Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz do mikrofonu dynamicznego szybko i tanio.

kulfon16 12 Lut 2012 16:33 4426 8
  • Przedwzmacniacz do mikrofonu dynamicznego szybko i tanio.
    Chciałbym zaprezentować własnoręcznie wykonany przedwzmacniacz mikrofonowy.
    Potrzeba zrodziła się gdy zacząłem nagrywać wokale pod bit, najpierw nagrywałem w studio znajomego (amatorskim) ale w końcu spróbowałem własnych sił ;) Załatwiłem mikrofon dynamiczny (firmy krzak, ale na początek wystarczy), i okazało sie, że mikrofon ma za słaby sygnał wyjściowy. Wszedłem więc w google i znalazłem schemat:
    Przedwzmacniacz do mikrofonu dynamicznego szybko i tanio.

Najpierw został zrealizowany "na pająka", ale brumił bo nie był uziemiony. Po jakimś czasie postanowiłem że złoże go na płytce. Kupiłem więc wszystkie części (17zł)
    i zabrałem sie za budowe. Nie jest to może jakiś cud techniki ale sprawdza sie przy nagrywkach i to jest ważne. Obudowa jest z odzysku z jakiegoś wzmacniacza samochodowego który niestety spłonął. Estetycznie wiem że wyszło strasznie słabo, ale tylko tak mogłem to zrobić w swoim warsztacie ;)
    Jak nagram nowy track to udostępnie próbke dźwięku.
    Wszystkie komentarze mile widziane te dobre jak i te złe ;)

Przedwzmacniacz do mikrofonu dynamicznego szybko i tanio. Przedwzmacniacz do mikrofonu dynamicznego szybko i tanio. Przedwzmacniacz do mikrofonu dynamicznego szybko i tanio. Przedwzmacniacz do mikrofonu dynamicznego szybko i tanio. Przedwzmacniacz do mikrofonu dynamicznego szybko i tanio.

Fajne!
  • #2 12 Lut 2012 17:47
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Lut 2012 18:41
    galica7
    Poziom 26  

Dużo szumów wprowadza ten przedwzmacniacz??Czy napięcie zasilania jest ważne??W sensie jest duża rozpiętość 6-30V i czy zmienia coś podniesienie lub obniżenie napięcia zasilania.Osobiście korzystam z przedwzmacniacza wbudowanego w mixer ale coś takiego zawszę się może przydać ;D

• #4 12 Lut 2012 21:44
    kulfon16
    Poziom 13  

Wiem że odkryć tutaj nie ma... I jak napisał dj-matyAS nie wyszło to rewelacyjnie, ale zależało mi tylko na tym żeby spełniało swoją funkcję. jeżeli chodzi o szumy, to jako takich nie słysze... Jestem amatorem w nagrywaniu wokalu ale wydaje mi sie że jak na "podziemne" wymagania to wystarcza ;) A podniesienie czy obniżenie napięcia nie ma większego wpływu na wzmocnienie, większy wpływ miałaby zmiana wartości elementów. Moim zdaniem do mikrofonu 600ohm takie wzmocnienie jest wystarczające aby nagrać wokal do bitu ;)

• #5 12 Lut 2012 22:03
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 13 Lut 2012 16:18
    kulfon16
    Poziom 13  

Wymiana baterii to akurat najmniejszy problem, używam tego w pseudo studio więc śrubokręt jest zawsze pod ręką. A to że kondensator jest odwrotnie - nie dopatrzenie autora schematu a ja sam na to nie wpadłem... Nie jestem zagłębiony aż tak w elektronike.
    A przewód z tyłu to niestety wyjście które podłącza sie pod wejście liniowe w PC ;p
    Wiem że szału nie ma i że mogłem zrobić to porządniej, ale chodziło mi tylko o to żeby było szybko i tanio...

• #7 14 Lut 2012 19:42
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

Jak dla mnie to z tą estetyką nie jest aż tak źle, mi się w sumie podoba tylko te resztki papieru na obudowie dobrze by było albo usunąć albo nakleić swoją etykietę choćby w GIMPie zrobioną :) I tak jak koledzy wyżej wspomnieli można by dorobić jeszcze wejście do zasilacza i wybór źródła zasilania bateria/zasilacz. Poza tym przynajmniej ja lubię jak na przednim panelu różnych urządzeń jest zielona dioda informująca o pracy tegoż urządzenia - z daleka widać czy przypadkiem nie zapomniało się wyłączyć :P

• #8 14 Lut 2012 21:06
    Chrusta
    Poziom 22  

Próbki dźwiękowe możesz dać np. z całkowitą ciszą, tylko wzmocnienie ustawione na maksymalne - wyłączony i włączony przedwzmacniacz, żeby było słychać co i jak z szumami.

Btw. fajny napis na stole.

• #9 14 Lut 2012 21:17
    kulfon16
    Poziom 13  

Nowa kartka opisująca urządzenie nie jest potrzebna, preamp jest podwieszony pod półką więc góry nie widać... A nie planuje go raczej nikomu wypożyczać ;) Dioda sygnalizująca zasilanie - jest, czerwona na włącznikiem. A to że zasilany z baterii to tylko po to by nie było brumu, z zasilacza zrezygnowałem i nie planuje go robić. Próbki dźwiękowe nagram jak będe nagrywał track, nie chce mi sie z PCtem lecieć do piwnicy...

...
    A napis, został wykonany dla "fazy" ;D