Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Falownik do paneli słonecznych

bartek6644 12 Lut 2012 18:49 18180 32
  • #2 13 Lut 2012 18:11
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

Nie miałem z tym typem styczności. Falownik beztransformatorowy, do jakiego typu paneli chcesz tego użyć? Będziesz też musiał rozłącznik DC oddzielny zamontować.
    Nie lepiej trochę dołożyć i poszukać czegoś mniej egzotycznego z porządną gwarancją?

0
  • #3 13 Lut 2012 22:04
    bartek6644
    Poziom 9  

chce użyć do paneli monokrystalicznych o mocy 1600 W. Zainteresował mnie ten falownik gdyż z tego co wyczytałem to on sam samodzielnie dobiera energie z sieci energetycznej jeżeli panele nie dają takiej mocy jaka jest potrzebna. I chciałem się zorientować czy to jest prawda?? no i jeszcze mnie interesuje czy on przez cały czas wyciąga z paneli max mocy . Zwykłe regulatory tak nie działają jak ten falownik.

Dodano po 2 [minuty]:

pablo_belchatow napisał:
    Będziesz też musiał rozłącznik DC oddzielny zamontować.
    Nie lepiej trochę dołożyć i poszukać czegoś mniej egzotycznego z porządną gwarancją?

Po co ten rozłącznik i do czego on służy i jakie mniej egzotyczne produkty masz na mysli??

2
  • #4 13 Lut 2012 22:34
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

bartek6644 napisał:
    chce użyć do paneli monokrystalicznych o mocy 1600 W. Zainteresował mnie ten falownik gdyż z tego co wyczytałem to on sam samodzielnie dobiera energie z sieci energetycznej jeżeli panele nie dają takiej mocy jaka jest potrzebna. I chciałem się zorientować czy to jest prawda??

Tak, prawda.

bartek6644 napisał:

no i jeszcze mnie interesuje czy on przez cały czas wyciąga z paneli max mocy .

Stara sie ;) Dba o to tzw kontroler MPPT, który czuwa nad tym aby praca baterii przebiegała optimum charakterystyki prądowo-napięciowej ogniwa.
    Dlatego przy instalacji, gdzie miesza się kilka typów/technologii(!) paneli, dobrze by było rozdzielić je na oddzielne falowniki lub dać jeden z kilkoma niezależnymi kontrolerami MPPT

bartek6644 napisał:

Zwykłe regulatory tak nie działają jak ten falownik.

Regulatory ladowania, te lepsze , tez maja kontroler MPPT. Tylko, że one dostarczają prąd i kontrolują proces ładowania akumulatorów, a nie dostarczają energię do sieci.

Dodano po 26 [minuty]:

bartek6644 napisał:

Po co ten rozłącznik i do czego on służy i jakie mniej egzotyczne produkty masz na mysli??

Rozłącznik DC po to abyś mógł odłączyć panele od falownika bez łuku elektrycznego. To jest prąd stały, często o dużym napięciu. Nie próbuj czasami tego zwykłą S ką rozłączać pod obciążeniem.

A mniej egzotyczne? No cóż, to z linku to typowa chińszczyzna z jakąś tam niepewną gwarancją. Ja wychodzę z założenia że instalacja PV ma działać bez tykania palcem przez te 20-25 lat. W takiej perspektywie wolałbym dołożyć te paręset PLN i kupić coś markowego. SMA , KACO, STECA.
    Do tego możesz gwarancję ze standardowych 5-7 lat wydłużyć nawet na 25 , czyli tyle co dobre panele.
    Dodatkowo w KACO masz zintegrowany rozłącznik DC, więc odpadają Ci ok dwie stówki, a instalacja sprowadza się do wpięcia paneli w obwód DC, części 230V w rozdzielnię przez zabezpieczenie. Montujesz, podłączasz i zapominasz na długi czas.

