Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Acer - pstrykał i po kilku miesiącach padł

matis057 12 Lut 2012 12:16 3608 12
  • #1 12 Lut 2012 12:16
    matis057
    Poziom 33  

Witam, mam laptopa Acer Extensa 7630Z - już dawno po gwarancji.
    Pewnego dnia podczas pracy na nim usłyszałem dziwne "pstrykanie". Pstrykał tak dziwnie co sekundę i po jakimś czasie przestawało. Po kilku miesiącach podczas pisania czegoś musiałem wyjść na 5 minut. Po powrocie laptop już nie działał. Brak reakcji na klawisz zasilania, brak reakcji przy wkładaniu baterii bądź zasilacza. Po prostu padł. Rozmontowałem go i na płycie głównej nie widzę żadnych uszkodzeń. Czy może ktoś miał taki problem i jest w stanie mi pomóc?

0 12
  • #2 12 Lut 2012 12:49
    dipol
    Poziom 33  

Gniazdo zasilania oraz dwa rezystory SMD- ostatnio koledze robiłem ominąłem na sztywno przylutowałem zasilacz i pracuje laptop miał 5 lat a wypalił się plus(połączenie) w płycie z gniazda zasilania. Miał podobne objawy jak opisujesz.
    Pozdrawiam!

0
  • #3 12 Lut 2012 13:18
    matis057
    Poziom 33  

Dziękuję za odpowiedź. Czy mógłby kolega mi określić na zdjęciu, które rezystory mam wymienić?

0
  • #4 12 Lut 2012 15:29
    Świr
    Poziom 34  

Wrzuć zdjęcie gniazda "od góry". Też mnie ciekawi, jakie to rezystory zostały wymienione. Może kolega podać oznaczenie płyty głównej z tego laptopa? I czy dociera w ogóle zasilanie do płyty głównej?

0
  • #5 12 Lut 2012 16:25
    REVISOR
    Poziom 25  

Jak kolega wyżej pisze przydała by się fotka drugiej strony płyty. Proponuję także sprawdzić element oznaczony jako pf1 jest to bezpiecznik polimerowy oraz pd11 jest to dioda, która lubi zrobić zwarcie. Często jednak gniazda zasilania potrafią się mechanicznie poluzować lub wypalić styki w nim i czasem może dojść do całkowitej przerwy elektrycznej w złączu lub z braku dobrego kontaktu dosłownie złącze się topi.

0
  • #6 12 Lut 2012 19:29
    matis057
    Poziom 33  

Witam, wstawiam zdjęcie "góry" płyty głównej.
    Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak mam wymienić rezystorki? Są dosyć małe i nie wiem jak to odlutować i na jakie wymienić. Na SMD się nie znam za bardzo...
    I gdzie znajduje się pf1, bo niezbyt widzę.

0
  • #7 13 Lut 2012 01:57
    Świr
    Poziom 34  

A ja dalej proszę o symbol płyty...

0
  • #8 13 Lut 2012 09:59
    matis057
    Poziom 33  

DAOZY2MB6F1
    REV:F

0
  • #9 13 Lut 2012 14:28
    henex
    Poziom 11  

Częsta awaria na tych płytach to przerwa na elemencie PD7 (dioda zabezpieczająca podłączenie zasilacza o odwrotnej polaryzacji), w ostateczności można zewrzeć anodę z katodą.

0
  • #10 13 Lut 2012 14:33
    Świr
    Poziom 34  

Po wpięciu zasilacza, powinieneś mieć napięcie na elementach: PC7 PC8 PC9. Dalej na tej linii jest bezpiecznik PF7 i cewki PL7 i PL8. Odszukaj te elementy i sprawdź czy jest na nich napięcie. Jeśli jest, sprawdź czy jest napięcie na tranzystorze PQ9.

0
  • #11 14 Lut 2012 15:15
    reSTART
    Poziom 15  

henex napisał:
    Częsta awaria na tych płytach to przerwa na elemencie PD7 (dioda zabezpieczająca podłączenie zasilacza o odwrotnej polaryzacji), w ostateczności można zewrzeć anodę z katodą.

Kolego, postępując według tej "porady" ktoś może sobie spalić zasilacz, bo zwarcie anody z katodą powoduje zwarcie plusa z minusem zasilania. Dioda zabezpieczająca nie jest potrzebna do poprawnej pracy laptopa. Ona tylko powoduje, że podłączając zasilacz o odwrotnej polaryzacji, na płytę nie pójdzie napięcie bo cały prąd przepływa wtedy przez tę właśnie diodę, co chroni płytę główną przed uszkodzeniem.
    Poniżej przykładowy schemat z Asusa ilustrujący to co napisałem (dioda zaznaczona żółtym):

0
  • #12 14 Lut 2012 15:35
    Świr
    Poziom 34  

Dioda PD7 nie jest podłączona pomiedzy + a - zasilania. Anodę ma wpiętą do PL8 a katodę do PR14. Nie zwiera zasilacza, a działa jako zawór, więc zasilaczowi nic nie grozi. Mimo wszystko nie należy jej zwierać.

0
  • #13 14 Lut 2012 15:51
    reSTART
    Poziom 15  

Dogrzebałem się do schematu tego Acera, faktycznie, PD7 nie zwiera plusa z minusem tylko następna za nią PD11.

0
  Szukaj w 5mln produktów