Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu

Maciekkk23 12 Lut 2012 11:37 12668 12
  • #1 12 Lut 2012 11:37
    Maciekkk23
    Poziom 2  

Witam,
    Zakupiłem 3 pokojowe mieszkanie w starym bloku z lat 50. Niestety instalacja elektryczna była aluminiowa, więc przy remoncie zdecydowałem się na zmianę przewodów na miedziane. Stara instalacja w mieszkaniu była puszczona na 2 obwody – jeden na gniazda prądowe a drugi na oświetlenie. Całość zabezpieczona dwoma zwykłymi korkami wkręcanymi po 16A każdy. Instalacja 2 żyłowa L i N. W łazience i w kuchni o dziwo znajdowały się gniazda z uziemieniem, do których prowadził oddzielny przewód niby PE – ale po skuciu tynku i wyciągnięciu przewodu okazało się, że prowadzi on tylko od łazienki do kuchni i nie ma żadnego połączenia z żadnym uziemieniem. Główny przewód z prądowy wchodzi do mieszkania z klatki i jest on już miedziany chyba 3,5 mm grubości. Przewód ten wchodzi od razu do licznika, ponieważ licznik znajduje się w mieszkaniu. Po odmontowaniu licznika z bezpiecznikami od ściany zauważyłem że przewód jest 3 żyłowy i posiada nigdzie nie podłączony przewód PE. Na klatce schodowej znajduje się osobny wyłącznik do mojego mieszkania. Dziwna sytuacja zdarzyła mi się, gdy próbowałem wykręcić starą żarówkę, która się ukręciła i spowodowała zwarcie. Zastanawiające dla mnie jest to iż po zwarciu, nie wyrzuciło bezpiecznika w mieszkaniu ani na klatce lecz w głównej rozdzielni przy piwnicy, odcinając prąd wszystkim mieszkaniom w pionie. Niestety rozdzielnia zamknięta była na kłódkę i musiałem dzwonić po elektryka ze spółdzielni mieszkaniowej aby przyjechał i włączył prąd.

1. Czy jak zastosuje w nowej instalacji, bezpieczniki różnicowe to w przypadku zwarcia, korki wyrzucać będzie tylko w moim mieszkaniu?
    2. Proszę o pomoc w dobraniu elementów do mojej skrzynki rozdzielczej – tzn. ile bezpieczników i jak najlepiej je pop odłączać.

Nowa instalacja:
    Gniazda – ilość puszek do gniazd prądowych w pomieszczeniu
    Oświetlenie – ilość lamp w pomieszczeniu
    Przewody 2,5 i 1,5 – ilość obwodów trafiających do skrzynki rozdzielczej

Gniazda Oświetlenie Przewody 2,5mm Przewody 1,5mm
    Przedpokój 2 1 1 1
    Salon 4 3 1 1
    Sypialnia 4 1 1 1
    Pokój 6 1 1 1
    Kuchnia 4 1 2 1
    Łazienka 2 2 1

SUMA 22 9 7 5

Kuchnia i łazienka mają na wspólnym obwodzie oświetlenie.
    W kuchni będzie lodówka i piekarnik elektryczny, a w łazience pralka.
    Do skrzynki dochodzi jeszcze przewód od dzwonka, więc może jakiś osobny mały bezpiecznik?

Posty scaliłem po usunięciu bzdurnej i szkodliwej porady. [Łukasz]

Wszystkie przewody są trzy żyłowe. Przewody 2,5mm do gniazd prądowych i 1,5mm na oświetlenie.
    Obwodów zrobiłem ta dużo, ponieważ nie chciałem mieć w żadnym miejscu dodatkowych puszek. Jedyne połączenia są w puszkach gniazd i przełączników oświetlenia.

0 12
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 12 Lut 2012 12:34
    Miniax
    Poziom 30  

Pierwsze pytanie jaki kolega posiada układ sieci, bo z opisu wynika, że TT ?

1
  • #3 12 Lut 2012 12:48
    karolq
    Poziom 21  

Cytat:
    Po odmontowaniu licznika z bezpiecznikami od ściany zauważyłem że przewód jest 3 żyłowy i posiada nigdzie nie podłączony przewód PE

A ZE to o tym wie?

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 12 Lut 2012 13:02
    Maciekkk23
    Poziom 2  

Nie mam żadnych informacji o układzie sieci. Zapewne musiał bym wystosować zapytanie do spółdzielni. Zakładam że TT lub TN-C.

Dodano po 2 [minuty]:

Licznik z bezpiecznikami na panelu - przewodów nie rozłączałem, pląb nie zrywałem - odkręciłem sam panel od ściany na którym wszystko się trzyma.

0
  • #5 12 Lut 2012 13:18
    mrst
    Poziom 18  

Maciekkk23 napisał:
    Zapewne musiał bym wystosować zapytanie do spółdzielni. Zakładam że TT lub TN-C.