Weź też pod uwagę, że napięcie nominalne paneli podawane jest w tzw warunkach STC, dla temperatury 25C. Przy panelach z krzemu krystalicznego, napięcie to będzie rosnąć o ok 0,3% na każdy stopień spadku temperatury. Przy mroźnym słonecznym dniu możesz mieć na panelu nawet 12-14% większe napięcie niż nominalnie (oczywiście latem będzie to w druga stronę). Przy połączeniu większej ilości paneli, może się zdarzyć, że przekroczysz napięcie maksymalne falownika jeżeli dobierzesz go na styk. Ważne żeby falownik to zniósł.

Moc paneli do falownika dobierz na styk, nawet z lekkim przeciążeniem, w takich warunkach falownik będzie miał najlepsza sprawność.

To chyba tyle. Przyjemnego montażu

1
  • #5 14 Lut 2012 16:00
    bartek6644
    Poziom 9  

Wsumie dobrze mówisz tylko produktów firmy KACO nie moge znależc w zadnym polskim sklepie ani na allegro.

Dodano po 11 [minuty]:

ani firmy steca

0
  • #6 14 Lut 2012 16:30
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

Wpisz falownik KACO w google.
    Z dobrych i tańszych polecam też austriackiego Froniusa
    A STECA, 3 x 625 kupisz prawie w cenie tego chińczyka

-1
  • Pomocny post
    #7 23 Lut 2012 21:53
    giezet
    Poziom 11  

Witam.Posiadam dokładnie ten typ falownika.Pracuje w trybie on-gridd i synchronizuje się z siecią.Bardzo duża sprawność,którą uzyskano dzieki systemowi MPPT.Prosty w uruchomieniu ,czytelny wyświetlacz.Przy niedoborze energi z paneli dobiera ja z sieci natomiast przy nadwyżce kieruje do sieci.Odpowiedni do nowych przepisów w sprawie energi odnawialnej,które mają niebawem powstać.

0
  • #8 23 Lut 2012 23:54
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

giezet napisał:
    Witam.Posiadam dokładnie ten typ falownika.Pracuje w trybie on-gridd i synchronizuje się z siecią.Bardzo duża sprawność,którą uzyskano dzieki systemowi MPPT.Prosty w uruchomieniu ,czytelny wyświetlacz.Przy niedoborze energi z paneli dobiera ja z sieci natomiast przy nadwyżce kieruje do sieci.Odpowiedni do nowych przepisów w sprawie energi odnawialnej,które mają niebawem powstać.

A niby jaki falownik do systemów on-gridowych działa inaczej niż TEN opisany przez Ciebie?
    I nowego jest w tych przepisach, że akurat TEN falownik jest dla nich odpowiedni?
    Wprowadzili wymagania, że produkt musi być Made in China? To kurcze coś przegapiłem przy lekturze ;)

0
  • #9 24 Lut 2012 11:22
    abyss
    Poziom 14  

giezet napisał:
    Bardzo duża sprawność,którą uzyskano dzieki systemowi MPPT.
    Mierzyłeś może jak to wygląda w praktyce (nie wg. danych producenta)?
    Ciekaw jestem, bo w moim UPS'ie miałem pobór mocy po stronie odbiornika rzędu 100W,
    a pobór mocy z akumulatora to 175W - więc sprawność zdecydowanie niska około 57%
    co potwierdza twierdzenie jednego z kolegów, że UPS'y transformatorowe, szczególnie starsze nie nadają się jako "zastępcze falowniki".

Link

0
  • #10 24 Lut 2012 22:16
    bartek6644
    Poziom 9  

czyli pablo uwazasz ze ten falownik jest nieodpowiedni??

0
  • #11 24 Lut 2012 23:35
    andreaspa
    Poziom 13  

Witam,
    Jeżeli rozważasz kupno inwertera powinieneś brać też pod uwagę parametr :
    1 Displacement power factor, adjustable-Nastawny współczynnik przesuwu fazowego(regulowany współczynnik przesunięcia cos(fi).
    Być może zakład energetyczny będzie tego wymagał.
    Serwis gwarancyjny(jak szybko dostaniesz nowy inverter,musi być jak najkrótszy bo w miesiącach letnich dużo stracisz.
    Ja bym polecał:SMA,Danfos,Kaco,Fronius,Power-One,Solarmax

0
  • #12 25 Lut 2012 01:40
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

bartek6644 napisał:
    czyli pablo uwazasz ze ten falownik jest nieodpowiedni??

Uważam, że niczym szczególnym się nie wyróżnia wśród falowników on-gridowych, bo po pierwsze MPPT to standard, ba, często stosuje się kilka sterowników niezależnych w jednym falowniku, aby można było podłączyć kilka niezależnie pracujących szeregów paneli (np montujemy dwa szeregi paneli każdą na innej połaci dachu/inaczej doświetlonej)

Po drugie, zdecydowana większość dobrych falowników ma sprawności przy mocy maksymalnej w okolicach 94-96%, a tu niestety jak to w przypadku chińskich produktów, z tym może być różnie.

Po trzecie falownik on-gridowy działa w ten sposób, że przy niedoborze energi z paneli dobiera ja z sieci natomiast przy nadwyżce kieruje do sieci i nie jest to cecha akurat tego konkretnego.

A na koniec, uważam, że jest to po prostu klasyczna chińszczyzna. Pomijając nawet sprawy bezpieczeństwa ( w końcu w grę wchodzi zabawa z prądem) to uważam, że za ta kasę można kupić coś europejskiego, lub chociaż podpisanego przez dużą europejską markę, z normalną, a nie powielaną na ksero gwarancją oraz z rzetelnym CE.

Gdyby jeszcze ta cena była jakoś rażąco atrakcyjna, to byłby to jakiś argument, choć patrząc na to z drugiej strony, to nie jest tania zabawka i ma posłużyć bezawaryjnie trochę czasu. Ja bym nie ryzykował i poszukał czegoś markowego.

Dodano po 5 [minuty]:

andreaspa napisał:
    SMA,Danfos,Kaco,Fronius,Power-One,Solarmax

Do listy dorzuciłbym jeszcze STECA.
    W przypadku paneli krzemowych, sprawdziłbym jeszcze przy dobieraniu falownika zakres napięć sterownika MPPT z napięciem pola paneli policzonego dla wyższej temperatury. Napięcie w gorący dzień może być nawet kilkanaście procent niższe niż nominalne. Może się okazać, że w słoneczny dzień panele nie wygenerują nam minimalnego napięcia dla sterownika.

Dodano po 6 [minuty]:

abyss napisał:
    giezet napisał:
    Bardzo duża sprawność,którą uzyskano dzieki systemowi MPPT.
    Mierzyłeś może jak to wygląda w praktyce (nie wg. danych producenta)?
    Ciekaw jestem, bo w moim UPS'ie miałem pobór mocy po stronie odbiornika rzędu 100W,
    a pobór mocy z akumulatora to 175W - więc sprawność zdecydowanie niska około 57%
    co potwierdza twierdzenie jednego z kolegów, że UPS'y transformatorowe, szczególnie starsze nie nadają się jako "zastępcze falowniki".

Link

Tak, tylko tu kolego mylisz falownik on-gridowy z przetwornicą.
    Różnica między nimi jest taka, że do przetwornicy musisz mieć wydzielony obwód w domu, do on-gridowej już nie musisz, włączasz ją dosłownie do dowolnego gniazdka i już zasilasz jedną fazę w domu energią z PV.

Moc przetwornicy musisz dobrać odpowiednią do mocy odbiorników bo inaczej Ci się wyłączy lub spali, z on-gridowej pobierasz tyle ile dają panele, reszta idzie z sieci.

0
  • #13 26 Lut 2012 00:29
    abyss
    Poziom 14  

Moje pytanie dotyczyło tylko i wyłącznie sprawności (PV/accu versus energia dostarczana do odbiornika 230V). Interesuje mnie miejsce gdzie nie ma Zakładu Energetycznego.

0
  • #14 09 Kwi 2012 12:13
    tomeye
    Poziom 19  

Ten falownik nie działa bez zasilania 230V (wymóg bezpieczeństwa przy braku zasilania sieciowego nie wytwarza prądu). Falownik ten zaraz po podłączeniu (ok 1 minuty) analizuje jaki prąd (190-240V) jest w sieci, a potem co ok 5 sekund wykonuje test tak by prąd oddawany z paneli był zgodny z tym sieciowym.
    Prąd pobierany jest z najbliższego źródła (panele PV) a pozostały z ZE.
    Jeżeli wytwarza więcej niż zużywasz licznik powinien nie naliczać zużycia w danym momencie.
    Do wykorzystywania paneli PV do 230V, bez możliwości podłączenia 230 V z sieci należy skorzystać z TN1500 i rezerwy w postaci akumulatorów.
    Do wykorzystania paneli PV 12V lub 24V (koniecznie z akumulatorami) znajdziesz sporo kontrolerów ładowania.

Najlepiej zacząć od audytu elektrycznego.

0
  • #15 16 Gru 2012 09:02
    Thew_666
    Poziom 20  

Witam,
    Używałem jakiś czas takiego falownik oceniam go pozytywnie na pewno co zauważyłem to jako nieliczny nie zawyża produkowanej mocy oddawanej do sieci.
    Mam kolegę który już z pół roku też taki użytkuje i też jest w porządku
    Jak by ktoś szukał tanich paneli to proszę się zgłosić mam używane.
    Mogę pomóc też w skompletowaniu wszystkiego sam mam u siebie systemy i ciągle coś dodaje rozbudowuje zmieniam.

0
  • #16 28 Sty 2014 18:49
    kriss032
    Poziom 20  

Co wy tu piszecie ? bo jak będzie gorąco to napięcie na panelach spadnie i kaplica. Oczywiście napięcie spadnie, falownikowi wszystko jedno jakie jest napięcie paneli on pracuje w granicach voltage range : 150~ 450V ze sprawnością określoną przez producenta będzie nawet pracował przy podanych 50 woltach efektem ubocznym będzie spadek sprawności falownika
    Bartek falownik on gird przetwarza prąd stały z paneli na zmienny 230V i synchronizuje się z siecią czyli nakłada na sinusoidę sieci 50 Hz swoją sinusoidę gdy w sieci zabraknie napięcia wyłącza się. Falownik pracuje nawet gdy z paneli płynie bardo mały prąd np: o zmierzchu to jest tylko kila watów warunkiem jest podanie napięcie z sieci
    Przez falownik prą z sieci nie płynie korzysta on jedynie z sinusoidy jako wzorzec do synchronizacji i nie pisać o UPS albo o inwenterach 12 V - 230 V bo te urządzenia choć podobne służą do czegoś innego chociaż literatura nieraz mówi na falownik inwenter ale dodaje on gird a o takim tu piszemy,falowników też jest kilka rodzajów np : falownik o zmiennej częstotliwości Hz do sterowania obrotów silników na prąd przemienny

1
  • #17 31 Sty 2014 21:16
    delir203
    Poziom 12  

Panie Thew_666 mam prozbe czy może pan napisać jaki zastosował Pan falownik do swojego solar-tracka i jak się sprawuje ? A jaki teraz by był najlepszy ?

0
  • #18 31 Sty 2014 21:43
    Thew_666
    Poziom 20  

delir203 napisał:
    Panie Thew_666 mam prozbe czy może pan napisać jaki zastosował Pan falownik do swojego solar-tracka i jak się sprawuje ? A jaki teraz by był najlepszy ?

U mnie solar tracker był pod grzanie wody kiedys miałem danfoss ulx 5400HV
    przejscioworóże miałem aurore ostatnio teraz mam 5400 ulx ale mV na niższe napiecie oprócz solar trackera który juz mam z 3 lata chyba to w zeszłym roku juz pod jesień na balkonie 11 sztuk po 245w powiesiłem

pod wiatraka mam 15kW tlx pro lub pwm pod grzanie wody.

