pajączka tak, żeby zamiast wydawać dźwięk lekko pieścił ;) prądem. Z tym że ciężko chyba o źródło zasilania które będzie wystarczająco silne, małe i nie będzie przesadnie drogie w eksploatacji. Ma ktoś może pomysł jak przerobić owego pajączka tak, aby sygnał był dyskretny? Przyszła mi do głowy też wysoka temperatura, no ale to się wiąże z kolei z ryzykiem poparzeń.

 • #2 12 Lut 2012 03:10
  lowbird
  Poziom 23  

  Wibracje typu telefon komórkowy. Dość ciche i wystarczy, aby poczuć błąd postawy.

 • #3 12 Lut 2012 14:31
  kya
  Poziom 2  

  Dobry pomysł :) Dzięki :)

 • #4 12 Lut 2012 15:44
  Madrik
  Moderator Robotyka

  A ja bym radził ergonomiczne krzesło i przerobić stanowisko pracy tak, żeby prawidłowa postawa była postawą najbardziej optymalną. Na dłuższą metę to lepsze rozwiązanie, niż ciągłe pamiętanie o niegarbieniu się.

 • #5 13 Lut 2012 08:40
  kya
  Poziom 2  

  Wiadomo, że tak było by najlepiej, ale niestety nie mam wpływu na moje stanowisko pracy, chyba, że zmiana firmy, ale na razie mi tu dobrze ;)

 • #6 13 Lut 2012 09:12
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Organizacja stanowiska pracy to jeden z kluczowych obowiązków moralnych pracownika. ;) Pracodawca wiadomo - wisi mu to, byle tanio i robotę zrobić.

  Ale to pracownik się męczy. Czasem należy zatem trochę zainwestować w siebie.
  Np. w kawałek deski, który uniesie monitor, lub jakąś półeczkę. Czasem są to centymetry poprawek. A znacznie podnoszą komfort pracy.

 • #7 13 Lut 2012 09:20
  kya
  Poziom 2  

  gorzej jak pracujesz w open space, a o monitor do laptopa próbujesz się doprosić pół roku, a własnego sprzętu przynosić nie wolno. Ale koniec dyskusji bo się niezły OT robi ;)

 • #8 19 Lut 2012 18:11
  soliton.pg
  Poziom 8  

  Możesz też zrobić sygnalizację optyczną zamiast dźwiękowej. Jakaś lampka która będzie dawała po oczach jak się zgarbisz.

 • #9 21 Lut 2012 13:33
  gwidon997
  Poziom 24  

  Ja bym tam wsadził przetwornice z lampy błyskowej aparatu, ona potrafi "kopnąć".

 • #10 09 Sty 2017 21:55
  drkn
  Poziom 2  

  Witam

  Też mam problem z dyskrecją pajączka w pracy i dlatego mam pomysł odnośnie tematu powyżej, ale nie wiem czy to jest technicznie możliwe.

  A więc , zakupiłem standardowego pajączka, który ma w środku baterie i sygnał dźwiękowy ( nie wiem o jakich parametrach ale mogę go rozebrać i tu napisać). I tak sobie pomyślałem, że można by zastąpić głośniczek wibratorem z Noki 3310, bo taką mam. Wiem że jest ten wibrator jest łatwo demontowany z tej Noki.

  I teraz jest pytanie czy wszelkie sprawy prądowe, napięciowe przejdą jak podepnę zamiast głośnika ten właśnie mały wibrator?
  Jeśli nie tak zrobić żeby zastąpić głośniczek wibratorkiem? Wszelkie sprawy z zamocowaniem dam sobie radę, ale na elektronice się nie znam.

 • #11 10 Sty 2017 01:33
  HD-VIDEO
  Poziom 34  

  Umieść zdjęcia tej płytki, z obu stron.

  Głośnik, może być głośnikiem a sygnał generowany z płytki elektroniki, lub głośnik może być przetwornikiem z generatorem, wtedy z płytki jest wysyłany sygnał o jego załączeniu.

 • #12 10 Sty 2017 04:56
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 41  

  Była i tresura psów i odbiór szpiegowskiej korespondencji impulsami napięciowymi. :D (Janusz Wojciechowski) Nie takie to trudne w realizacji. A i Szef niczego nie zauważy. :D

 • #13 11 Sty 2017 22:54
  drkn
  Poziom 2  

  A więc płytka wygląda nie skomplikowanie. Jest zasilana dwoma bateryjkami o oznaczeniu LR 1130.
  W tym filmie jest przedstawiony ów pajączek jaki tutaj pokazałem
  https://www.youtube.com/watch?v=LeelDea4-d8

  dyskretny korektor postawy - pajączek dyskretny korektor postawy - pajączek

 • #14 13 Sty 2017 06:49
  HD-VIDEO
  Poziom 34  

  Jak w reklamie pajączka "druga generacja elektroniki"

  To jest ta druga opcja, czyli tutaj zamiast głośnika blaszka piezo ale generatorem jest ta czarna kropka.


  Sygnał jest modulowany, nie wiadomo nic o wyjściu sygnału prawdopodobnie jest jako wzmacniacz z wyjściem przeciwsobnym, można spróbować wyciągnąć ten sygnał wyprostować go, po tranzystorze sterować wibratorem...


  A lepiej sobie zaprojektować samemu nową płytkę z wibracją.

 • #15 13 Sty 2017 07:57
  drkn
  Poziom 2  

  Skoro tak, to czy mógł bym poprosić o narysowanie takiego układu wraz z częściami do kupienia. Zrobił bym go domowym sposobem jakoś. Nie jestem elektronikiem ale jak będę miał części ( ze sklepu elektronicznego ) to bym sam sobie złożył. Myślę też że dobrze by było zrobić w tym obiegu jakiś wyłącznik aby wyłączyć całego pajączka, choć by nawet na czas zakładania.

  z góry dziękuję

 • #16 15 Mar 2017 19:45
  drkn
  Poziom 2  

  A więc po 2 miesiącach udało mi się stworzyć pajączka, a właściwie jego ulepszoną wersje. Poniżej opiszę jak to zrobiłem.

  dyskretny korektor postawy - pajączek
  A więc użyłem do tego vibratora od Arduino (Grove - Vibration Motor) który potem zamontowałem w koszyczku na 4 baterie AA, montując tylko dwie baterie w tym układzie uzyskałem około 3V , czyli tyle ile potrzebuje moduł vibratora do zasilenia. W miejsce pozostałych dwóch baterii zamontowałem ów układ, wykorzystując pajączka, a właściwie jego przycisk który włącza cały układ dzięki napięciu się pasków pajączka mogłem sterować vibratorem. w pajączku odłączyłem te wszystkie baterie i moduł głośniczka a zamiast tego dolutowałem do ścieżek przed i za przyciskiem mój moduł z wibratorem ( było to bardzo trudne ale udało mi się).

  I w ten sposób mogę używać mojego pajączka wszędzie , a jeśli ona zabrzęczy to wygląda to jak by mi telefon w kieszeni wibrował.
  koszt całego przedsięwzięcia wyniósł mnie około 30 zł + doliczyć koszty pajączka.
  W razie czego służę pomocą.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME