Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory wylały na płycie głównej

12 Lut 2012 09:48 2612 12
  • Poziom 28  
    Witam
    Wczoraj podczas przekładania płyty głównej do nowej obudowy zauważyłem że dwa kondensatory w pobliżu procesora wylały się trochę i spęczniały od góry.
    Ten poniżej wylał bardziej gdyż odskrabałem kawałek tego co wyciekło ze ścianki kondensatora(widać okrągłą pozostałość).
    Ile taka płyta jeszcze pochodzi i jeżeli padną całkiem jakie mogą być tego konsekwencje?

Kondensatory wylały na płycie głównej Kondensatory wylały na płycie głównej Kondensatory wylały na płycie głównej Kondensatory wylały na płycie głównej
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeżeli potrafisz (płyta wielowarstwowa!) wymień natychmiast jeżeli nie wymień płytę możliwość uszkodzenia wielu elementów.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    By trzeba te kondensatory wymienić (wszystkie 4). Jak zostawisz tak jak jest pewnego dnia może zacząć się komputer restartować, o ile już się nie restartuje albo komputer się nie włączy albo (nie chce być złym prorokiem) płyta się uszkodzi. Trudno spekulować, nikt nie może przewidzieć co się dokładnie stanie. Dla świętego spokoju zalecam wymianę.
  • Poziom 26  
    Nawet jej nie podłączaj. Płyta może też odejść na tamten świat i pociągnąć coś ze sobą...
  • Poziom 28  
    Przy tej płycie miałem jakiś zasilacz no name 350W, później zakupiłem kolejny nie lepszy IBOX 400W, aktualnie właśnie przy zmianie nowej obudowy zakupiłem również nowy zasilacz, Tansced Valeo 600W.
    Czy to stało się przez wadliwy zasilacz?
    Co znaczy że płyta jest wielowarstwowa? Dam to do roboty zaprzyjaźnionemu elektrykowi ale wcześniej chcę się go zapytać czy podoła temu i dokładnie wytłumaczyć na co ma się nastawić.
  • Poziom 18  
    Zasilacz mógł być przyczyną takiego stanu kondensatorów, mogły one się uszkodzić również poprzez wysoką temperaturę, więc warto zadbać o dobrą wentylacje obudowy (dodatkowy wentylator w obudowie). Płyta wielowarstwowa jak sama nazwa wskazuje posiada kilka warstw ścieżek. Dla elektronika wymiana kondensatorów to "bułka z masłem", grunt żeby wlutował kondensatory o takich samych parametrach.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    LysyOsw napisał:
    Nawet jej nie podłączaj. Płyta może też odejść na tamten świat i pociągnąć coś ze sobą...

E tam, bez przesady - nie wystartuje jedynie przetwornica zasilająca CPU.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Pojemność musi być ta sama, napięcie może być wyższe.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Kamil1755 napisał:
    zaś na płycie głównej biegun ujemny jest najczęściej zamalowany na biało.

Jak widzisz, na tej płycie głównej na biało jest oznaczony plus...
  • Poziom 28  
    Dziękuję za pomoc, uważam że problem został rozwiązany.