Dodano po 42 [sekundy]:

Mam też na zbyciu model 1800ULX prawie nówka jak by ktoś potrzebował

0
  • #19 31 Sty 2014 22:29
    kriss032
    Poziom 20  

Na balkonie 11 szt po 245 wat powiesiłeś - duży ten balkon dlaczego chcecie grzać ciepłą wodę panelami fotowoltaicznymi ? Panel solarny na glikol do grzania ciepłej wody kosztuje 1000 zł za 2 kW to znacznie taniej jak 2 kW paneli fotowoltaicznego Panele fotowoltaiczne oczywiście mają zastosowanie do produkcji prądu i z tym się całkowicie zgadzam
    Moja instalacja 6 paneli 100 wat falownik steca on grid 500 wat włączony w dowolne gniazdko 230 V i licznik dwukierunkowy chodzi do tyłu w czasie kiedy jestem w pracy lub poza domem

0
  • #20 31 Sty 2014 23:07
    Thew_666
    Poziom 20  

kriss032 napisał:
    Na balkonie 11 szt po 245 wat powiesiłeś - duży ten balkon dlaczego chcecie grzać ciepłą wodę panelami fotowoltaicznymi ? Panel solarny na glikol do grzania ciepłej wody kosztuje 1000 zł za 2 kW to znacznie taniej jak 2 kW paneli fotowoltaicznego Panele fotowoltaiczne oczywiście mają zastosowanie do produkcji prądu i z tym się całkowicie zgadzam
    Moja instalacja 6 paneli 100 wat falownik steca on grid 500 wat włączony w dowolne gniazdko 230 V i licznik dwukierunkowy chodzi do tyłu w czasie kiedy jestem w pracy lub poza domem

Ja grzałem wode z tracker z 6x190W glikolowe mi w zimie nie nagrzeją a np dziś było -13oC taki cholerny wiatr a fotowoltaika mi 11,67kWh zrobiła energii.

Te z balkonu sa na potrzeby energetyczne domu.

Dodano po 6 [minuty]:

Balkon spory mam jeszcze do dyspozycji dach ale niestety na razie nie ma na to perspektyw.

Co do glikolu
    1. Sam panel nie wystarczy
    2.Potrzeba sporo glikolu oraz pompkę
    3.Pompka do pracy pobiera energię
    4. u mnie z dachu do bojlera było by daleko po drodze bym dużo tracił a po za tym nie było by którędy przewodów puścić.
    5.W bojlerze nie mam wężownicy wiec musiał bym kupić (kolejny wydatek)
    6.Do tego przewody glikol sterownik pompka.
    7.NA dachu w zimie bym nie odśnieżał a w zimie z płaskiego i tak marny zysk.
    8.Odpowietrzenie nie jest proste szczególnie takiego układu jak by musiał u mnie być, a glikolu z dwa baniaki na te rury by poszło.

Panele w każdej chwili możesz z produkcji na ciepła wodę przepiąć na system sieciowy lub w przypadku zaniku energii pod ładowanie bateri lub system off-gridowy.
    Miałem wcześniej off gridówke od wiosny do jesieni rachunek za prąd wyszedł 50zł tylko na jesieni balkon dopiero powstał ale na podwórku oprócz tracka stały luzem ogniwa do ładowania 48V 900kg baterii trakcyjnej

Dodano po 4 [minuty]:

A fotowoltaiką nie chcemy grzać tylko grzejemy ja juz 3 lata grzeje wode w ten sposób i jest super nawet w pochmurny dzień podtrzymam temp. wody a kolektor nie ruszył by taka jest różnica no i w zimie im zimniej tym większy uzysk.