Zapewne będziesz musiał lub do ZE.

Maciekkk23 napisał:

1. Czy jak zastosuje w nowej instalacji, bezpieczniki różnicowe to w przypadku zwarcia, korki wyrzucać będzie tylko w moim mieszkaniu?

Nie różnicowe tylko nadmiarowoprądowe.

A jakie są zabezpieczenia na klatce? A w głównej rozdzielni?

Na pewno poradzisz sobie z wykonaniem tej instalacji?

0
  • #6 12 Lut 2012 13:58
    tols
    Poziom 13  

Zapewne w głównej rozdzielni jak i na klatce są zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe o charakterystyce B, u Ciebie topikowe. Przy zwarciach niejednokrotnie wyłączają one szybciej niż topikowe - stąd taka sytuacja. Widzę, że należałoby całą instalację elektryczną budynku poddać przebudowie. Widocznie potrzebny będzie fachowiec z prawdziwego zdarzenia. Dotyczy to również Twojego problemu. instalację w mieszkaniu wykonasz, lecz z rozdzielnicą jak i pomiarem radzę zwróć się do fachowca, nie odkręcaj licznika, nie wróż z przewodów. Uprawniony elektryk uzyska w zakładzie energetycznym pozwolenie o rozplombowanie licznika, wtedy będzie można wymienić pion i zgodnie z istniejącym układem sieci zastosować urządzenia do ochrony przeciwporażeniowej ew. i przepięciowej Twej instalacji mieszkaniowej.

0
  • #7 12 Lut 2012 14:16
    remik_l
    Poziom 29  

Może fragment tego rozporządzenia Ci pomoże.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    (Dz. U. Nr 75, poz. 690)

Rozdział 8
    Instalacja elektryczna

§ 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.

2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody:
    - oświetlenia,
    - gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia,
    - gniazd wtyczkowych w łazience,
    - gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni
    - oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

§ 189. 1. Pomieszczenia w mieszkaniu należy wyposażać w wypusty oświetleniowe oraz w niezbędną liczbę odpowiednio rozmieszczonych gniazd wtyczkowych.

0
  • #8 12 Lut 2012 22:50
    slawekx
    Poziom 28  

Maciekkk23 napisał:
    Nie mam żadnych informacji o układzie sieci. Zapewne musiał bym wystosować zapytanie do spółdzielni. Zakładam że TT lub TN-C.

Dodano po 2 [minuty]:

Licznik z bezpiecznikami na panelu - przewodów nie rozłączałem, pląb nie zrywałem - odkręciłem sam panel od ściany na którym wszystko się trzyma.

Przy takich założeniach to jedyna rada wezwać elektryka z uprawnieniami.

0
  • #9 21 Cze 2012 11:57
    Swist80
    Poziom 1  

Witam,

Mamy takie pytanie czy w obrębie jednego obwodu można łączyć w puszcze przewody o różnej średnicy (tj. 3x1,5 z 3x1). Chodzi o obwód oświetleniowy w którym potrzebuje poprowadzić przewód na znaczną odległość do jednej małej lampki (50W). Instalacja jest w mieszkaniu.

Pozdrawiam,
    Michal

0
  • #10 21 Cze 2012 14:39
    Miniax
    Poziom 30  

Swist80 napisał:
    Witam,

Mamy takie pytanie czy w obrębie jednego obwodu można łączyć w puszcze przewody o różnej średnicy (tj. 3x1,5 z 3x1). Chodzi o obwód oświetleniowy w którym potrzebuje poprowadzić przewód na znaczną odległość do jednej małej lampki (50W). Instalacja jest w mieszkaniu.

Pozdrawiam,
    Michal

Można, pod warunkiem, że w miejscu gdzie jest zmiana przekroju zastosuje się odpowiednie zabezpieczenie.

0
  • #11 21 Cze 2012 15:09
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Przecież nie założy odpowiedniego zabezpieczenia w puszce łączącej te różne przewody o innych przekrojach.

Dlatego zabezpieczenie musi być adekwatne do najsłabszego odcinka/miejsca instalacji,
    w tym przypadku bierzemy pod uwagę ten mniejszy przekrój.

0
  • #12 21 Cze 2012 15:31
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 21 Cze 2012 16:15
    Miniax
    Poziom 30  

ele_pp napisał:
    Witam.

Przecież nie założy odpowiedniego zabezpieczenia w puszce łączącej te różne przewody o innych przekrojach.

Dlatego zabezpieczenie musi być adekwatne do najsłabszego odcinka/miejsca instalacji,
    w tym przypadku bierzemy pod uwagę ten mniejszy przekrój.

Oczywiście, dzięki za sprostowanie ;)

0