Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zablokowany sterownik PIC16F872 ??

piotrekcrash 12 Lut 2012 18:51 2990 11
  • #1 12 Lut 2012 18:51
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Witam!

Posiadam sterownik oparty o układ PIC16F872, chciałbym go skopiować ale po podłączeniu programatora JDM do układu w WinPic800 otrzymuje takie coś:

3FFF3FFF3FFF3FFF3FFF3FFF3FFF3FFF

jako całą pamięć układu:

Próbowałem już zasilacz układ z zewnetrznego zasilacz, gdyby JDm nie wyrabiał i dalej to samo.

Teraz moje pytanie czy takie objawy nie świadczą o tym, że PIC jest zabezpieczony przed zgraniem pamięci? Czy po prostu robię coś źle.

Prosze o pomoc, Pozdrawiam

Dodam, że jest to sterownik kotła firmy Geco G406 (kocioł miałowy),a chcę wgrać mu wsad zgranu z G403 (kocioł groszkowy). Są identyczne różnią się jedynie wsadem PICa.

Ma do dyspozycji G403 przez jakiś czas więc jeżeli to będzie możliwe to chcę
    zgrać z niego wsad i wgrać do mojego.

0 11
  • #2 12 Lut 2012 19:00
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

piotrekcrash napisał:
    Teraz moje pytanie czy takie objawy nie świadczą o tym, że PIC jest zabezpieczony przed zgraniem pamięci?

Autor chciał się zabezpieczyć, przed takim działaniem, jak Twoje i jak widać miał słuszne obawy ...

0
  • #3 12 Lut 2012 19:03
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Rozumiem, że te objawy jednoznacznie świadczą o zabezpieczeniu i mogę dać sobie spokój i kupić po prostu nowy sterownik?

0
  • #4 12 Lut 2012 19:09
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

piotrekcrash napisał:
    Rozumiem, że te objawy jednoznacznie świadczą o zabezpieczeniu i mogę dać sobie spokój i kupić po prostu nowy sterownik?

Na 99% tak.

0
  • #5 12 Lut 2012 19:12
    piotrekcrash
    Poziom 12  

A ten 1% Brak współpracy JDMa z tym prockiem?

Podłączyłem wg zaleceń ze strony IC-Proga:

Cytat:
    PIC 16F872 (It is important to pull Pin PB3 of the 872 Low while programming it ( the first time prior disableing LVP mode ))

Czyli podłączyłem nogę PB3 do masy i odznaczyłem LVP w WINPICu

Dalej niestety nic nie pomogło ten sam efekt.

Czy możliwe, że problemem jest to, że próbuje programować ten układ bez wylutowania?? tylko przylutowałem przewody od JDMa do odpowiednich pinów procka??

0
  • #6 12 Lut 2012 19:42
    nsvinc
    Poziom 35  

Nie dorabiaj sobie filozofii do prostych spraw. Procesor jest zabezpieczony przed odczytem, i nic więcej.
    Nie ma problemu aby w taki procesor wgrać nowe oprogramowanie. Ale nie będziesz nigdy w stanie odczytać wsadu.
    Skombinuj sobie wsad G403 poszukując w necie kogoś, kto wsad ma, lub pozyska; wtedy wgrasz sobie to po prostu w swój sterownik...

0
  • #7 12 Lut 2012 19:46
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Cytat:
    Skombinuj sobie wsad G403 poszukując w necie kogoś, kto wsad ma, lub pozyska

Już próbowałem, w necie cisza na ten temat.

Wgrałem do procka program ściągnięty z neta i przy weryfikacji otrzymuję błąd a po zgraniu układu znów mam to samo co przy zgrywaniu wsadu producenta.

Czy to nie świadczy o tym, że jednak wina nie leży po stronie zabezpieczenia??

Jestem coraz bardziej przekonany, że wina leży po stronie połączenia,a nie zablokowania.

Program WinPic800 nawet nie rozpoznaje procesora:

Wykryty układ : NIEZNANY

0
  • #8 12 Lut 2012 21:04
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 13 Lut 2012 14:26
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Cytat:
    Ogarnij sobie pickita albo chociaż brennera

Nie ma sensu kupować takiego sprzętu do jednego PICa bo myślę, że nie będzie mi potrzebny później ten programator.

Z reszta ja się jeszcze okaże, że pamięć jest zabezpieczona to tylko pieniądze wyrzucone w błoto.

Spróbuje tym:

albo tym:

http://www.harald-sattler.de/html/body_topic2icsp.htm

Oba wg autorów obsługują PIC16F87x więc warto spróbować bo cena budowy śmieszna.

Zdam relację jak poszło.

0
  • #10 07 Mar 2012 01:15
    gecoserwis
    Poziom 10  

Procesory w sterownikach GECO są zabezpieczane przed kopiowaniem/odczytem.

0
  • #12 09 Mar 2012 14:25
    piotrekcrash
    Poziom 12  

gecoserwis Dziękuję bardzo za odpowiedź, właśnie na taki konkret czekałem więc przestaje kombinować z tym.

Pozdrawiam, temat do zamknięcia

0