0
  • #21 01 Lut 2014 10:45
    kriss032
    Poziom 20  

No można i tak ale wydałeś na to kupę kasy dla porównania zestaw czyli kompletna instalacja Hewalex Solar na glikol 6 KW kosztuje tylko10 000 zł a fotowoltaika 3,50 zł za 1 wat x 6 KW 21000 zł plus cena falownika
    Pompka pobiera 25 wat jest to zwykła pompka do Co, glikolu jest mniej niż 20 litrów i dostajesz go razem z zestawem, wymiennik ciepła 3000 litrów jest jeden z dwoma wężownicami odpowietrzenie jest tak proste ja odpowietrzenie grzejnika i robisz to tylko raz przy uruchomieniu instalacji

Swoją instalację zamontowałem w jeden dzień panele ustawione są pod takim samym kątem jak fotowoltaiczne czyli przy dużym śniegu obie instalacje trzeba zamiatać Przy 6 kW latem wystarcza wody dla całej rodziny
    jak ktoś ma panele fotowoltaiczne to najlepiej skonsumować energie w domu a nadwyżki sprzedać do ZE po 0,20 zł za KW

0
  • #22 01 Lut 2014 10:59
    Thew_666
    Poziom 20  

kriss032 napisał:
    No można i tak ale wydałeś na to kupę kasy dla porównania zestaw czyli kompletna instalacja Hewalex Solar na glikol 6 KW kosztuje tylko10 000 zł a fotowoltaika 3,50 zł za 1 wat x 6 KW 21000 zł plus cena falownika
    Pompka pobiera 25 wat jest to zwykła pompka do Co, glikolu jest mniej niż 20 litrów i dostajesz go razem z zestawem, wymiennik ciepła 3000 litrów jest jeden z dwoma wężownicami odpowietrzenie jest tak proste ja odpowietrzenie grzejnika i robisz to tylko raz przy uruchomieniu instalacji

Swoją instalację zamontowałem w jeden dzień panele ustawione są pod takim samym kątem jak fotowoltaiczne czyli przy dużym śniegu obie instalacje trzeba zamiatać Przy 6 kW latem wystarcza wody dla całej rodziny
    jak ktoś ma panele fotowoltaiczne to najlepiej skonsumować energie w domu a nadwyżki sprzedać do ZE po 0,20 zł za KW

Jak pisałem wodę grzeję z 6x190W monokryształ i nie wydałem kupę kasy po za tym juz w tym sezonie po lecie instalacja mi sie zwróci a a kolektory za 10000zł by mi sie nie zwróciły po za tym swoja fotowoltaikę zainstalowałem dużo taniej niż myślisz ta na glikol przy obecnej pogodzie bez słońca nie nagrzała by mi ni po za tym te na grzanie wody mam na obrotowym trakerze podążnym za słońcem wiec mam +35% zrób kolektory podążne za słońcem to pogadamy ;)

Po za tym wymiennika nie miał bym gdzie postawić fotowoltaiki mam niecałe 4kW a z instalacji z balkonu całość zużywam dla siebie nic sie nie marnuje.
    Piszesz o 20gr a jest 16gr za nadmiar ale to nie ważne bo ja w tym systemie nie pracuje.

0
  • #23 01 Lut 2014 11:56
    kriss032
    Poziom 20  

Cena zależy od dostawcy mam zawartą umowę z RWE po 20 gr inni dostawcy mają inne ceny

0
  • #24 01 Lut 2014 13:33
    Thew_666
    Poziom 20  

kriss032 napisał:
    Cena zależy od dostawcy mam zawartą umowę z RWE po 20 gr inni dostawcy mają inne ceny

Mi wychodzi 65-68gr na każdym wyprodukowanym kWh bo zużywam wszystko dla siebie

0
  • #25 01 Lut 2014 15:06
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

U mnie też wychodzi 0,60/kWh. To nie tak źle.

