Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atari 8 bit ,karta sd i turbo 2000

zaxoniec 12 Feb 2012 18:32 19039 12
Altium Designer Computer Controls
  • Atari 8 bit ,karta sd i turbo 2000
    Witam, na początek trochę historii:
    kto nie zna Atari i tego dreszczu emocji towarzyszącemu wgrywaniu programów z kaset?
    Tej "zawrotnej" transmisji 600 bodów?
    Pierwszym rozszerzeniem było z reguły wstawienie na giełdzie jakiegoś systemu turbo przyspieszającego transmisje.
    Ostatnio wzięła mnie nostalgia i wygrzebałem magnetofon XC12.
    Wstawiłem KSO turbo 2000. Magnetofon sprawował się znakomicie ale pomyślałem że zamiast odtwarzania z kaset można by zrobić odczyt z karty pamięci. No i dzisiaj rano powstał ten wynalazek.
    Jest to połączenie znanego odtwarzacza wav ze strony Elm Chan http://elm-chan.org/works/sd8p/report.html i układu Turbo 2000 na układzie 4069.
    Układ podłącza się do Atari tylko poprzez drugi port joysticka.
    Wczytuje tylko gry w formacie wav i turbo 2000.
    Takie pliki można łatwo przygotować przy użyciu programu Turgen system
    (http://www.baktra.wz.cz/software/turgen2.html).
    Jak to działa?
    Potrzebne są:
    - schemat:
    - Atari ;)
    - Cardridge z KSO turbo 2000 lub jego odpowiednik z załadowanym oprogramowaniem do turbo 2000 (SIC cart, SIDE, Atarimax flash cardridge)

Podłączamy interfejs do 2 portu joysticka i wgrywamy jak z magnetofonu. Mikrostyk służy do przechodzenia do następnego pliku.
    Ja swój układ zmontowałem,jak widać, na kawałku płytki uniwersalnej.
    Zrobiłem także płytkę drukowaną.
    Wszystkie potrzebne pliki (schemat, płytka pcb, spis części, itd w załączniku).

A tutaj krótki film z działania:
    http://www.youtube.com/watch?v=Ylm1zJwX1So
    Pozdrawiam. Zaxon.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    zaxoniec
    Level 14  
    zaxoniec wrote 172 posts with rating 727, helped 0 times. Been with us since 2007 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    kred
    Level 19  
    A o np. o sio2sd słyszałeś? Duże lepsze rozwiązanie niż emulacja turbo kaseciaka.
  • Altium Designer Computer Controls
    zaxoniec
    Level 14  
    Słyszałem, nawet zrobiłem tego około 100 sztuk przez ostatnie 4 lata. Zrobiliśmy także SIDE do Atari czyli twardy dysk i nie na tym zabawa polega. Tu chodziło właśnie o klimat wczytania z magnetofonu.

Pisownia
    androot
    lukashb
    Level 39  
    Ja także się bawię od jakiegoś czasu z moim ATARI z KSO 2000 :D, CAS2WAVE przerabiałem sobie pliki, i zwiększałem baud ze standartowego 600 do 1000, wtedy jeszcze działało ok. Powyżej się sypało. 900 jest bezpieczną granicą. Co do TURGEN'a. Próbowałem go, poprzez użycie adaptera kasetowego. Rzadko kiedy się wgrywają mi gry w ten sposób, albo bloki się nie wczytują całe, albo z błędami. Co ciekawe kasety z nagrane w TURBO idą elegancko, więc wykluczam błędy hardware. Jednak na zakup SIO2xyz się nie zdecyduję, wolę zapuścić adapterem kasetowym gierkę i poczekać z łzą w oku, niż nie słyszeć FSK + baud w głośnikach TV :D Ogólnie gratuluje pomysłu wykorzystania tamtego projektu w ten sposób :D Pozdrawiam
    gsunr
    Level 11  
    Uh, widać kolega kred nie wie kto to zaxoniec vel zaxon.
    Zapewniam, że słyszał ;)
    I produkuje też coś takiego http://www.zaxon.eu/side.html

widzę, że się spóźniłem z postem :)
    Xitami
    Level 29  
    microSD w wydrukowanej obudowie
    kred
    Level 19  
    zaxoniec wrote:
    Słyszałem, nawet zrobiłem tego około 100 sztuk przez ostatnie 4 lata. Zrobiliśmy także SIDE do Atari czyli twardy dysk i nie na tym zabawa polega. Tu chodziło właśnie o klimat wczytania z magnetofonu.

A to przepraszam kolegę :) Miałem XCA12 bez turbo i klimat wczytywania z kasety jest to raczej ostatnia rzecz którą chciałbym odtworzyć :)
    xanio
    Level 27  
    Żeby jeszcze odtwarzanie z kasety za każdym razem skutkowało wczytaniem programu to może by nie było tak źle... a tak to zawsze był lekki dreszczyk emocji i wstrzymanie oddechu ;)
    czerwoney
    Level 11  
    Do komodorka jak to podepnę to też będzie śmigać?
    mr.kaczka
    Level 10  
    czerwoney wrote:
    Do komodorka jak to podepnę to też będzie śmigać?

Ja w to wątpię.
    zgr3doo
    Level 2  
    przeglądałem twoją stronę i mam pytanie, czy próbowałeś robić jakieś karty turbo?
    zaxoniec
    Level 14  
    Do c64 można zrobic bardzo podobny układ. W wolnej chwili coś w tym temacie zrobie. w sumie to od razu prawdopodobnie multiplatformową zabawke do wgrywania, atari/c64/spectrum. Do tego idealnie by sie nadawał projekt Mirekk36: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2133447.html

Karty turbo w jakim sensie? Karty przyspieszające 8 i 16 bitowce czy cartridge z programami do wgrywania w turbo?
    atariki
    Level 1  
    Witaj! A gdzie mogę dostać firmware dla mikrokontrolera jest tu używany? Czy można kupić urządzenie?