Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podział Internetu przez WiFi

DooOmino12 12 Feb 2012 10:54 1731 17
Telkom Telmor
    DooOmino12
    Level 22  
    Mam zamiar zakupic internet 4 lub 6 mb na wspolke z sasiadem, ale nie wiem jak mu ten sygnal nadawac, tzn mam aktualnie router w domu ale to raczej bedzie duza strata na laczu, dodam ze do sasiada mam kolo 100metrow, nie ma na drodze zadnych drzew i td, wiec co najlepiej do tego zakupic?
  • Telkom Telmor
    kotek34
    Level 13  
    Kup dwa urzadzenia pracujace w pasmie 5Ghz, np. Ubiquiti Loco M5
  • Telkom Telmor
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    DooOmino12 wrote:
    dlaczego na 5 a nie na 2,4? aktualnie mam caly sprzet na 2,4

Zależy jak wygląda zaszumienie (ilość nadajników) w twojej okolicy. Zainstaluj inSSIDer i sprawdź ile masz tam nadajników. Możliwe że locoM5 trochę na wyrost. Choć wybór sprzętu jak najbardziej poopieram (stabilne i proste w konfiguracji). Założysz i zapomnisz że masz łącze radiowe.
    DooOmino12
    Level 22  
    a antene jaka? jakas bazowa?

Dodano po 1 [minuty]:

mieszkam "na wsi" wiec mi lapie dwa nadajniki tylko, wiec z tym raczej problemu nie bedzie
    jimasek
    Urządzenia Nanostaion to zintegrowana antena z access pointem. Aby stworzyć "linka" potrzebujesz tylko 2xnanostation+skrętkę+uchwyt to ściany.
    jimasek
    Oczywiście że się znajdzie. Możesz kupić dwa accaess pointy np. WA500g do tego jakieś anteny panelowe i też będziesz miał linka, choć na pewno nie tak stabilny i bardziej kłopotliwy w montażu. Urządzenia musisz schować w jakiś puszkach hermetycznych, pociągnąć kabel do anteny i podłączyć do urządzeń w domu.
    kotek34
    Level 13  
    Mozesz kupic uzywane Loco5 albo Nanostation5, za okolo 100zl mozna wyrwac komplet z zasilaczem POE (jedna sztuka), wiec okolo 200zl + wysylka za calosc.
    kotek34
    Level 13  
    Uchwyty, kilka metrow skretki, zasilacze POE

W jednemy mieszkanie montujesz, spinasz do jednego z routerow ktory masz, do tego routera wpinasz to lacze od dostawcy i masz Wifi w domu i link do sasiada.

U sasiada montujesz drugie urzadzenia i teraz albo wpinasz od razu komputera przewod, albo sprzedajesz sasiadowi swoj drugi router i on tez robi sobie Wifi.
    jimasek
    DooOmino12 wrote:
    dobra dajmy, ze kupie Nanostation5, do tego co jeszcze potrzebuje?

Jeżeli będziesz brał internet poproś dostawcę o router bezprzewodowy, więc po jednej stronie sprawa załatwiona. U sąsiada będzie z nanostation "kabelek" więc możesz zakupić router bezprzewodowy z portem WAN-owym np. TP-link WR543g, WR740N, D-link Dir300,
    Jeszcze na marginesie rozprowadzenie neostrady czy netii poza posesję jest nie zgodna z umową którą podpiszesz ;) z dostawcą.
    DooOmino12
    Level 22  
    Ale ja wezme internet radiowy 6 mb i podziele sie z sasiadem (taniej wyjdzie) Teraz sie dowiedzialem, ze sasiad ma jakas antene (dawniej mial radiowke) i mysle zeby to jakos zrobic aby nie musial nowego sprzetu kupywac
    jimasek
    DooOmino12 wrote:
    Ale ja wezme internet radiowy 6 mb i podziele sie z sasiadem (taniej wyjdzie) Teraz sie dowiedzialem, ze sasiad ma jakas antene (dawniej mial radiowke) i mysle zeby to jakos zrobic aby nie musial nowego sprzetu kupywac

Przy tej odległości i braku przeszkód spokojnie się da coś zrobić.
    jimasek
    DooOmino12 wrote:
    a wiec jaka antene czy cos JA mam zakupic aby sasiad ta swoja antena odbieral spokojnie internet.?

Samą anteną nic nie odbierze :(
    Zrób może spis i foto tych urządzeń. U ciebie wystarczy router od dostawcy, access point oraz antena panelowa zewnętrzna zamontowana w takim miejscu aby "widzieć" antenę sąsiada.
    kotek34
    Level 13  
    A te 6Mb radiowo to masz zamiar odbierac ta Yagi 19 i routerkiem, tak?

Chcecie to zrobic po kosztach to robcie, tylko miejcie pretensje do samych siebie jak z 6Mb zrobi sie 0.5 a z pingow dwucyfrowych, cztero.

Pozdrawiam!