0
  • #26 04 Lut 2014 19:45
    delir203
    Poziom 12  

Witam
    Mam 6 paneli 180 Wp mono PARAMETRY :
    Voc(V): 44,4
    Isc(A): 5,35
    Vmpp(V): 35,4
    Impp(A): 5,08
    Szukam odpowiedniego falownika , już tyle przejrzałem i nie dokonałem wyboru , na co zwrócić uwagę co jest najważniejsze. Jaki mam zastosować jaki najlepszy prosze może ktoś mi pomoże .

0
  • #27 04 Lut 2014 21:02
    kriss032
    Poziom 20  

Tyle tego na rynku trudny wybór, najważniejsze to żeby dobrać odpowiednie napięcia pracy z panelami które posiadamy wyjście AC zawsze powinno być 230V
    Wejścia falownika on grid pracują w pewnym zakresie napięć z sprawnością ok 95% przykład 50V do 180V inny przykład 12V do 50V lub 200V do 800V zasada jest jedna im większa moc tym wyższe napięcia falownika wtedy można zastosować cieńsze kable falowniki pracuję też przy niższych napięciach niż podane w instrukcji w tym wypadku sprawność spada
    6 paneli 180wat Vmpp(V): 35,4V
    Musisz zwrócić uwagę na napięcie wejścia DC w falowniku w twoim wypadku powinno być minimum 35V w wypadku łączenia paneli równolegle.

Korzystnie jest połączyć panele szeregowo - równolegle wtedy napięcie wejścia DC falownika wyniesie od 70,8V czyli trzeba dobrać falownik w tym przedziale napięć
    lub szeregowo 35,4V X 6 = 212.4V

Zasada dobrania mocy falownika do paneli jest taka do mocy 1100 - 1200 wat w panelach stosuje się falownik o mocy nie mniej niż 1000 wat oczywiście można zastosować falownik większej mocy
    Jeżeli panele o mocy 1200 wat podadzą w pewien słoneczny dzień w południe pełną moc do falownika 1000 wat ten wyłączy się i na pewno się nie usmaży

0
  • #28 04 Lut 2014 21:05
    Thew_666
    Poziom 20  

delir203 napisał:
    Witam
    Mam 6 paneli 180 Wp mono PARAMETRY :
    Voc(V): 44,4
    Isc(A): 5,35
    Vmpp(V): 35,4
    Impp(A): 5,08
    Szukam odpowiedniego falownika , już tyle przejrzałem i nie dokonałem wyboru , na co zwrócić uwagę co jest najważniejsze. Jaki mam zastosować jaki najlepszy prosze może ktoś mi pomoże .

Wychodzi 212V roboczego jak chcesz solidny sprzęt ja polecam Danfossa:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2748839.html#13259522

W twoim przypadku falownik o większej mocy nie ma sensu bo układ będzie miał mniejszą sprawność, chyba że planujesz w niedalekiej przyszłości dużą rozbudowę.

0
  • #29 04 Lut 2014 21:44
    rwxw
    Poziom 22  

delir203 napisał:
    Jaki mam zastosować jaki najlepszy prosze może ktoś mi pomoże .

Najlepszy... to jakbyś chciał kupić najlepsze auto. Każdy renomowanej firmy będzie dobry, jeśli dopasujesz parametry pracy do możliwości inwertera. Poszukaj rozsądnych cen. O dopasowaniu kolega kriss032 już Ci napisał. Dodatkowo ściągnij sobie jakieś oprogramowanie do konfiguracji systemu i się nim pobaw. Większość producentów inwerterów udostępnia darmowe oprogramowanie, np: Fronius, czy Aurora.

0
  • #30 15 Sie 2016 23:07
    soltysok
    Poziom 2  

witam jestem nowy. mam takie pytanie mam falownik kostal piko4,2. i ogniwa o mocy 3,8 kw. czy jest dzień pochmurny czy słoneczny produkuje 418 w/h wygląda jakby był ustawiony tylko na 10 % swojej mocy. czy ktoś wie jak to zmienić bo instrukcja jest po angielsku i tak nie do końca mogę ja rozszyfrować.

1